Europejska Prokuratura Generalna (EPPO) złożyła 21 listopada 2024 r. do Specjalnego Sądu Karnego w Bratysławie akt oskarżenia przeciwko jednej osobie i jednej firmie w ramach dochodzenia w sprawie oszustw związanych z dotacjami unijnymi i fałszerstwami dokumentów związanych z produkcją piwa.
Oszustwo przy uzyskaniu dotacji dla producenta piwa
Podejrzany, będący dyrektorem zarządzającym oskarżonej firmy, złożył w kwietniu 2021 r. wniosek o bezzwrotną dotację w wysokości 192 338 euro, finansowaną w całości ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF), na produkcję lokalnego piwa.
Z uzyskanych dowodów wynika, że gdy słowackie Ministerstwo Gospodarki zażądało dokumentacji związanej z projektem, podejrzany 26 sierpnia 2021 r. przedstawił fałszywy certyfikat, potwierdzający, że linia produkcyjna piwa nie jest przedmiotem oceny oddziaływania na środowisko (EIA). W przeciwnym razie zatwierdzenie środków mogłoby się znacznie opóźnić lub zostać odrzucone.
Ten sfałszowany certyfikat został wydany przez inną osobę odpowiedzialną karnie, wraz z firmą, którą reprezentował, z których obie zostały już skazane. Składając fałszywy dokument, podejrzany ominął wymogi regulacyjne i w sposób oszukańczy starał się uzyskać zatwierdzenie wniosku o finansowanie, podważając integralność procesu finansowania i lekceważąc podstawowe zabezpieczenia środowiskowe.
Możliwe wysokie kary w przypadku uznania winy
Zgodnie z Kodeksem karnym Republiki Słowackiej, w przypadku uznania winy, podejrzany w niniejszej sprawie może zostać skazany na karę pozbawienia wolności do dziewięciu lat łącznie za wyrządzenie szkody interesom finansowym UE i fałszowanie dokumentów urzędowych. Ponadto może zostać ukarany grzywną w wysokości do 3 milionów euro.
Przedsiębiorstwo może również zostać ukarane grzywną w wysokości do 1 600 000 euro i może zostać pozbawione możliwości otrzymywania środków UE na okres do dziesięciu lat.
Wszystkie osoby objęte postępowaniem uważa się za niewinne do czasu udowodnienia ich winy przez właściwe sądy słowackie.
EPPO jest niezależnym urzędem prokuratorskim Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialny za badanie, ściganie i osądzanie przestępstw przeciwko interesom finansowym UE.
Źródło: https://www.eppo.europa.eu/en/media/news/slovakia-one-individual-and-one-company-indicted-fraud-involving-beer-production
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.