Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Działania rozwojowe największych mleczarni europejskich w II połowie 2018 r.

Kategoria: Biznes i Wydarzenia

Rada Eksportu Produktów Mleczarskich w Stanach Zjednoczonych (USDEC, Mark O'Keefe) przygotowała zestawienie najważniejszych przedsięwzięć rozwojowych największych mleczarni na świecie. Z opracowania wybraliśmy te, z II p. 2018 r., które dotyczyły firm europejskich.

FrieslandCampina – nowe kontrakty i zrównoważony rozwój

FrieslandCampina pozyskała Best Cheese Holland. Kolejnym zakupem była hiszpańska Millána Vicente, aby wzmocnić swoją pozycję na Półwyspie Iberyjskim. FrieslandCampina podpisała też kontrakt produkcyjny z niemieckim DMK. Zgodnie z warunkami umowy, DMK będzie produkować mozzarellę, a FrieslandCampina dostarczy mleko, przepis na ser i marketing. FrieslandCampina i holenderska agencja rozwoju rolnictwa Agriterra rozszerzyły ponadto umowę partnerską na obszar pomocy drobnym producentom mleka w Azji i Afryce. Projekt ma na celu poprawę warunków produkcji mleka, wydajności gospodarstwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Kolejną aktywnością firmy, w ramach zaangażowania na rzecz zrównoważonego rozwoju, było wprowadzenie mleka pod znakiem „On the way to PlanetProof”. Prawo do tej marki posiada niemiecki Stichting Milieukeur (SMK), który nadzoruje certyfikację pod tą marką. Firmy, które chcą jej używać, muszą spełniać określone standardy ochrony przyrody, klimatu i dobrostanu zwierząt, ustanowione przez SMK.

Lactalis na Bliskim Wschodzie i w Malezji

Francuski Lactalis nabył większościowy pakiet udziałów w libańskim dystrybutorze Hanilor, który działa również w Iraku, Jordanii i Syrii.  Mleczarnia zakupiła też przedsiębiorstwo produkujące preparaty do żywienia niemowląt w południowoafrykańskim Aspen (Pharmacare Holdings). Lactalis nabył również od Nestlé malezyjski zakład produkujący schłodzone produkty mleczarskie (w tym opakowania mleka w proszku, za ok. 40 mln USD). Transakcja objęła dystrybucję, marketing i sprzedaż schłodzonych produktów mlecznych w Malezji, Singapurze i Brunei. Lactalis planuje uczynić z Malezji centrum działalności mleczarskiej w Azji Pd.-Wsch.

Arla Foods szuka partnerów w Bangladeszu

Arla Foods podpisała umowę o partnerstwie z bangladeską spółdzielnią mleczarską MilkVita. Arla oczekuje, że transakcja pozwoli jej lepiej zrozumieć rynek mleczarski Bangladeszu i opracować produkty dostosowane do potrzeb konsumentów. MilkVita planuje wykorzystać doświadczenie Arla, w celu zwiększenia wydajności, standardów jakości i rozwoju zrównoważonych praktyk hodowli bydła mlecznego.

Nowa fabryka mozzarelli Glanbia i Leprino Foods

Glanbia i Leprino Foods  planują budowę wartego 130 mln euro zakładu mozzarelli w Irlandii. Zakład będzie produkować 45 tys. ton rocznie, głównie w celu zaspokojenia rosnącego popytu na rynkach europejskich.

Fuzja Lakeland Dairies i LacPatrick Dairies

Doszło do połączenia irlandzkich Lakeland Dairies i LacPatrick Dairies. Podmiot przyjął nazwę Lakeland Dairies i stał się drugim po Glanbii największym przetwórcą mleka w Irlandii.

Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie USDEC: http://www.usdec.org/

Wybierz obszar: Mleko

Autor: BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas

Paweł Wyrzykowski
Ekspert rynków rolnych
Rynek mleka

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn