Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W Parlamencie Europejskim 17 października miało miejsce głosowanie za zwiększeniem produkcji i spożycia białek roślinnych. Zwiększenie produkcji białka roślinnego ma na celu doprowadzić do zmniejszenia zależności UE od importu pasz zwierzęcych, pomagając jednocześnie stawić czoła zmianom klimatycznym.
UE jest w dużej mierze samowystarczalna pod względem produktów rolnych dzięki wspólnej polityce rolnej (WPR), ale sektor hodowlany jest „krytycznie zależny” od importu białek roślinnych do paszy dla zwierząt – zwłaszcza soi – z Argentyny, Brazylii i USA.
Parlament Europejski uznał powiązania między importem białka a wylesianiem i znaczną emisją gazów cieplarnianych z hodowli zwierząt za powody do przejścia na białko roślinne w żywieniu człowieka.
Strategia białkowa – rezolucja Parlamentu Europejskiego
UE od dawna dążyła do zmniejszenia swojej zależności od importu białka, jednak inwazja Rosji na Ukrainę zaostrzyła potrzebę ochrony rolnictwa UE przed zmiennością cen i zakłóceniami w handlu.
Globalne dostawy zbóż zostały poważnie zakłócone w wyniku trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej, która poważnie wpłynęła na zdolność Ukrainy do uprawy, zbioru i handlu tym towarem. Przed inwazją rosyjską kraj ten był znany jako „spichlerz” i główny producent pszenicy.
Chociaż UE sama jest eksporterem netto pszenicy, jej wpływ na ceny zagraża przystępności cenowej żywności dla obywateli UE o niskich dochodach.
Strategia PE ma na celu dywersyfikację dostępnych źródeł białka w żywności dla ludzi i paszy dla zwierząt w celu zmniejszenia deficytu UE. Źródła te obejmują:
Parlament Europejski zatwierdził sprawozdanie z własnej inicjatywy w sprawie europejskiej strategii dotyczącej białka
W głosowaniu 17 października br. Parlament Europejski zatwierdził rezolucję, sprawozdanie z własnej inicjatywy w sprawie europejskiej strategii dotyczącej białka.
Chociaż rezolucja ma niewiążący status prawny, stanowi mocny sygnał dla Komisji Europejskiej. Podkreśla pilną potrzebę wzmożenia wysiłków przez Unię Europejską. Zalecenia te powinny stanowić integralną część przyszłego projektu europejskiego planu dotyczącego białka, oczekiwanego na rok 2024.
Jeśli chodzi o produkty komórkowe, Parlament podkreśla, że żywność na bazie komórek wiąże się z wyzwaniami etycznymi, społecznymi, środowiskowymi i gospodarczymi. Zauważa ponadto, że obecne rozporządzenie w sprawie nowej żywności nie jest adekwatne do założonego celu.
Źródła:
https://www.farm-europe.eu/news/time-for-a-bold-protein-strategy-for-europe/
https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2023/751426/EPRS_BRI(2023)751426_EN.pdf
Przeczytaj także
To nie jest częsta formuła u nas na portalu, ale że spotkanie z Alexem Mayers, Dyrektorem Zarządzającym The Good Food Institute Europe w kontekście zbliżającego się wydarzenia Strategie Plant Based FoodFakty było wyjątkową okazją do pogłębienia wiedzy o segmencie, to zaryzykuję i przedstawię Państwu relację z naszej rozmowy.
Odkąd w polskich mediach pojawiły się informacje, że Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek proszek ze świerszcza domowego, który może być dodawany do produktów spożywczych, opinia publiczna zawrzała. Zupełnie niesłusznie, ponieważ mąka ze świerszczy, tak jak i inne produkty z owadów, ma wiele zalet. Jakich? Dowiecie się z lektury tego artykułu.
W ramach programu Horizon Europe rozpoczął się właśnie projekt GIANT LEAPS, którego celem jest zmiana diety na roślinną, zgodnie ze strategią „od pola do stołu” i ma on przyczynić się do osiągnięcia celu Zielonego Ładu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.