Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Kontrowersyjne wyniki
W ostatnim czasie szerokim echem odbiło się badanie naukowe sugerujące, że kobiety praktykujące wegetariański sposób żywienia mogą być bardziej narażone na złamania biodra niż kobiety spożywające mięso. Diety bezmięsne stają się coraz powszechniej przyjmowanym modelem w krajach zachodnich, prawdopodobnie ze względu na rosnącą liczbę dowodów wskazujących na korzyści zdrowotne i środowiskowe płynące z ich stosowania. Czy rezultaty nowego badania oznaczają jednak, że ten popularny sposób żywienia może nie być korzystny dla organizmu?
22 lata obserwacji
Badanie, o którym mowa, opierało się na danych dotyczących stanu zdrowia i stylu życia zebranych w ramach brytyjskiego projektu UK Women’s Cohort Study od 500 000 kobiet w wieku 35-69 lat z Anglii, Szkocji i Walii. Na początku badania uczestniczki wypełniały kwestionariusze częstości spożycia, na podstawie których podzielono je na regularnie jedzące mięso (≥5 razy/tydzień), sporadycznie jedzące mięso (
Więcej złamań na diecie bezmięsnej
Po zebraniu danych badacze przeanalizowali informacje pochodzące od 26 318 kobiet, które ukończyły badanie. Okazało się, że wegetarianki i weganki, w przeciwieństwie do uczestniczek sporadycznie jedzących mięso i peskatarianek, miały o 33% wyższe ryzyko złamania biodra w porównaniu do osób regularnie sięgających po mięso. Naukowcy wykluczyli inne uwarunkowania potencjalnie rzutujące na uzyskane wyniki, takie jak pochodzenie etniczne, palenie tytoniu, poziom aktywności fizycznej, menopauza czy niektóre choroby. Dalsze analizy z uwzględnieniem wskaźnika masy ciała (BMI), a także wielkości spożycia witamin (m.in. witaminy D), składników mineralnych (m.in. wapnia) oraz kwasów tłuszczowych, pokazały, że czynniki te również nie miały istotnego wpływu na otrzymane rezultaty.
Korzyści a potencjalne ryzyko
Pomimo medialnego szumu sugerującego, że „diety roślinne mogą być niekorzystne dla zdrowia na dalszym etapach życia”, warto pamiętać, że badanie to dotyczy jedynie zależności między stosowaniem diety wegetariańskiej a złamaniami szyjki kości udowej. Nie bierze jednak pod uwagę licznych korzyści płynących z takiego sposobu żywienia, ani też ryzyka związanego ze regularnym spożyciem czerwonego i przetworzonego mięsa. Jak mówią sami autorzy, w kolejnych analizach konieczne jest wzięcie pod uwagę dodatkowych czynników, takich jak stosowanie suplementów diety czy poziom witaminy D we krwi. Nie bez znaczenia jest również fakt, że badanie ma charakter obserwacyjny i nie da się na jego podstawie wnioskować o związkach przyczynowo-skutkowych.
Źródła:
Przeczytaj także
Składniki roślinne używane obecnie w produktach, takich jak burgery czy kiełbaski roślinne zostały pierwotnie opracowane i hodowane z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt gospodarskich.
Unikalna metoda obróbki grzybów umożliwia stworzenie pierwszego masła mykoproteinowego. Nowa technologia otworzyła wiele perspektyw dla zastosowań produktów o wysokiej zawartości tłuszczu alternatywnych produktów mlecznych.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, nowe badania sugerują, że troska o środowisko nie jest głównym motywatorem dla ludzi do wyboru mięsnych alternatyw. W porównaniu do tradycyjnych produktów spożywczych, takich jak mięso, ryby i ser, substytuty mięsa zostały również ocenione jako mniej naturalne.