Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
ASF zbliża się do polskiego zagłębia produkcji trzody chlewnej
Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii na dzień 26.11.2019 r. w Polsce potwierdzono 48 ognisk ASF u świń i 2017 przypadków ASF u dzików.
ASF opanowuje kolejne województwa
Jeszcze na początku listopada br. problem rozprzestrzeniania się ASF dotyczył głównie obszaru województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Sytuacja epizootyczna związana z ASF zmieniła się, wraz z pojawieniem się przypadków tej choroby u dzików w województwie lubuskim, blisko granicy z województwem wielkopolskim.
Wielkopolska i Niemcy zagrożeni
Województwo wielkopolskie uznawane jest za polskie zagłębie produkcji trzody chlewnej. Jak wynika z danych GUS (z czerwca 2019 r.), na jego obszarze utrzymywane jest 36% pogłowia trzody chlewnej w Polsce. Jeśli ASF rozprzestrzeni się na tym terenie, będzie to oznaczało wprowadzenie ograniczeń związanych z eksportem mięsa wieprzowego z tych terenów.
Dodatkowo, przypadki, które zostały potwierdzone w województw lubuskim, znajdują się blisko granicy z Niemcami, co stwarza dodatkowe ryzyko szybszego, niż przypuszczano jeszcze niedawno, przedostania się tej choroby do naszych zachodnich sąsiadów.
Poprawa wymiany handlowej z Niemcami
Niemcy są naszym głównym partnerem handlowym. W 2018 r. na rynek niemiecki trafiło 20% wolumenu eksportu mięsa wieprzowego z Polski. Z drugiej strony, Niemcy są również głównym dostawcą mięsa wieprzowego na nasz rynek, odpowiadając za 24% wolumenu importu. W 2018 r. bilans wymiany handlowej z Niemcami był ujemny i wyniósł -106,7 tys. t. Jak wynika z danych MRiRW, w okresie I-IX 2019 r. bilans ten poprawił się, gdyż wolumen eksportu mięsa wieprzowego do Niemiec wyniósł 52,0 tys. t, a import z tego kraju 117,6 tys. t. Oznacza to, że bilans handlowy wyniósł – 65,7 tys. t, wobec 83,2 tys. t przed rokiem, czyli o 21% mniej.
Pojawienie się ASF w Niemczech odczuje cały świat
Niemcy są największym producentem mięsa wieprzowego w UE. Według danych Eurostat, w 2018 r. odpowiadały one za 22% unijnej produkcji tego gatunku mięsa. Niemcy są również jednym z głównych eksporterów produktów wieprzowych poza UE, w tym do Chin. W związku z powyższym ewentualne pojawienie się tam ASF odbije się również na krajowym rynku.
Ceny skupu trzody wciąż na wysokim poziomie
Aktualnie ceny skupu trzody chlewnej w Polsce utrzymują się na wysokim poziomie. Jak wynika z danych MRiRW, w połowie listopada br. żywiec wieprzowy skupowano po 5,79 zł/kg, czyli o 36% drożej w relacji rocznej. Przekłada się to na poprawę opłacalności produkcji chowu trzody chlewnej. Oczekujemy, że taka sytuacja powinna utrzymać się jeszcze w pierwszej połowie 2020 r.
Źródło: agronomist.pl
Przeczytaj także
Jak wynika z prognoz USDA, globalny eksport mięsa drobiowego w 2020 r. wzrośnie o 4% r/r, do rekordowego poziomu 12,5 mln t, głównie ze względu na sytuację w Chinach, które zwiększą swoje zakupy o 20%.
Jak wynika z danych KE, na początku października 2019 roku przeciętnie za 100 kg mięsa wieprzowego (średnio dla klas S,E,R) płacono 184,1 EUR, czyli aż o ...
Według danych Point-Info, w pierwszej połowie 2019 r. opłacalność produkcji rozumiana jako marża EBITDA dla branży mięsnej ogółem (PKD 10.1) zmniejszyła się o 27,6%...