Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Główna przyczyna zgonów na świecie
Nadmierne stężenie cholesterolu w krwiobiegu może przyczyniać się do zmniejszenia drożności tętnic, a w konsekwencji sprzyjać występowaniu zawałów i udarów, które stanowią główną przyczynę zgonów na świecie. Badania naukowe wskazują, że tradycyjne świąteczne ucztowanie powoduje znaczący wzrost poziomu cholesterolu, dlatego przy wigilijnym stole warto zachować umiar.
Wzrost „złego” cholesterolu
Duże ilości jedzenia spożywane w trakcie Świąt Bożego Narodzenia mogą powodować wzrost stężenia cholesterolu całkowitego i tzw. „złej” frakcji cholesterolu LDL odpowiednio o 15% i 20% w porównaniu z okresem letnim. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez duńskich ekspertów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze oraz Uniwersytetu Kopenhaskiego, w którym udział wzięło ponad 25 000 uczestników.
Zaskakujące obserwacje
Badanie pokazuje, że ryzyko hipercholesterolemii jest aż sześciokrotnie wyższe bezpośrednio po przerwie świątecznej. „Uzyskane przez nas rezultaty świadczą o tym, że na poziom cholesterolu w osoczu krwi istotny wpływ mają tłuste potrawy zwyczajowo spożywane w trakcie Bożego Narodzenia. Fakt, iż tak wiele osób miało podwyższone wyniki badań laboratoryjnych tuż po świętach bardzo nas zaskoczył”, mówi dr Anne Langsted ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze.
Podwyższone wyniki u 90% badanych
Dziewięciu na dziesięciu uczestników, którzy brali udział w badaniu, miało po Świętach podwyższone wyniki lipidogramu. Szczególną ostrożność w okresie okołowigilijnym powinni więc zachować pacjenci cierpiący na zaburzenia lipidowe. „Oznacza to również, że w przypadku osób, które planują badania krwi tuż po Bożym Narodzeniu, warto rozważyć wykonanie kolejnych testów w późniejszym okresie roku”, dodaje główna autorka publikacji, dr Signe Vedel-Krogh.
Ważne dla lekarzy i pacjentów
„Nasze obserwacje wskazują, że istnieje większe ryzyko podwyższonych wyników lipidogramu, jeżeli planujemy wykonanie badań laboratoryjnych bezpośrednio po Świętach. To bardzo istotne informacje zarówno z punktu widzenia lekarzy, jak i osób, którym zależy na utrzymaniu prawidłowych parametrów gospodarki lipidowej”, podsumowuje dr Vedel-Krogh.
Źródła:
Przeczytaj także
Technologia druku 3D zostanie wykorzystana do nadania struktury filetów, odwzorowując włóknistą teksturę ryb. Bazą produktu będą algi, które wniosą cenne kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak te występujące w konwencjonalnych rybach.
Rosnąca świadomość konsumentów i poszukiwanie nowych, bioaktywnych produktów sprawiają, że konieczne jest szukanie nowych rozwiązań i technologii. W recepturze tych makaronów znalazły się takie dodatki jak np. jarmuż, pokrzywa, pietruszka czy też miąższ dyni. Odpowiednio dopracowana receptura i technologia przygotowania makaronów umożliwiła uzyskanie produktu zasadotwórczego, który może być rekomendowany w diecie każdego człowieka dbającego o stan swojego zdrowia.
WHO promuje modele profilowania żywności jako cele zrównoważonego rozwoju...