Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Prawie co trzeci wybuch epidemii przenoszonych przez żywność w UE w 2018 r. był spowodowany przez Salmonellę. Jest to jedno z głównych ustaleń rocznego raportu na temat trendów i źródeł chorób odzwierzęcych opublikowanego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
W 2018 r. państwa członkowskie UE zgłosiły 5146 epidemii przenoszonych przez żywność, które dotknęły 48 365 osób. Wybuch choroby przenoszonej przez żywność to incydent, podczas którego co najmniej dwie osoby zapadają na tę samą chorobę z powodu tego samego skażonego jedzenia lub napoju.
Na Słowację, Hiszpanię i Polskę przypadało 67% z 1581 ognisk Salmonelli. Ogniska te były głównie związane z jajami.
„Wyniki naszego najnowszego badania Eurobarometru pokazują, że mniej niż jedna trzecia obywateli Europy zalicza zatrucie pokarmowe bakteriami do pięciu największych obaw dotyczących bezpieczeństwa żywności. Liczba zgłoszonych epidemii sugeruje, że istnieje potrzeba do podnoszenia świadomości wśród konsumentów, ponieważ wielu chorobom przenoszonym przez żywność można zapobiec poprzez poprawę środków higieny podczas obchodzenia się z jedzeniem i przygotowywania żywności ”- powiedziała dyrektor naukowa EFSA Marta Hugas.
Salmonelloza była drugą najczęściej zgłaszaną infekcją żołądkowo-jelitową u ludzi w UE (zgłoszono 91 857 przypadków), po kampylobakteriozie (246 571).
Zakażenia wirusem Zachodniego Nilu i STEC na niezwykle wysokim poziomie
Zdecydowanie najwyższy wzrost w 2018 r. dotyczył liczby zakażeń wirusem Zachodniego Nilu. Przypadki wirusa Zachodniego Nilu (wirus z rodziny flawiwirusów), choroby odzwierzęcej przenoszonej przez komary, były siedmiokrotnie wyższe niż w 2017 r. (1605 w porównaniu z 212) i przekraczały wszystkie przypadki zgłoszone w latach 2011–2017.
„Przyczyny wzrostu w 2018 r. nie są jeszcze w pełni zrozumiałe. Wykazano, że czynniki, takie jak temperatura, wilgotność lub opady deszczu, mają wpływ na sezonową aktywność komarów i mogły odegrać pewną rolę. Chociaż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak intensywne będą kolejne sezony przenoszenia. Wiemy, że wirus Zachodniego Nilu aktywnie krąży w wielu krajach UE, wpływając na ludzi, konie i ptaki. ECDC zwiększa wsparcie dla krajów w zakresie nadzoru, gotowości, komunikacji i kierunków kontroli ”- powiedział kierownik naukowy ECDC Mike Catchpole.
Większość lokalnie nabytych zakażeń wirusem Zachodniego Nilu zgłosiły Włochy (610), Grecja (315) i Rumunia (277). Czechy i Słowenia zgłosiły swoje pierwsze przypadki od 2013 r. Włochy i Węgry odnotowały również w ostatnich latach rosnącą liczbę przypadków epidemii wirusa Zachodniego Nilu u koni i innych gatunków koniowatych.
E. coli wytwarzające toksynę Shiga (STEC)
E. coli wytwarzające toksynę Shiga (STEC) stało się trzecią najczęstszą przyczyną chorób odzwierzęcych przenoszonych przez żywność, z 8161 zgłoszonymi przypadkami - zastępując jersiniozę ze wzrostem o 37% w porównaniu z 2017 r. Można to częściowo wytłumaczyć rosnącym wykorzystaniem nowych technologii laboratoryjnych, co ułatwia wykrywanie sporadycznych przypadków.
Listeria
Liczba osób dotkniętych listeriozą w 2018 r. jest podobna do 2017 r. (2549 w 2018 r. Wobec 2480 w roku poprzednim). Jednak trend ten wzrósł w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Spośród chorób odzwierzęcych objętych raportem, listerioza stanowi najwyższy odsetek hospitalizowanych przypadków (97%) i najwyższą liczbę zgonów (229), co czyni ją jedną z najpoważniejszych chorób przenoszonych przez żywność.
Inne źródła chorób
Raport zawiera również dane dotyczące Mycobacterium bovis, Brucella, Yersinia, Trichinella, Echinococcus, Toxoplasma, wścieklizny, Coxiella burnetii (gorączka Q) i tularemii.
Link do Raportu: The European Union One Health 2018 Zoonoses Report
Źródło:
https://www.efsa.europa.eu/en/news/salmonella-most-common-cause-foodborne-outbreaks-european-union
Przeczytaj także
Według Centrum Chorób Zakaźnych i AIDS (ULAC) w ciągu siedmiu miesięcy tego roku zarejestrowano 434 przypadki salmonellozy i 630 przypadków kampylobakteriozy. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zapadalność na salmonellozę wzrosła o 18%, a kampylobakteriozy o 23%.
Opublikowane w lipcu raporty Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia w Irlandii wskazują wzrost ryzyka występowania zanieczyszczeń Listerią i Campylobacter. Niesie to szczególne ryzyko dla wybranych grup konsumentów. Więcej szczegółów…
Czy wiedziałeś, że pomimo że liczba zachorowań spowodowanych występowaniem Listeria Monocytogenes w żywności jest relatywnie niska, to jest ona jednym z wiodących czynników prowadzących do śmierci spowodowanej spożyciem...
Czy kiedykolwiek ucierpiałeś z powodu zakażenia bakterią Salmonella na linii produkcyjnej, w surowcach lub Twoich produktach? Jeśli tak, na pewno doświadczyłeś, że bakteria ta lubi powracać i ciężko się jest jej pozbyć. Salmonella jest...