Guzowata choroba skóry bydła: Bałkany wolne od epidemii w 2018 r.
Skąd pochodzi źródło epidemii?
LSD (ang. Lumpy Skin Disease) jest chorobą wirusową bydła, która dotarła do Grecji przez Turcję pod koniec roku 2015. Powracając wiosną 2016 r. doprowadziła do zachorowalności bydła w Grecji, Bułgarii, Macedonii Północnej, Serbii, Kosowie, Albanii i Czarnogórze. Regionalny program szczepień rozpoczął się w roku 2016 i w niektórych krajach trwa do dzisiaj.
Najnowsze dane
Jak sugerują najnowsze dane, program szczepień i inne środki kontroli skutecznie powstrzymały epidemię choroby guzowatej skóry bydła na Bałkanach.
Raport EFSA na temat stanu choroby w południowo-wschodniej Europie pokazuje, że w 2018 r. nie zaobserwowano żadnych nowych przypadków wystąpienia epidemii. W samym 2017 r. liczba przypadków drastycznie spadła do 385 w porównaniu do 7483 odnotowanych z 2016 r., a najnowsze dane wskazują na to, że choroba jest już obecna w Europie południowo-wschodniej.
Pomimo iż w roku 2018 w całym rejonie zostało zaszczepionych ponad 2,5 mln sztuk bydła, utrzymując tym samym zasięg ponad 70%, LSD jest nadal obecny w Rosji, Turcji i Gruzji, gdzie w 2018 r. odnotowano odpowiednio 63, 46 i 6 przypadków zachorowań.
Wprowadzone środki ostrożności
W związku z ciągłym zagrożeniem ponownego pojawienia się LSD w krajach dotkniętych epidemią, raport zaleca kontynuację programu szczepień na rok 2019 w obszarach wysokiego ryzyka na Bałkanach, takich jak Grecja, Bułgaria, Albania, Czarnogóra, Macedonia Północna, Kosowo oraz w południowej część Serbii.
Ponadto oczekuje się, aby każdy kraj, który zamierza znieść swój program szczepień, uprzednio wykazał, że jest on wolny od choroby, na podstawie wytycznych systemu nadzoru Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE). Przykładem kraju, który z ubiegłym roku z powodzeniem wdrożył taki program jest Chorwacja.
Źródło:
https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/190321
Link do raportu EFSA: https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2019.5638
Przeczytaj także
-
09.05.2018
Choroba guzowatej skóry bydła – wysoka efektywność wdrożonego programu szczepień
Jak potwierdza EFSA wdrożenie programu masowych szczepień przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła (LSD) pozwoliło zmniejszyć liczbę ognisk tej choroby w rejonie bałkańskim o 95%. Ilość ognisk choroby guzowatej...
-
22.03.2018
Wydajniejsza produkcja mięsa i mleka dzięki bakteriom w krowim żołądku?
Produkcja mięsa wołowego i mleka może potencjalnie stać się bardziej wydajna dzięki analizie mikroorganizmów żyjących w krowich żołądkach. Nowe badanie przeciera szlaki naukowcom chcącym zrozumieć które szczepy drobnoustrojów są...
-
02.05.2017
Choroba guzowatej skóry bydła – czy jest groźna?
Masowa kampania szczepień żywego inwentarza realizowana w południowo-wschodniej Europie pozwoliła opanować rozprzestrzenianie się choroby guzowatej skóry bydła w tym regionie, które zaobserwowano w 2015 i 2016 roku...