SARS-CoV-2 u norek: zalecenia EFSA dotyczące poprawy monitorowania
Wczesne wykrycie SARS-CoV-2 (koronawirusa) powinno być priorytetowym celem monitorowania działań na fermach norek w Unii Europejskiej - zaleca nowy raport.
Raport, opracowany przez EFSA i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), proponuje opcje strategii monitorowania, które pomogą zapobiegać i kontrolować rozprzestrzenianie się choroby.
Stwierdza, że wszystkie fermy norek należy uznać za zagrożone SARS-CoV-2 i że monitorowanie powinno obejmować aktywne środki, takie jak testowanie zwierząt i personelu, oprócz biernego nadzoru ze strony rolników i lekarzy weterynarii.
Raport został zamówiony przez Komisję Europejską po wybuchach epidemii SARS-CoV-2 na fermach norek w całej Europie w 2020 roku.
W styczniu 2021 r. wirus został wykryty na 400 fermach norek w dziewięciu krajach UE / EOG - 290 w Danii, 69 w Holandii, 21 w Grecji, 13 w Szwecji, trzech w Hiszpanii, dwóch na Litwie i po jednym w Polsce, we Francji i we Włoszech.
Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u norek w Polsce
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi został poinformowany 30 stycznia 2021 r. w godzinach popołudniowych przez dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach o potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2 u zwierząt futerkowych (norki) w Polsce.
Wirus został zdiagnozowany na fermie zlokalizowanej w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego.
Równolegle swoje działania rozpoczęła Inspekcja Weterynaryjna celem zabezpieczenia fermy i rozpoczęcia działań administracyjnych mających na celu likwidację zwierząt, które tym samym stały się niebezpiecznym rezerwuarem i wektorem SARS-CoV-2 dla ludzi. W ten sposób, celem zminimalizowania zagrożenia dla zdrowia i życia, wdrożono dyspozycje rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
- z dnia 15 grudnia 2020 w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek,
- z dnia 02 grudnia 2020 w sprawie określenia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania (SARS-CoV-2 u norek),
O zaistniałej sytuacji poinformowany został Prezes Rady Ministrów, Minister Zdrowia i odpowiedni poziom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
W najbliższym czasie będą znane wyniki wysokospecjalistycznych badań materiału genetycznego SARS-CoV-2 stwierdzonego u norek.
Przeczytaj także
-
18.02.2021
Wspieramy eksport rolno-spożywczy do krajów trzecich
Rozmowa o trudnościach, jakie napotykają polscy eksporterzy w kontaktach z administracją oraz o tym, co polska administracja może zrobić, aby wesprzeć poszczególne branże w ekspansji na rynki zagraniczne, w szczególności pozaeuropejskie.
-
02.02.2021
Paszportyzacja polskiej żywności
Żywność bez tajemnic – pełna informacja dla konsumentów – to cel paszportyzacji polskiej żywności. Już wkrótce rusza pilotaż w odniesieniu do rynków: ziemniaka, wołowiny i wieprzowiny.
-
29.01.2021
Nowa ustawa o hodowli zwierząt
Jedna ustawa dla wszystkich zwierząt gospodarskich. Od 23 stycznia 2021 r. w jednej ustawie zostały uregulowane sprawy prowadzenia hodowli wszystkich gatunków zwierząt zaliczanych w Polsce do gospodarskich. Uwzględniono w niej również alpaki i jedwabniki morwowe.