Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nowa żywność na europejskim rynku
W dniu 10 lutego 2022 r. Unia Europejska zatwierdziła wprowadzenie na rynek Wspólnoty świerszcza domowego (Acheta domesticus) jako nowej żywności w formie mrożonej, suszonej i sproszkowanej. Równolegle dopuszczono do obrotu cetylowane kwasy tłuszczowe, które będą dostępne dla konsumentów europejskich w postaci suplementów diety.
Jadalne świerszcze
W grudniu 2018 r. holenderskie przedsiębiorstwo Fair Insects B.V. wystosowało do Komisji Europejskiej prośbę o pozwolenie na komercjalizację świerszcza domowego jako żywności, która mogłaby być stosowana w charakterze składnika innych wyrobów spożywczych bądź jako samodzielny produkt. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że Acheta domesticus jest bezpieczny do spożycia, choć zalecane się dalsze badania nad jego ewentualnymi właściwościami alergizującymi. Rozporządzenie wykonawcze w tej sprawie wchodzi w życie po upływie 20 dni i dopóki inne przedsiębiorstwa nie złożą odpowiednich dokumentów, jedynie Fair Insects B.V. będzie uprawnione do sprzedaży jadalnych świerszczy.
„Rozwiązanie przyjazne dla środowiska”
Jak przeczytać można na oficjalnej stronie internetowej Komisji, „według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), wykorzystanie owadów jako żywności jest w XXI wieku kwestią szczególnie aktualną ze względu na rosnące koszty pozyskiwania białka zwierzęcego, brak bezpieczeństwa żywnościowego, problemy środowiskowe, coraz liczniejszą globalną populację oraz zwiększony popyt na białko wśród przedstawicieli klasy średniej. Z tego powodu konieczne jest znalezienie alternatyw dla konwencjonalnej hodowli zwierząt. Spożycie owadów stanowi w tym kontekście rozwiązanie przyjazne dla środowiska, a równocześnie korzystne pod kątem zdrowotnym i ekonomicznym”.
Cetylowane kwasy tłuszczowe dopuszczone przez EFSA
Cetylowane kwasy tłuszczowe to natomiast substancje o działaniu przeciwzapalnym, które potencjalnie mogą wpływać korzystnie na układ odpornościowy, stawy i mięśnie. Po tym, jak w czerwcu 2020 r. włoska firma PharmaNutra S.p.A. zwróciła się do władz unijnych z prośbą o pozwolenie na komercjalizację tego produktu jako nowej żywności, EFSA uznała cetylowane kwasy tłuszczowe za bezpieczne dla zdrowia przy spożyciu w ilości 1,6 g dziennie w przypadku osób dorosłych. PharmaNutra będzie jedynym sprzedającym je przedsiębiorstwem do momentu, gdy inne firmy uzyskają podobne zezwolenie.
Źródła:
Przeczytaj także
Od teraz szarańcza wędrowna jako „nowa żywność” w postaci mrożonej, suszonej i sproszkowanej może być sprzedawana jako przekąska lub składnik żywności w wielu produktach spożywczych.
Otrzymane przez badaczy wyniki wskazują, że mąki z chrząszczy, gąsienic, mrówek, szarańczy czy świerszczy stanowią wartościowe źródło białka, pozytywnie wpływają na właściwości funkcjonalne oraz sensoryczne żywności, a także mogą potencjalnie przyczyniać się do prewencji schorzeń związanych z gospodarką węglowodanową i lipidową.
Wykorzystanie owadów jako alternatywnego źródła białka może okazać się „globalnym rozwiązaniem” problemu wyżywienia świata, który według ekspertów jest jednym z „największych wyzwań” stojących obecnie przed ludzkością...