Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Istotą konkluzji jest zachęcanie do stosowanie praktyk rolnych przyczyniających się do pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery. W tym procesie szczególną rolę ma odegrać rolnictwo oraz leśnictwo. Zgodnie z komunikatem prasowym opublikowanym na stronie Rady, do praktyk mających wspierać pochłanianie dwutlenku węgla w przypadku rolnictwa zaliczyć można „sadzenie żywopłotów lub drzew, uprawę roślin strączkowych, stosowanie międzyplonów i upraw okrywowych, rolnictwo konserwujące, zachowywanie torfowisk, a w leśnictwie – zalesianie (także ponowne)”.
Duże znaczenie ma również określenie ram certyfikacji pochłaniania dwutlenku węgla, które w przyszłości mają stać się przedmiotem unijnej legislacji. Jej kluczowym celem miałoby być m.in. promowanie praktyk zwiększających pochłanianie dwutlenku węgla i jego składowanie w glebie. W ramach konkluzji podkreślono, że przyszłe regulacje prawne muszą uwzględniać specyfikę poszczególnych regionów UE, które znacząco różnią się od siebie, a także realizacja celów klimatycznych nie może wywierać negatywnego wpływu na rolnictwo ani tym bardziej na bezpieczeństwo żywności, które przecież stanowi jeden z najważniejszych, określonych w traktach, celów rolnictwa.
Kontekst
Dążenie UE do redukcji dwutlenku węgla stanowi wyraz realizacji założeń określonych w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, którego zasadniczym celem jest osiągnięcie przez Europę neutralności klimatycznej do roku 2050. Jednym z kroków mających przybliżyć UE do realizacji tego założenia jest zmniejszenie do 2030 r. emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55%.
Pełną treść komunikatu Rady znajdziesz pod adresem:
____________________________________________________________
Konsumenci żywności coraz częściej sięgają po produkty oznakowane rozpoznawalnymi symbolami certyfikacji. Stanowią one gwarancję wysokiej jakości produktu oraz jego szczególnych właściwości. Jakie są najpopularniejsze systemy certyfikacji? Kto może posługiwać się ich logo? Jakie są warunki przystąpienia do certyfikacji np. produkcji ekologicznej albo produktów bezglutenowych? Tego dowiesz się ze szkolenia „Jak prawidłowo certyfikować żywność?”! Link do zapisów dostępny jest pod adresem:
https://foodfakty.pl/szkolenie-jak-prawidlowo-certyfikowac-zywnosc
Na gruncie prawa żywnościowego wyróżnić można kilka rodzajów szczególnych kategorii żywności. Żywność tego rodzaju wydaje się mieć zbliżony charakter do żywności certyfikowanej, jednakże różnica polega przede wszystkim na specyficznych uwarunkowaniach prawnych, które przypisane są do konkretnych kategorii żywności. Chcesz dowiedzieć się jakie akty prawne i przepisy mają zastosowanie w przypadku różnych rodzajów żywności np. suplementów diety, GMO, preparatów do początkowego żywienia niemowląt lub żywność wzbogacana? Zapisz się na szkolenie "Szczególne kategorie żywności - aspekty prawne"! Link do zapisów dostępny jest pod adresem:
https://foodfakty.pl/szkolenie-szczegolne-kategorie-zywnosci-aspekty-prawne
Przeczytaj także
W marcu 2022 zostało uchwalonych 19 aktów prawa polskiego i 42 akty prawa unijnego, które miały znaczenie dla branży spożywczej
Projekt nowej ustawy stanowi konsekwencję rozpoczęcia stosowania rozporządzenia 2018/848, które w istotny sposób zmieniło przepisy dotyczące produkcji ekologicznej, przez co konieczne było dostosowanie przepisów krajowych do nowych warunków
Ze względu na potencjalne zagrożenie zdrowia publicznego ze względu na obecność zanieczyszczeń w postaci furanu i alkilofuranów, Komisja Europejska zaleciła monitorowanie ich poziomów w żywności