Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Alternatywne źródło białka
Wykorzystanie owadów jako alternatywnego źródła białka może okazać się „globalnym rozwiązaniem” problemu wyżywienia świata, który według ekspertów jest jednym z „największych wyzwań” stojących obecnie przed ludzkością. Szacuje się, że aby zaspokoić światowy popyt na białko, w 2030 roku potrzebnych będzie 60 milionów ton protein, ponieważ do tego czasu potrzeby żywieniowe globalnej populacji wzrosną dwukrotnie. Josep Vidal, współzałożyciel pionierskiej firmy Nutrinsect, promującej wykorzystywanie owadów w żywieniu, zapewnia, że insekty stanowią „idealną żywność, dzięki której będziemy mogli stawić czoła problemowi wyżywienia ludzkości”.
Bariera kulturowa
Według Vidala jedną z najważniejszych zalet owadów jako surowca spożywczego jest fakt, że „można je wykorzystać właściwie w całości”, a ponadto są wyjątkowo wydajne – z 1 kilograma jaj można w 72 godziny otrzymać 300 kilogramów larw. Współzałożyciel Nutrinsect podkreślił również, że insekty są żywnością wyjątkowo bezpieczną, ponieważ ryzyko związane z ich spożyciem jest „minimalne” w porównaniu z częstością występowania zakażeń np. „ptasią czy świńską grypą”. Eksperci zaznaczają też, że owady mogą być początkowo stosowane jako składnik paszy dla bydła i dopiero w dalszej perspektywie jako produkt bezpośrednio przeznaczony dla ludzi. „Bariera kulturowa” związana z konsumpcją insektów jest wciąż bardzo duża, szczególnie w krajach zachodnich.
Mięso z laboratorium
Wielu ekspertów jest przekonanych, że alternatywnym rozwiązaniem problemu światowej dostępności białka może być propozycja holenderskiego fizjologa z Uniwersytetu w Maastricht, Marka Posta – twórcy pierwszego na świecie sztucznego burgera, wyprodukowanego z komórek macierzystych krowy w 2013 roku. Post twierdzi, że stworzone w laboratorium mięso pozwoli w przeciągu najbliższej dekady, by konsumenci mogli „nadal cieszyć się smakiem mięsa bez konieczności martwienia się o efekt cieplarniany”, na który światowa hodowla zwierząt ma znaczący wpływ. Wyprodukowane w 2013 syntetyczne mięso kosztowało 250 tys. euro (prawie 1 100 000 zł), co, jak przyznaje holenderski naukowiec, „nie rozwiąże globalnych problemów żywnościowych”. Zapowiada jednak, że w przeciągu 5 lat koszty te znacząco się obniżą i już niedługo „będzie można kupić sztucznego burgera z mniej niż 10 euro”, a jego cena „będzie szybko malała”.
Źródło
https://www.efeagro.com/noticia/insectos-hamburguesas-artificiales/
Przeczytaj także
Jakość żywota wegetarianina w ostatnich latach znacząco się poprawiła. Czasy, gdy jedyną opcją w sklepie były gumowate kotlety sojowe, a w restauracji prosząc o danie bezmięsne otrzymywał same ziemniaki z surówką i ewentualnie z jajkiem...
Pszenica jest jednym z podstawowych składników diety w wielu zakątkach świata. Dostępnych jest jednak wiele innych ziaren, które mają swoje unikalne wartości żywieniowe. Zapraszamy do zapoznania się z 10 najpopularniejszymi „super ziarnami”!
Białko jest ostatnio tematem numer jeden zarówno wśród producentów jak i konsumentów. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi ekologicznie i poszukują nowych rozwiązań.