Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Wzrost cen zbóż i soi za oceanem napędza ceny w Europie

Kategoria: Business Review

Okres świąteczny na światowych rynkach zbóż – podobnie jak cała pierwsza połowa sezonu 2020/21 – przyniósł silne wzrosty cen, będące wypadkową wydarzeń w obydwu Amerykach. Tani dolar, niekorzystna pogoda w Ameryce Południowej oraz decyzja argentyńskiego resortu rolnictwa o zablokowaniu eksportu kukurydzy do końca lutego – te czynniki wpływały na sytuację nie tylko za oceanem, ale i w Europie.

Analiza wzrostu cen kukurydzy, soi oraz pszenicy

Przełom roku na giełdzie CBOT upłynął pod znakiem wzrostów cen – kukurydzy o 16,8% oraz soi o 16,1% w okresie 16.12-08.01; buszel pszenicy podrożał w tym czasie o 6,5%. Na wzrost cen złożyło się kilka czynników – niedobór opadów w Brazylii i Argentynie, decyzja rządu w Buenos Aires o zablokowaniu eksportu ziarna do końca lutego, a także słaby dolar, poprawiający konkurencyjność amerykańskiego eksportu. Wzrost cen w USA był głównym czynnikiem wyższych notowań na paryskiej giełdzie MATIF – ceny pszenicy, kukurydzy i rzepaku na otwarcie 2021 roku były o ok. 5% wyższe niż dwa tygodnie wcześniej; pierwszy tydzień nowego roku przyniósł jednak stabilizację cen.

USA: przed świętami drogo, po świętach jeszcze drożej

Ostatnie tygodnie 2020 r. na giełdzie CBOT w Chicago były dobrym podsumowaniem całej pierwszej połowy obecnego sezonu – tak jak od lipca ceny zbóż i soi systematycznie rosły, tak w drugiej połowie grudnia rosły dalej – tylko jeszcze szybciej. W okresie od połowy grudnia do 8 stycznia, ceny soi wzrosły o 16,1% (z 435 do 505 USD/t), a kukurydzy – o 16,8% (z 167 do 195 USD/t), dochodząc do nieobserwowanej od siedmiu lat bariery 500 centów za buszel. Bardziej stabilnie zachowywały się notowania pszenicy, które wzrosły o 6,5% (z 220 do 235 USD/t).

Wzrosty podyktowane niekorzystną pogodą i względami politycznymi

Ostatnie wzrosty cen zbóż i nasion oleistych to skutek nałożenia się kilku czynników, które wspierały zwyżki cen za oceanem. Pierwszym z nich jest obniżenie kursu dolara w ostatnich miesiącach (z 0,86 pod koniec października do 0,81 obecnie w stosunku do EUR i z 3,95 do 3,70 w stosunku do PLN). Tańszy dolar poprawia konkurencyjność amerykańskiego ziarna, na które coraz większy popyt zgłaszają Chiny. Na wzrost cen wpływ mają również obawy analityków o stan upraw w Brazylii i Argentynie – po deszczach z początku grudnia (które pomogły w zwalczaniu jednej z największych susz w ostatnich dekadach) nie ma już śladu.

Przyczyny wstrzymania eksportu kukurydzy przez Argentynę

Sytuacja w Ameryce Południowej wymusiła zdecydowane kroki na argentyńskim rządzie, który (ku zaskoczeniu analityków) zdecydował o wstrzymaniu eksportu kukurydzy do końca lutego. Ma to pomóc w stabilizacji cen żywności, które w ostatnich miesiącach zdecydowanie wzrosły. Stanowi to problem przede wszystkim dla najbiedniejszej części społeczeństwa, które dodatkowo zmaga się z coraz gorszą sytuacją epidemiczną.

Wydarzenia za oceanem nie bez wpływu na notowania w Europie

Na starym kontynencie wzrosty cen były wprawdzie niższe niż w USA, to jednak nie oznacza stabilizacji. Rok 2021 paryska giełda MATIF otworzyła ceną pszenicy w wysokości 215,25 EUR/t, a cena kukurydzy wyniosła dokładnie 200 EUR/t (wzrost o ok. 10 EUR dla obydwu gatunków zbóż w drugiej połowie grudnia minionego roku). Zarówno dla pszenicy, jak i kukurydzy, była to najwyższa cena od kwietnia 2013 r. (dla notowań pszenicy – z wyjątkiem dwóch dni w sierpniu 2018 r.). Cena nasion rzepaku przekroczyła poziom 420 EUR/t, obserwowany ostatnio w czerwcu 2013 r. oraz przez tydzień w lutym 2017 roku. Pierwszy tydzień 2021 r. na MATIF-ie był czasem stabilizacji cen.

 

Źródło: www.agronomist.pl

Wybierz obszar: Przemysł piekarski

Autor: BNP Paribas

BNP Paribas

Jakub Czugała
analityk sektora rolno-spożywczego
BNP Paribas Bank Polska S.A.

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn