Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan w Stanach Zjednoczonych stworzyli suplement na bazie inuliny, który może odegrać istotną rolę w leczeniu alergii pokarmowych.
Naturalny błonnik pokarmowy
Inulina to naturalnie występujący rodzaj błonnika pokarmowego, powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym w charakterze prebiotyku, a także zamiennika substancji słodzących. Według ekspertów z Uniwersytetu Michigan wyniki ich nowego badania „mogą okazać się przełomem, który przyniesie ulgę osobom cierpiącym z powodu alergii pokarmowych na całym świecie”.
Żel z inuliną
Naukowcy opracowali rodzaj doustnej immunoterapii opartej na inulinowym żelu, którego korzystne efekty udało się potwierdzić w doświadczeniu na zwierzętach. Suplement okazał się skuteczny w prewencji alergii oddziaływując m.in. na bakterie jelitowe. Zapobiegał on występowaniu poważnych reakcji alergicznych na orzeszki ziemne, białko jaja czy mleko zarówno „w trakcie, jak i po jego podawaniu”. Badacze są przekonani, że żel z inuliną nie tylko pozwala uniknąć symptomów alergii, ale działa u samego jej źródła.
Długotrwała ochrona przed alergią
Naukowcy odkryli, że inulinowy żel wpływał na normalizację mikrobioty jelitowej u badanych zwierząt. Przekładało się to na wytworzenie specyficznej dla danego alergenu tolerancji, hamując reakcję alergiczną. „Nasza terapia gwarantowała długotrwałą ochronę, nawet po zaprzestaniu leczenia. Wskazuje to na jej duży potencjał w długofalowym łagodzeniu problemów związanych z alergią pokarmową”, podkreśla współautor badania, Fang Xie z Uniwersytetu Michigan.
Rola mikrobioty jelitowej
„Inulina jest powszechnie spożywanym rodzajem błonnika pokarmowego, uznawanym za bezpieczny przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Stanowi ona bazę naszego żelu, co sprawia, że można łatwo zaadaptować go na potrzeby zastosowań klinicznych”, dodaje dr James J. Moon z Uniwersytetu Michigan. Autorzy publikacji zaznaczają, że konieczne są dalsze doświadczenia, w tym badania kliniczne, które potwierdzą otrzymane przez zespół rezultaty. Naukowcy są jednak przekonani, że rola mikrobioty jelitowej w leczeniu alergii pokarmowych otwiera „potencjalnie przełomowe perspektywy w kontekście interwencji terapeutycznych”.
Źródła:
Przeczytaj także
EFSA zaktualizowała normy spożycia witaminy E, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne i uniknąć ryzyka nadmiernego krwawienia. Poznaj nowe zalecenia i grupy, które powinny zachować ostrożność.
EFSA wydała innowacyjne nowe narzędzie internetowe, które ma pomóc operatorom branżowym i konsumentom w szacowaniu narażenia na enzymy pokarmowe poprzez dietę.
W tym artykule zgłębiamy źródła kontrowersji, skutki dla globalnego rynku przypraw oraz potencjalny przyszły rozwój w tym sektorze.