Usługi DDD
VACO Sp. z o.o.
Szkodniki posiadają wiele cech i przystosowań, które pozwalają im zasiedlać wszelkie możliwe strefy klimatyczne i środowiska. Dlatego odgrywają szczególną rolę w szerzeniu się chorób zakaźnych. Stosunkowo rzadko opisuje się ten problem w kontekście chorób związanych z zatruciami pokarmowymi czy skażeniami żywności.
Gryzonie, owady i ptaki są częściej kojarzone z chorobami wywołującymi spektakularne, negatywne skutki. O szkodnikach i owadach mówi się wtedy gdy dochodzi w jakimś regionie świata do wielu zachorowań lub wybuchu epidemii np. gorączki Zachodniego Nilu, dżumy, wścieklizny, gorączki krwotocznej czy wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Potencjał gryzoni i owadów jako siewców szkodliwych patogenów jest tak duży, że w niektórych krajach prowadzono badania nad wykorzystaniem ich jako broni biologicznej. Przykładem mogą być japońscy wojskowi z jednostki Nr „731” , która na terenie Mandżurii prowadziła w latach 1937–1945 eksperymenty z dżumą jako bronią bakteriologiczną. Opracowano tam specjalne bomby porcelanowe przeznaczone do rozsiewania zakażonych pcheł. Podobne eksperymenty prowadzili również eksperci od broni biologicznej ze Związku Radzieckiego, USA i faszystowskich Niemiec.
Szkodniki, doskonale przystosowały się do życia w środowisku przekształconym przez człowieka. Szczególnie dobrze czują się w miejscach związanych z uprawą roślin, hodowlą zwierząt oraz produkcją spożywczą. Ptaki, gryzonie i owady często przedostają się do zakładów produkujących żywność, są stale obecne na fermach i w obiektach inwentarskich szerząc groźne choroby. Głównym powodem obecności szkodników w miejscach związanych z hodowlą zwierząt lub produkcją spożywczą jest duża dostępności pokarmu, wody i sprzyjających warunków do rozmnażania oraz brak skutecznych systemów kontroli szkodników.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem przygotowanym przez eksperta z firmy VACO Sp. z o.o.:
Opracowanie zawiera opis głównych grup szkodników, patogenów które przenoszą oraz chorób jakie wywołują.
Przeczytaj także
Naukowe podejście do zagadnienia zabezpieczenia zakładu przed szkodnikami oraz używanie zdrowego rozsądku jest korzystne zarówno dla zabezpieczanego zakładu, jak również dla firmy wykonującej usługi pest control. Celem systemu zabezpieczeń przed szkodnikami powinno być zapewnienie higienicznych warunków produkcji żywności
W poprzedniej części pisałem, że skuteczna strategia systemowego zabezpieczenia zakładów przed szkodnikami to połączenie wiedzy, naukowego podejścia do problemu oraz zdrowego rozsądku. W tej części zajmiemy się wiedzą...
Czym właściwie jest skuteczna strategia systemowego zabezpieczenia zakładów przed szkodnikami? To połączenie wiedzy, naukowego podejścia do problemu oraz co należy podkreślić - zdrowego rozsądku...
Polecane produkty