Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Raport Environmental Working Group
Raport opublikowany przez Environmental Working Group wykazał, że większość konsumentów nie jest świadoma, że paczkowana żywność konwencjonalna zawiera tysiące niewłaściwie regulowanych związków chemicznych, podczas gdy do użytku dopuszczone jest mniej niż 40 sztucznych dodatków.
Z raportu wynika, że w paczkowanej żywności konwencjonalnej stosowanych jest co najmniej 2000 chemicznych środków konserwujących, dodatków smakowych, barwników i innych substancji, włącznie z tymi, które mogą powodować problemy zdrowotne. Dla porównania, Grupa EWG podkreśliła, że w przypadku żywności ekologicznej nie są dozwolone żadne sztuczne środki konserwujące, barwniki lub aromaty.
Czy używanie substancji chemicznych bez zgody Urzędy ds. Żywności i Leków jest legalne?
Według EWG, konsumenci mogą również nie zdawać sobie sprawy, że producenci żywności nie potrzebują zgody Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA) na wykorzystanie różnych substancji chemicznych dodawanych do paczkowanych produktów konsumpcyjnych (ang. CPG - Consumer Packaged Goods).
„Dla tych konsumentów, którzy poszukują żywności typu „clean label” wolnej od toksycznych dodatków chemicznych, żywność organiczna jest naprawdę jedyną opcją” - powiedziała Melanie Benesh, pełnomocnik grupy i jeden ze współautorów raportu.
FDA zezwala producentom na stosowanie chemikaliów w swoich produktach
Wyniki opublikowane w raporcie mogą zaskoczyć niektórych konsumentów, którzy nie wiedzieli do tej pory, że FDA zezwala producentom na stosowanie pewnych substancji w swoich produktach, dopóki będą one uważane za bezpieczne.
Program GRAS pozwala producentom na dostarczanie własnych podstaw naukowych do certyfikacji oraz wyników - o ile z jakiegoś powodu FDA nie zgłosi obiekcji – które pozwolą na szybszą procedurę zatwierdzania, której konsumenci i grupy środowiskowe od dawna się sprzeciwiają.
Czy produkty CPG są bezpieczne?
Czy to oznacza, że konwencjonalne produkty CPG nie są tak bezpieczne jak żywność ekologiczna, poprzez obecność tych substancji chemicznych? Raport EWG stwierdza, że tak, ponieważ regulatorzy rządkowi oraz niezależni eksperci są zobowiązani do analizowania i zatwierdzania substancji syntetycznych, zanim będą mogły być legalnie stosowane w ekologicznej żywności pakowanej tylko wtedy, gdy nie ma dostępnych naturalnych lub organicznych alternatyw.
Na ile bezpieczna jest żywność ekologiczna?
Ponadto w sprawozdaniu stwierdzono, że składniki syntetyczne dozwolone w ekologicznej żywności pakowanej muszą być poddawane przeglądowi co pięć lat, natomiast te, które mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi lub środowisko, nie mogą być dalej stosowane. EWG stwierdza, że od 2008 roku, 72 substancje zostały odrzucone do stosowania w żywności ekologicznej. Stoi to w wyraźnej sprzeczności z konwencjonalną żywnością, która według raportu EWG może zawierać substancje chemiczne prowadzące do chorób takich jak nowotwory. Do substancji tych należą m.in. azotan sodu i BHA, butylowany hydroksyanizol, który jest środkiem konserwującym stosowanym w zbożach i produktach mrożonych takich jak pizza, kiełbasy czy pepperoni. W raporcie zauważono również, że producenci i firmy chemiczne nie są zobowiązane do regularnego przeglądu tych dodatków pod kątem nowych badań lub zmian dietetycznych.
Żywność paczkowana może być produkowana na skalę handlową bez użycia „tysięcy słabo regulowanych chemikaliów”, stwierdza raport EWG, czemu dowodzi rosnący trend w sektorze ekologicznej żywności paczkowanej. Zgodnie z raportem ekologiczna żywność CPG stanowi obecnie około 3% rynku w USA.
Czy konsumenci powinni przejść na dietę całkowicie organiczną?
Ostatnie badania wykazały, że przejście z diety konwencjonalnej na całkowicie organiczną może znacznie zmniejszyć poziom syntetycznych pestycydów w organizmie człowieka w czasie krótszym niż tydzień.
Może przekonać ludzi, którzy regularnie spożywają tradycyjne potrawy CPG, do wypróbowania ekologicznej żywności. Producenci ekologiczni są w stanie przyspieszyć ten proces, reklamując relatywne korzyści swoich produktów i wykorzystać raport EWG jako dowód.
Producenci żywności konwencjonalnej mogą próbować przeciwstawiać się wynikom raportu poprzez stwierdzenie, że dodane substancje chemiczne mieszczą się w regulowanych prawnie poziomach, jednak bardziej przydatne może okazać się rozpoczęcie badań nad wykorzystaniem innych składników, w celu zastąpienia sztucznych składników i dążenia do utrzymania „czystej etykiety” produktu, szczególnie że coraz więcej konsumentów zaznacza, że są w stanie zapłacić więcej za żywność oznakowaną w sposób transparenty i zrozumiały.
Źródło:
https://www.ewg.org/release/report-organic-packaged-foods-only-clean-option-consumers
Przeczytaj także
Ponad 2 kg - tyle przeciętny konsument spożywa w ciągu roku dodatków do żywności oznaczonych różnego rodzaju „E”. Produkty spożywcze nafaszerowane są np. konserwantami, przeciwutleniaczami, emulgatorami, czy wzmacniaczami smaku. Tymczasem brakuje właściwego nadzoru nad ich stosowaniem...
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie w Almerii w Hiszpanii dowodzi, że z plastikowych opakowań mogą przypadkowo przedostawać się do produktów spożywczych nieprzewidziane substancje. Jednoczesne zastosowanie kilku technik analitycznych pozwoliło na detekcję cząsteczek dotąd nie wykrywalnych innymi metodami, których wpływ...
Prawo żywnościowe zmienia się bardzo dynamicznie, stale wpływając na produkcję żywności. Ostatnie miesiące to między innymi kontrowersje związane z badaniami dotyczącymi dwóch substancji – akrylamidu i furanu, które okazały się być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. To również czas zagorzałej dyskusji nad wprowadzaniem do obrotu nowej żywności, której w ostatnim czasie na rynku jest coraz więcej...
Zespół naukowców z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ogłosił, że przystąpi do oceny najnowszych danych toksykologicznych dotyczących bezpieczeństwa bisfenolu A (BPA), syntetycznej substancji wykorzystywanej m.in. do produkcji opakowań produktów spożywczych.