Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ocena ryzyka i korzyści (RBA) związana z żywnością stanowi poważne wyzwanie naukowe, biorąc pod uwagę potrzebę porównania korzyści żywieniowych i zdrowotnych poszczególnych rodzajów żywności z potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia wynikającymi z zagrożeń, takich jak zanieczyszczenia środowiskowe obecne w żywności. Badania oceny korzyści i ryzyka (RBA) to nowa metodologia w dziedzinie żywności i żywienia, która oferuje jednoczesną ocenę zarówno ryzyka, jak i korzyści związanych z wyborami żywieniowymi.
EFSA zaprasza ekspertów w tej dziedzinie do wzięcia udziału w sympozjum naukowym na temat RBA w dn. 15-17 lutego 2022 r.
Dyskusje i kluczowe wyniki ze spotkania pomogą w przygotowaniu aktualizacji wytycznych Komitetu Naukowego EFSA w sprawie RBA, opublikowanych w 2010 r. Wytyczne te pomogą w szeroko zakrojonej ocenie zagrożeń dla zdrowia i korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania ryb.
Nasza wiedza naukowa na temat korzyści zdrowotnych poszczególnych składników odżywczych w żywności oraz potencjalnych negatywnych skutków zdrowotnych innych substancji zawartych w tej samej żywności, takich jak zanieczyszczenia, pozostałości pestycydów i leków weterynaryjnych stale się wzbogaca. Jednocześnie rośnie liczba pytań od menedżerów ryzyka dotyczących ważenia korzyści zdrowotnych i zagrożeń związanych ze spożywaniem tych produktów.
O sympozjum naukowym – agenda – dołącz on-line!
Sympozjum odbywa się on-line. Format obejmie sesje plenarne i breakoutowe z prezentacjami światowej sławy głównych prelegentów. Sesje plenarne są transmitowane na żywo i będą dostępne po wydarzeniu na stronie - link poniżej.
Kto może uczestniczyć?
Eksperci ds. oceny ryzyka i korzyści, oceniający ryzyko i zarządzający ryzykiem z Komisji Europejskiej i państw członkowskich, innych organów krajowych, organizacji międzynarodowych, w tym WHO i FAO, a także zainteresowane strony.
Szczegółowa agenda
https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/2022-01/SC26_AGENDA.pdf
Dołącz on-line - https://www.efsa.europa.eu/en/events/video-streaming-efsa-scientific-colloquium-26-risk-benefit-assessment-combined-exposure
15 lutego godz. 14:00-18:00
16 lutego godz. 9:00-18:00
17 lutego godz. 9:00-14:45
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
EFSA: wytyczne ws. ustalenia i stosowania najwyższych poziomów witamin i składników mineralnych
Nowy dodatek paszowy, którego celem jest zmniejszenie emisji metanu z fermentacji jelitowej krów mlecznych, został uznany za skuteczny przez unijną agencję ds. bezpieczeństwa żywności (EFSA).
EFSA dokonała ponownej oceny ryzyka związanego z bisfenolem A (BPA) w żywności i proponuje znaczne obniżenie tolerowanego dziennego spożycia (TDI) w porównaniu z poprzednią oceną z 2015 r. Wnioski EFSA dotyczące BPA wyjaśniono w projekcie opinii naukowej, która skierowana została do konsultacji społecznych, które potrwają do 8 lutego 2022 r.