Agencja ds. Standardów Żywności (FSA) opublikowała wyniki czwartej ogólnokrajowej kontroli próbek żywności dostępnych w handlu detalicznym. Inspekcja została przeprowadzona przez Official Feed and Food Laboratories (OL), a jej celem był głównie monitoring pojawiających się zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności. Kontrolę przeprowadzono od lipca 2023 r. do stycznia 2024 r., a w przypadku 87% próbek wyniki były zadowalające.
Program analizy próbek
Łącznie pobrano i przeanalizowano 1025 próbek żywności zakupionych w Anglii, Walii oraz Irlandii Północnej, zarówno w supermarketach, jak i od niezależnych detalistów. Celem było zbadanie wszystkich próbek pod kątem obecności niezadeklarowanych alergenów, zanieczyszczeń, zafałszowań oraz niedokładnego lub nieprawidłowego oznakowania.
Wyniki analizy produktów mięsnych
W grupie produktów mięsnych nieprawidłowości stwierdzono w przypadku 13% z 250 badanych próbek. Analizie poddano mięso oraz produkty mięsne, w tym kiełbasy wieprzowe, dania gotowe (z mięsa drobiowego, wołowego i jagnięciny), konserwy mięsne, burgery wołowe oraz surowego mrożonego kurczaka. Najczęściej wśród pojawiających się niezgodności zgłaszano: niską zawartość mięsa oraz niezadeklarowaną lub błędnie zadeklarowaną obecność wody dodanej. Zgłaszano także problemy z etykietowaniem tych produktów.
Analiza 40 burgerów wołowych (16 świeżych i 24 mrożonych) wykazała zgodność z wymaganiami wśród 70% próbek. Do wyróżnionych niezgodności zaliczono m.in. niższą od zadeklarowanej zawartość mięsa w przypadku 9 burgerów oraz niezgodność w oznakowaniu w przypadku 12 produktów. Badanie wykazało także wyższą od zadeklarowanej zawartość tłuszczu w 4 próbkach oraz obecność niezadeklarowanej tkanki łącznej (w nadmiarze) w 2 burgerach. Pozostałe nieprawidłowości w etykietowaniu obejmowały m.in. błędne oznakowanie składników złożonych, niezgodne z formatem przedstawienie informacji o wartościach odżywczych, nieoznakowanie alergenów, czy brak deklaracji odnośnie białka.
Wyniki analizy w innych grupach
Inspekcji poddano także makarony z pszenicy Durum. Wyniki na autentyczność tych produktów wykazały obecność pszenicy zwyczajnej na poziomie wyższym niż 3% w przypadku 3 analizowanych próbek.
Brak autentyczności wśród badanych produktów obejmował m.in.:
- wykrycie obecności innego gatunku mięsa (na niskim poziomie) w konserwach mięsnych oraz próbce burgera wołowego,
- zawartość DNA owczego w serze kozim,
- obecność kawy Robusta w kawie zadeklarowanej jako wyłącznie Arabica.
Dodatkowo wykryto obecność liści oliwnych w 1 z 30 badanych próbek oregano oraz w innej próbce – kamyka.
W przypadku sektora tłuszczowego, analiza 30 próbek oliwy z oliwek wykazała niespełnienie wymagań w odniesieniu do 1 próbki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Produkt ten nie spełniał odpowiednich wymagań by otrzymać nazwę zawierającą określenie z pierwszego tłoczenia. Brak autentyczności stwierdzono także w przypadku jednej próbki oleju kokosowego.
Niezadeklarowane substancje alergenne
Obecność niezadeklarowanego alergenu wykryto w 3 z 180 analizowanych produktów. We wszystkich przypadkach chodziło o brak informacji o obecności alergennego białka mleka (kazeiny), a dotyczyło to produktów takich jak: dwa bochenki chleba oraz opakowanie tortilli.
Pod względem obecności alergenów takich jak: orzechy ziemne, mleko, gluten przebadano 60 produktów oznaczonych jako ,,free from”. Obecność niezadeklarowanego mleka stwierdzono w czerwonej soczewicy oraz krakersach z makiem. Błędy w etykietowaniu stwierdzono także w przypadku 3 z 30 badanych próbek produktów owsianych i napoi owsianych bezglutenowych. Artykuły te badano pod kątem obecności glutenu.
Analizie poddano także wegańskie herbatniki oraz batony zbożowe. Kontrola 30 produktów w tej kategorii pod względem obecności alergennych jaj oraz mleka wykazała błąd w oznakowaniu jedynie jednego produktu.
Badaniem objęto wiele grup produktów, stąd też zachęcamy do zapoznania się z resztą opublikowanych wyników tego badania dostępnych w linku źródłowym.
Źródła:
https://science.food.gov.uk/article/123490-surveillance-sampling-programme-2023-24?auth_token=SHcqjxS0XT2xoxLghRvY
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.