Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Kluczowe przesłania posłużą jako zbiorowy regionalny wkład w wydarzenie podsumowujące 2 lata procesu Szczytu Systemów Żywnościowych ONZ w Rzymie 24-26 lipca 2023 r.
Wiceminister Anna Gembicka pełni funkcję krajowego Convenora procesu Szczytu Systemów Żywnościowych ONZ, odpowiadając m.in. za zorganizowanie Dialogu Krajowego i przygotowanie tzw. ścieżki krajowej w 2021 r.
Wiceminister Gembicka zabrała głos jako pierwszy z głównych prelegentów w panelu: Transformacja systemów żywnościowych jako przyspieszenie SDG (Celów Zrównoważonego Rozwoju – ang. Sustainable Development Goals).
W swoim wystąpieniu omówiła polskie działania w zakresie transformacji systemów żywnościowych, podkreślając, że transformacja kierunku realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ma ścisły związek z krajowymi priorytetami Polski przyjętymi dla wielu celów Agendy 2030.
Wiceminister Gembicka w szczególności zwróciła uwagę na kontekst bezpieczeństwa żywnościowego.
– Transformacji systemów żywnościowych nie można mierzyć wyłącznie postępem technologicznym, innowacyjnością czy cyfryzacją i ochroną klimatu. Najważniejszą miarą podejmowanych działań powinno być bezpieczeństwo żywnościowe i jakość życia mieszkańców. Bezpieczeństwo żywnościowe staje dziś na równi z bezpieczeństwem obronnym i energetycznym i ta sytuacja ma wpływ na cele transformacji żywnościowej – podkreśliła sekretarz stanu.
Źródło: MRiRW
Przeczytaj także
Przedstawiciele przedsiębiorstw z szerokiego zakresu branż oraz eksperci środowiskowi spotkali się w środę, 15 marca, w Warszawie, na jednym z cyklicznych zebrań społeczności Climate Leadership, programu UNEP/GRID-Warszawa. Celem tego, realizowanego od 2019 roku przedsięwzięcia, jest wspólne wypracowywanie rozwiązań, które ograniczą nasz negatywny wpływ na planetę i zbliżą biznes do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Skala marnotrawstwa żywności w Polsce sięga 5 mln ton rocznie, tymczasem ponad 1,6 mln osób w kraju żyje poniżej skraju ubóstwa. W złożonym mechanizmie, jakim jest pomaganie żywnością, jednym z jego istotnych elementów jest współpraca producentów żywności z organizacjami pozarządowymi w celu przekazywania żywności na cele społeczne i dotarcie z nią do osób potrzebujących.
Za nami czwarte spotkanie Zespołu ds. Zrównoważonej Produkcji Żywności. Serdecznie dziękujemy Państwu za obecność, ale również za szerokie zaangażowanie w dyskusję na temat korzyści, wyzwań oraz zmian jakie wiążą się z praktyką rolnictwa regeneratywnego.