Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Przewiduje się, że do 2050 r. liczba ludności na świecie wzrośnie do ponad 10 miliardów ludzi. Eksperci twierdzą, że tempo produkcji żywności musi znacznie wzrosnąć, aby wyżywić wszystkie te osoby. Brytyjscy naukowcy odkryli składnik w roślinach, który odgrywa istotną rolę w naturalnym procesie wzrostu roślin.
Nowy związek
Podczas fotosyntezy rośliny, glony i niektóre mikroorganizmy pobierają światło słoneczne, wodę, minerały i dwutlenek węgla, aby wytworzyć glukozę i tlen. Rośliny uwalniają tlen do atmosfery, ale wykorzystują glukozę jako energię do wzrostu. Im więcej roślin glukozy produkuje, tym bardziej rośnie, co zwiększa ich plon. W ostatnich badaniach opublikowanych w Nature, naukowcy z University of Sheffield poczynili nowe odkrycia na temat związku w roślinach, który jest niezbędny do maksymalizacji korzyści z fotosyntezy: cytochromu b6f.
Za pomocą jednocząsteczkowej analizy mikroskopii krioelektronowej naukowcy ustalili, że cytochrom b6f dostarcza energię elektryczną, która pozwala dwóm białkom zasilanym światłem (chlorofilom) przekształcać światło słoneczne w energię chemiczną (glukozę). Odkryli również, że cytochrom b6f działa jako czujnik skalujący fotosyntezę zgodnie z warunkami środowiska. Ta umiejętność zapobiega nadmiernemu uszkodzeniu roślin przez narażenie ich na nadmierną energię słoneczną (np. podczas susz).
Wpływ na wzrost rośliny
Wcześniejsze badania wykazały, że manipulowanie poziomem cytochromu b6f w roślinie może wpływać na wzrost rośliny. Naukowcy z University of Sheffield mają nadzieję wykorzystać swoje nowe odkrycia do manipulowania fotosyntezą u roślin i pomóc w zwiększeniu plonów w przyszłości.
Źródło:
Przeczytaj także
Bioróżnorodność to nie tylko rozmaitość gatunków roślin i zwierząt, ale również bogactwo wielogatunkowych układów przyrodniczych, czyli krajobrazów i ekosystemów. Rośliny przetwarzają energię słoneczną, udostępniając ją innym formom życia.
Jak dużą wagę przywiązujesz do wpływu swoich wyborów żywieniowych na środowisko? Czy chcesz ograniczyć czerwone mięso? Czy rząd robi wystarczająco dużo, aby promować zrównoważoną żywność? To niektóre z pytań, zadane przez BEUC europejskim konsumentom.
Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Australijskiego (ANU) zdołali przenieść biologiczną maszynerię wychwytującą węgiel z cyjanobakterii do roślin – to przełomowe osiągnięcie bioinżynierii może przyczynić się do znacznego zwiększenia plonów m.in. pszenicy, roślin strączkowych czy manioku...