Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Miedź jest niezbędnym mikroelementem dla wszystkich żywych istot, w tym dla ludzi. Zbyt dużo lub zbyt mało miedzi w diecie może prowadzić do problemów zdrowotnych. Miedź jest naturalnie obecna w wielu produktach spożywczych, a także wchodzi do łańcucha żywnościowego poprzez jego zastosowanie w ekologicznych i konwencjonalnych pestycydach, paszach i dodatkach do żywności oraz jako składnik odżywczy w żywności wzbogaconej i suplementach diety.
Nadmierne zatrzymywanie miedzi w organizmie w czasie może być toksyczne dla ludzi, zwłaszcza dla wątroby. Komitet Naukowy EFSA doszedł do wniosku, że nie oczekuje się kumulowania miedzi przy dziennym spożyciu do 5 mg i ustalił akceptowalne dzienne spożycie (bezpieczny poziom) na poziomie 0,07 miligrama na kilogram masy ciała dla dorosłej populacji. Eksperci ds. żywienia z EFSA ustalą także dopuszczalne spożycie dla młodszych grup wiekowych jako uzupełnienie.
Po raz pierwszy w przypadku tej substancji eksperci oszacowali narażenie na miedź ze wszystkich źródeł dietetycznych i nieżywnościowych. Naturalnie występujące poziomy miedzi w żywności i składnikach żywności oraz długotrwałe używanie miedzianych przyborów kuchennych i miedzianych rur są znaczącymi czynnikami wpływającymi na spożycie. Jednak udział pestycydów, dodatków do żywności i pasz czy nawozów jest znikomy.
Preparaty do początkowego żywienia niemowląt i preparaty do dalszego żywienia niemowląt są ważnymi czynnikami wpływającymi na narażenie niemowląt i małych dzieci na miedź w diecie. Jednak nie oczekuje się niekorzystnych skutków narażenia na miedź u dzieci ze względu na wyższe zapotrzebowanie dzieci na składniki odżywcze dla ich wzrostu.
W poprzedniej ocenie eksperci zajęli się niedoborem miedzi i odpowiednim spożyciem we wszystkich grupach wiekowych.
Linki
Przeczytaj także
EFSA jest niezależną agencją Unii Europejskiej (UE), która zapewnia doradztwo naukowe i komunikację w zakresie ryzyka związanego z łańcuchem żywnościowym. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował niedawno swoją strategię na lata 2027.
Według najnowszego sprawozdania EFSA, Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz laboratorium referencyjnego UE (EURL) liczba przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) odnotowana w Europie wśród drobiu i ptaków wodnych…
Karboksymetyloceluloza sodowa (E 466) została ponownie oceniona w 2018 r. przez były panel EFSA ds. dodatków do żywności i źródeł składników odżywczych dodawanych do żywności. W następstwie tej oceny panel ds. dodatków do żywności i środków aromatyzujących (FAF) został poproszony o ocenę bezpieczeństwa stosowania E 466 jako dodatku do żywności w żywności dla niemowląt w wieku poniżej 16 tygodni należących do kategorii żywności 13.1.5.1.