Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według danych GUS w 2017 r., wśród artykułów mleczarskich, największą dynamiką wzrostu wolumenu produkcji charakteryzowało się masło (łącznie z pozostałymi tłuszczami mlecznymi do smarowania). W dużych zakładach, zatrudniających co najmniej 50 osób, jego produkcja zwiększyła się o 3,6% do 210 tys. t.
Należy zauważyć, że wynik ten to zasługa drugiego półrocza. Przypomnijmy, że w I p. 2017 r. produkcja masła w Polsce była o 2,6% mniejsza w relacji do analogicznego okresu 2016 r. W drugiej natomiast, w relacji rocznej, wytworzono o 10,6% więcej masła. Wzrostowi produkcji masła sprzyjały jego ceny. W 2017 r. średnia cena masła w blokach była o 53% wyższa od notowanej w 2016 r. co związane było przede wszystkim z większym popytem na rynkach międzynarodowych.
W rezultacie, w okresie pierwszych jedenastu miesięcy 2017 r. wolumen eksportu masła i pozostałych tłuszczów mlecznych zwiększył się o 25% (r/r) do 54 tys. t. Jego wartość wyniosła 249 mln EUR i była ponad dwukrotnie większa niż w pierwszych jedenastu miesiącach 2016 r.
Autor: Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
Przeczytaj także
Według najnowszych danych Komisji Europejskiej w listopadzie 2017 r. średnia cena skupu mleka w Unii Europejskiej wyniosła 37,83 EUR/100 kg i była o 0,8% wyższa niż w poprzednim miesiącu i o 18,6% wyższa niż przed rokiem...
Od zeszłego roku cena masła uległa praktycznie podwojeniu przy konsumpcji pozostającej na podobnym poziomie do ubiegłorocznej. I choć jemy o połowę masła mniej niż ponad 20 lat temu, to widoków na spadek jego cen jak na razie nie...