Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Food Standards Agency (FSA) działa na rzecz ochrony zdrowia publicznego i interesów konsumentów w odniesieniu do żywności w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Do zadań agencji należy ochrona zdrowia ludzi, zmniejszenie obciążenia ekonomicznego związanego z chorobami przenoszonymi przez żywność oraz wspieranie brytyjskiej gospodarki i handlu, zapewniając (wraz ze szkockim odpowiednikiem FSA – FSS), że żywność cieszy się dobrą opinią pod względem bezpieczeństwa i autentyczności w Wielkiej Brytanii i za granicą.
Od czasu opublikowania poprzedniej strategii w 2015 r. wiele się zmieniło
Rola FSA znacznie wzrosła, odkąd Wielka Brytania opuściła UE. Agencja przejęła nowe obowiązki, w tym regulację nowej żywności, doradzanie rządowi Wielkiej Brytanii w sprawie nowych umów handlowych oraz doradzanie i zapewnianie standardów dla importowanej i eksportowanej żywności.
Tempo zmian technologicznych i biznesowych w systemie żywnościowym nadal przyspiesza. Ludzie kupują żywność na nowe sposoby, na przykład za pośrednictwem internetowych rynków i mediów społecznościowych. I te zmiany wpływają na sposób, w jaki ludzie kupują żywność i sposób, w jaki działają firmy spożywcze.
Ludzie i rządy na całym świecie stają się coraz bardziej świadomi wpływu, jaki produkcja żywności ma na planetę. Kryzys klimatyczny napędza innowacje w żywności, ponieważ coraz więcej firm inwestuje w alternatywne źródła białka lub zrównoważone opakowania żywności.
Ciągle obowiązuje wyzwanie, aby poprawić narodowe zalecenia dietetyczne, by spożywana żywność pomagała żyć dłużej i zdrowiej. Badania pokazują, że niektóre z największych obaw ludzi związane z żywnością dotyczą zdrowia i odżywiania.
Ludzie obecnie są również bardzo zaniepokojeni brakiem bezpieczeństwa żywnościowego oraz przystępnością jej cen.
Przemysł spożywczy oraz rząd Wielkiej Brytanii współpracowali, aby zapewnić bezpieczne dostawy żywności podczas pandemii COVID-19. Każdy poważny wstrząs w systemie żywnościowym wpływa na łańcuchy dostaw, personel i modele operacyjne. FSA musi być gotowa do szybkiej adaptacji.
W tych zmieniających się okolicznościach misja FSA „żywność, której możesz zaufać” – stala się jeszcze bardziej istotna.
Strategia FSA na lata 2022-27 – prezentacja najbliższych planów
FSA nadal chronić będzie konsumentów, zapewniając, że żywność jest bezpieczna. FSA będzie również odgrywać swoją rolę w tworzeniu zdrowszej i bardziej zrównoważonej żywności dla wszystkich. Kwestie takie jak przystępność cenowa i informacje przekazywane konsumentom, aby mogli podejmować świadome decyzje, dotyczą misji FSA.
Nowa Strategia FSA określa również, że prace prowadzone będą przez niezależny, pozaministerialny departament rządowy. Potwierdza też rolę nauki i dowodów w informowaniu o wszystkim, co robi FSA, oraz zobowiązuje do przejrzystości, proporcjonalności i innowacji. Określa dążenie do ułatwienia przedsiębiorstwom spożywczym wypełniania ich zobowiązań i właściwego postępowania w celu ochrony zdrowia publicznego.
Patrząc w przyszłość, FSA będzie musiała współpracować z innymi i za pośrednictwem innych. FSA zapewnia szczególne atuty: zdolności naukowe i analityczne; reputację wśród opinii publicznej; wiedzę; oraz kontakty z władzami lokalnymi i przemysłem spożywczym.
System żywnościowy się zmienia, ale istnieją możliwości zapewnienia, że będzie on w przyszłości bezpieczniejszy, zdrowszy i bardziej zrównoważony, czemu pomóc ma ta strategia.
Strategia ta wyznacza kierunek działań FSA na najbliższe pięć lat, prace będą ewoluować, aby sprostać wyznaczonym ambicjom. FSA zamierza być elastyczna w podejściu, zwłaszcza w nowych obszarach strategii, takich jak wizja zdrowszej i bardziej zrównoważonej żywności. Wraz z niniejszą strategią określone zostaną cele i plan prac na pierwszy rok.
Biorąc pod uwagę ostatnie pięć lat i wydarzenia takie jak wyjściu z UE i pandemia COVID-19, kontekst może się znacząco zmienić. Oczekuje się, że strategia zapewni ramy, dzięki którym będzie można stawić czoła tym zmianom.
Siedem zasad przewodnich, które określają sposób, w jaki sposób FSA chce działać w ciągu najbliższych 5 lat
Link do pełnej treści Strategii FSA
Źródło: FSA
Przeczytaj także
Brytyjska Agencja Standardów Żywności (FSA) nie zgodziła się z przeprowadzoną przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oceną ryzyka związanego z dodawaniem dwutlenku tytanu (E171) do produktów spożywczych.
24 lutego 2022 roku zbrojna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę diametralnie zmieniła sytuację polityczno-społeczno-gospodarczą w Ukrainie. Wybuch wojny, a następnie nałożenie przez Unię Europejską oraz inne kraje zachodnie, takie jak USA, Izrael, Japonia i wiele innych, rozległych sankcji gospodarczych na Rosję, już ma i będzie miało dalsze znaczące skutki międzynarodowe dla wielu gałęzi gospodarki światowej, w tym branży rolno-spożywczej.
Nowy rok 2022 przyniósł kolejne (długo odwlekane) zmiany w eksporcie żywności z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii. O czym powinni pamiętać polscy eksporterzy?