Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
24 grudnia 2020 roku Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej osiągnęły porozumienie w sprawie umowy o handlu i współpracy, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 rok. Główny dokument pod nazwą "Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej z jednej strony a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z drugiej" liczy 1246 stron.
Negocjacje nad umową zakończyły się tuż przed upływem okresu przejściowego, jednakże wypracowane porozumienie musi zostać jeszcze zatwierdzone przez obie strony, aby mogło wejść w życie. Brytyjski parlament będzie głosować w tej sprawie 30 grudnia - na dzień przed końcem okresu przejściowego. Natomiast Rada UE, stanowiąca na zasadzie jednomyślności 27 państw członkowskich, będzie musiała przyjąć decyzję zezwalającą na podpisanie umowy i jej tymczasowe stosowanie od 1 stycznia do 28 lutego 2021 roku. Po zakończeniu tego procesu Umowa o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem może zostać formalnie podpisana. Następnie Parlament Europejski zostanie poproszony o wyrażenie zgody na zawarcie umowy.
Najważniejszą kwestią, jaką rozwiązuje umowa, są cła. Dzięki porozumieniu, po 31 grudnia 2020 roku wymiana handlowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską będzie możliwa bez ceł i ograniczeń ilościowych, dla wszystkich towarów, które są zgodne z odpowiednimi regułami pochodzenia. To dobra wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców.
Wiele oczywiście się zmieni, ponieważ przewóz towarów będzie podlegał różnego rodzaju dodatkowym regulacjom, pojawią się kontrole, konieczne będzie składanie deklaracji importowych i eksportowych.
Zjednoczone Królestwo, jako państwo trzecie, utraci tak szeroki dostęp do wspólnego unijnego rynku, jaki zagwarantowany jest wyłącznie dla państw członkowskich UE.
Projekt umowy oraz inne dokumenty znajdują się na stronie Komisji Europejskiej.
Źródło: IJHARS
Przeczytaj także
Petycja wzywa FDA w szczególności do zaprzestania zezwalania na dodawanie ołowiu do materiałów, które mają kontakt z żywnością, do zaktualizowania swoich wytycznych, aby lepiej chronić przed ryzykiem narażenia na ołów oraz do zaostrzenia limitów dla ołowiu w wodzie butelkowanej.
EFSA we współpracy z ECDC opracowała narzędzie pt.: „‘Use by’ or ‘best before’? New tool to support food operators” dla przedsiębiorców sektora spożywczego, które ma ułatwić wybór sposobu znakowania dat na etykietach poszczególnych produktów spożywczych.
Wojewódzki Inspektor może zezwolić handlowcom owocami i warzywami na stosowanie specjalnego wzoru oznakowania opakowań.