Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Total Diet Study (TDS) to nazwa nadana metodzie zalecanej przez FAO oraz WHO w celu określenia średnich stężeń substancji w diecie przeciętnego człowieka. Badane są przy tym substancje korzystne dla zdrowia oraz niepożądane. W połączeniu z informacjami pochodzącymi z badań spożycia, które ustalają średnie spożycie żywności przez konsumentów, można wyliczyć średnie całkowite spożycie substancji w żywności niezawodnie i szczegółowo z pomocą TDS.
Badania TDS prowadzone są obecnie w ponad 50 krajach na całym świecie.
Pierwsze takie badanie w Niemczech nosi nazwę BfR MEAL Study (Mahlzeiten für die Expositionsschätzung und Analytik von Lebensmitteln – Meals for the Exposure Assessment). BfR rozpoczął je w 2015 r. na zlecenie Federalnego Ministerstwa ds. Wyżywienia i Rolnictwa (BMEL), a zaplanowane było na siedem lat.
W badaniu MEAL oceniano zagrożenia dla zdrowia związane z przetworzoną i gotową żywnością. Badanie bierze pod uwagę cały asortyment żywności i analizuje każdą potrawę w stanie w jakim trafia ona na talerz i jest zwykle spożywana. Próbki następnie badano w laboratoriach pod kątem różnych grup substancji. Oprócz dodatków i zanieczyszczeń procesowych były to zanieczyszczenia środowiska, mikotoksyny, składniki odżywcze, środki ochrony roślin, leki weterynaryjne oraz substancje, które mogą przenosić się do żywności z opakowania. W jakim stopniu średnie stężenia substancji różnią się w poszczególnych produktach spożywczych w zależności od regionu, pory roku lub badany jest również typ produkcji (np. uprawa ekologiczna lub konwencjonalna).
Wyniki badania MEAL dostarczają cennych informacji na temat przydatnych testów do rutynowych kontroli. Szczegółowe tabele programu Excel zawierają zmierzone wartości metali ciężkich, takich jak arsen, ołów, kadm i rtęć, ale także ważnych składników, takich jak witaminy.
Można się z nimi zapoznać tu - https://www.bfr-meal-studie.de/de/public-use-file-einzelergebnisse.html
Przeczytaj także
Hiszpańska Agencja Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia (AESAN) opublikowała ostatnio serię raportów oceniających różne zagrożenia w żywności.
Opublikowano wyniki skoordynowanej akcji Komisji Europejskiej ukierunkowanej na importowany miód zafałszowany cukrami. Analiza wykazała, że 147 ze 320 próbek (46%) było podejrzanych o zafałszowanie. Ponad 100 próbek zostało wysłanych przez Polskę.
Produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa, owoce oraz rośliny strączkowe, takie jak np. fasola i soczewica, groch, cieciorka powinny stanowić większą część naszej diety. Badania naukowe wskazują, że spożywanie głównie pokarmów roślinnych – produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców i strączków odgrywa ważną rolę w zapobieganiu nowotworom i jest korzystne dla zdrowia.