Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Michał Maciejak auditor wiodący TÜV SÜD Polska Sp. z o.o. rozmawia z przedstawicielami Sundose Sp.z o.o.
W jaki sposób pandemia Covid-19 wpłynęła na działalność i misję Państwa firmy oraz na innowacyjny produkt, który Państwo oferujecie?
Tomasz Styk: Z perspektywy trudności, jakie spotkały wielu przedsiębiorców w bieżącym roku, Sundose dotychczas wychodzi obronną ręką i rozwija się niezależnie od panującej pandemii. Nie odczuliśmy znaczących skutków koronawirusa, gdyż wartość, jaką oferujemy użytkownikowi jest związana również z profilaktyką zdrowotną i wsparciem organizmu. Od dawna są jasne dowody na to, że niektóre substancje wywierają konkretny wpływ na układ odpornościowy człowieka, a niedobory niektórych witamin mogą przyczynić się do osłabienia organizmu i cięższego przebiegu choroby.
Co spowodowało, że zdecydowali się Państwo podejść do audytu higienicznego w zakresie Covid-19?
Sebastian Gałka: Decyzja o odbyciu audytu higienicznego w zakresie Covid-19, to konsekwencja naszej dbałości i poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie naszych pracowników. Weryfikacja zastosowanych w firmie rozwiązań,dokonana przez niezależnego eksperta, miała stać się potwierdzeniem, że są one rozwiązaniami najwłaściwszymi. Na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19 zareagowaliśmy natychmiast, a powzięte przez nas działania były zdecydowane. Grupa naszych specjalistów stworzyła i aktualizowała szczegółową dokumentację, nie poprzestając na procedurze i ogólnych zasadach postępowania na terenie zakładu produkcyjnego i firmy, ale i ustanawiając szczegółowe wytyczne dla wszystkich grup pracowników. Zadbała by każdy z pracowników je znał i rozumiał. Założone rejestry dezynfekcji i nieskrępowany dostęp do środków do dezynfekcji i środków ochrony dla pracowników ,ułatwiły nam wszystkim należyte przestrzeganie wytycznych. Zadbaliśmy o naszych pracowników nie tylko na czas wykonywanej przez nich pracy, ale i na czas dojazdu do niej, między innymi, zapewniając w okresie najwyższych zachorowań transport do, i z zakładu produkcyjnego. Ustanowienie sposobu postępowania, w związku z podejrzeniem czy zachorowaniem na koronawirusa, pozwoliło nam na wiekszą kontrolę sytuacji zdrowotnej naszych pracowników i zapewniło ogólny spokój. Jesteśmy dumni, że wspólnie udało nam się wypracować wyższą świadomość w przypadku sytuacji zagrożenia zdrowia koronawirusem i poczucie odpowiedzialności za innych, czego potwierdzeniem jest postępowanie naszych pracowników.
Jaki wpływ, Państwa zdaniem, będzie miało pozytywne przejście audytu higienicznego w zakresie Covid-19 na dalszą działalność Państwa firmy, w tym na relacje z pracownikami, dostawcami i klientami?
S. G.: Pozytywne przejście audytu higienicznego daje nam pewność że założone rozwiązania i wprowadzone zasady są właściwe. Niezależna ocena doświadczonego audytora jest tego potwierdzeniem, nie tylko dla nas, ale i dla naszych pracowników, dostawców i klientów, co stanowi kolejną solidną cegłę w budowaniu naszego wizerunku.
Michał Maciejak – auditor wiodący TÜV SÜD, project manager. Absolwent kierunku Biotechnologia w produkcji spożywczej na SGGW w Warszawie oraz podyplomowych studiów na kierunku Bezpieczeństwo i jakość w łańcuchu spożywczym. Karierę zawodową rozpoczął w akredytowanym laboratorium analitycznym gdzie angażował się w utrzymanie jakości prowadzonych analiz, co zaowocowało przejściem do działu audytu. Doświadczenie zdobywane podczas prowadzenia audytów sieciowych oraz w branży HoReCa, wykorzystuje podczas realizacji projektów w jednostce certyfikującej TÜV SÜD. Obecnie zaangażowany w audyty dostawców, inspekcje załadunku, a także audyty Standardu Polskiej Izby Mleka „bez GMO”, Gluten-free, V-Label.
Tomasz Styk– Członek Zarządu kształtuje wizję i strategię rozwoju Sundose
Sebastian Gałka– Dyrektor ds. Produkcji i R&D bezpośrednio wpływa na formę i jakość suplementów diety.
Przeczytaj także
Zgodnie z definicją naukową dobrostan zwierząt to „Stan pełnego zdrowia psychicznego i fizycznego zwierzęcia, gdy pozostaje ono w harmonii z otaczającym środowiskiem” (Hughes, 1976). W rzeczywistości dobrostan zwierząt to stan, w którym zwierzę ma swobodę ruchu, stały dostęp do wody, możliwość położenia się kiedykolwiek zechce oraz odpowiednią przestrzeń, dla każdego zwierzęcia oddzielnie.
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, każdy produkt spożywczy, wprowadzany do obrotu na terenie Unii Europejskiej musi zostać odpowiednio oznakowany oraz posiadać etykietę zgodną z wymaganiami prawnymi.
Przez bardzo długi okres czasu IFS kazał nam czekać na kolejną wersję wiodącego standardu dla branży spożywczej. Ale oto jest! Ukazała się wersja robocza tak długo oczekiwanej wersji 7, która została upubliczniona do konsultacji publicznych.