W marcu 2022 zostało uchwalonych 19 aktów prawa polskiego i 42 akty prawa unijnego, które miały znaczenie dla branży spożywczej.
Teksty jednolite w polskim ustawodawstwie
W marcu 2022 r. ogłoszono kilka istotnych z punktu widzenia branży spożywczej tekstów jednolitych. Wsród nich na szczególną uwagę zasługuje jednolity tekst ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Ustawa określa m.in. zamkniętego użycia mikroorganizmów oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych; zamierzonego uwalniania GMO do środowiska; wprowadzania GMO do obrotu oraz prowadzenia upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. Przepisy ustawy nie mają jednak zastosowania do modyfikacji genetycznych organizmu ludzkiego, w tym także w prenatalnej fazie jego rozwoju. Drugim ważnym aktem jest ustawa o ochronie zwierząt, która obejmuje także zwierzęta gospodarskie. Ustawa określa m.in. warunki transportu zwierząt, podstawowe obowiązki w przypadku utrzymywania zwierząt gospodarskich; minimalne warunki utrzymywania zwierząt gospodarskich; obowiązki posiadaczy kurników w tym także w odniesieniu do dokumentacji oraz kontroli.
Stawki opłat za przeprowadzenie certyfikacji wina lub moszczu
Określono stawki opłat za przeprowadzenie certyfikacji, zatwierdzania i kontroli dla produktów sektora wina. Dotyczy to takich produktów jak m.in. wino, wino likierowe, młode wino w trakcie fermentacji, wino musujące, gatunkowe wino musujące, aromatyczne gatunkowe wino musujące, gazowane wino musujące oraz wino półmusujące. Niniejsze przepisy nie obejmują chronionej nazwy pochodzenia (ChNP) lub chronionego oznaczenia geograficznego (ChOG).
Dokumenty rejestracyjne w zakresie podatku akcyzowego
Istotną nowelizacją z punktu widzenia branży alkoholowej jest nowelizacja szczegółowego zakresu danych jakie ma zawierać zgłoszenie rejestracyjne wynikające z przepisów o podatku akcyzowym. Zgłoszenie powinno uwzględniać takie dane jak np. rodzaj i status podmiotu; wskazanie, czy podmiot będzie składał deklaracje podatkowe lub deklaracje uproszczone; określenie rodzaju czynności w zakresie wyrobów akcyzowych oraz określenie rodzaju wyrobów podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
Choroby zakaźne
W Kanadzie, Zjednoczonym Królestwie oraz Stanach Zjednoczonych pojawiły się kolejne ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Ogniska te zostały potwierdzone w drodze analizy laboratoryjnej (RT-PCR). W związku z tym zakazano wprowadzania do Unii przesyłek drobiu, materiału biologicznego drobiu oraz świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych z obszarów objętych ograniczeniami ustanowionych przez organy weterynaryjne tych państw. Natomiast w przypadku afrykańskiego pomoru świń, nowe ogniska pojawiły się u dzikich świń we Włoszech w regionach Piemont i Liguria oraz w Polsce w województwie wielkopolskim. Natomiast sytuacja na niektórych obszarach w Bułgarii i w Polsce uległa poprawie. Dotyczy to np. terenów w województwach dolnośląskim i warmińsko-mazurskim. W związku ze zmianą sytuacji epidemiologicznej konieczne było zaktualizowanie wykazu obszarów objętych ograniczeniami.
Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów w sektorach rolnych
Rosyjska inwazja na Ukrainę nie pozostała bez wpływu dla sektora spożywczego. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował liczne problemy z transportem, wzrost cen surowców, energii i nawozów, co negatywnie wpłynęło na rolnictwo. W celu zapobieżenia negatywnym skutkom inwazji oraz dużym wzrostom kosztów prowadzenia działalności, konieczne było przyznanie rolnikom nadzwyczajnej pomocy w związku z zaistniałą sytuacją międzynarodową. W efekcie UE udostępniła państwom członkowskim pomoc w całkowitej kwocie 500 000 000 EUR. Polsce przyznana została kwota 44 844 365 EUR.
Potrzebujesz więcej szczegółów? Zapoznaj się z PEŁNYM przeglądem zmian w prawie żywnościowym, gdzie każda nowelizacja opatrzona została krótkim komentarzem oraz linkiem do zmienionego aktu prawnego, co znacząco ułatwia poruszania się między poszczególnymi przepisami.
Pełny raport LEX Scan dostępny jest pod adresem: https://foodfakty.pl/pelna-wersja-przeglad-zmian-w-przepisach-prawa-zywnosciowego-marzec-2022
Podstawowa wersja PDF: https://foodfakty.pl/przeglad-zmian-w-przepisach-prawa-zywnosciowego-marzec-2022-1
Podcast dostępny jest także na największych platformach streamingowych takich jak np. Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcast. Zapraszamy do śledzenia i obserwowania naszego kanału! Wszystkie niezbędne linki znajdziesz poniżej.
Spotify: link
Apple Podcasts: link
Google Podcasts: link
Pocket Casts: link
Anchor: link
Konsumenci żywności coraz częściej sięgają po produkty oznakowane rozpoznawalnymi symbolami certyfikacji. Stanowią one gwarancję wysokiej jakości produktu oraz jego szczególnych właściwości. Jakie są najpopularniejsze systemy certyfikacji? Kto może posługiwać się ich logo? Jakie są warunki przystąpienia do certyfikacji np. produkcji ekologicznej albo produktów bezglutenowych? Tego dowiesz się ze szkolenia „Jak prawidłowo certyfikować żywność?”! Link do zapisów dostępny jest pod adresem:
https://foodfakty.pl/szkolenie-jak-prawidlowo-certyfikowac-zywnosc
Na gruncie prawa żywnościowego wyróżnić można kilka rodzajów szczególnych kategorii żywności. Żywność tego rodzaju wydaje się mieć zbliżony charakter do żywności certyfikowanej, jednakże różnica polega przede wszystkim na specyficznych uwarunkowaniach prawnych, które przypisane są do konkretnych kategorii żywności. Chcesz dowiedzieć się jakie akty prawne i przepisy mają zastosowanie w przypadku różnych rodzajów żywności np. suplementów diety, GMO, preparatów do początkowego żywienia niemowląt lub żywność wzbogacana? Zapisz się na szkolenie "Szczególne kategorie żywności - aspekty prawne"! Link do zapisów dostępny jest pod adresem:
https://foodfakty.pl/szkolenie-szczegolne-kategorie-zywnosci-aspekty-prawne
________________________________________
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego kiedy warto odwoływać się od decyzji i w jaki sposób to zrobić? Chcesz wiedzieć jak powinna przebiegać kontrola w Twoim przedsiębiorstwie i jakie są Twoje prawa? Nie czekaj, zapisz się na szkolenie "Urzędowa kontrola krok po kroku" już dziś!
https://foodfakty.pl/szkolenie-urzedowa-kontrola-krok-po-kroku