Przegląd zmian w przepisach prawa żywnościowego – Inteligentny plik Excel
Miesięczne raporty FoodFakty LEX SCAN dostępne w formie inteligentnych plików Excel - zmiany krajowych i unijnych aktów prawnych.
Food Standards Agency (FSA) i Food Standards Scotland (FSS) poinformowały, że niektóre partie lecytyny sojowej importowane do Wielkiej Brytanii zawierają niezadeklarowane białko z orzechów ziemnych. Agencje otrzymały kilka ostrzeżeń systemu RASFF, dotyczących produktów dostarczanych do Wielkiej Brytanii przez producentów z Indii. Zagrożenie może być poważne, ponieważ alergia na orzechy ziemne jest jedną z najczęstszych form IgE-zależnych alergii pokarmowych w Wielkiej Brytanii.
Zgłoszenie w RASFF
Krajem, który zgłosił opisywany problem w systemie RASFF były Niemcy i na dzień dzisiejszy ze zgłoszeniem powiązano kilkadziesiąt krajów, do których skażony produkt został dystrybuowany - w tym Polskę.
Komunikat FSA i FSS w sprawie skażenia lecytyny sojowej
Lecytyna sojowa jest szeroko stosowana w produkcji żywności, m.in. w czekoladzie, margarynie, pieczywie, lodach i produktach mlecznych, daniach gotowych, preparatach dla niemowląt. FSA i FSS prowadzą dochodzenie w celu określenia skali tego zdarzenia i określenia jego wpływu na konsumentów i łańcuch dostaw żywności w Wielkiej Brytanii. W momencie publikacji oświadczenia (13 maja 2022 r.) wiadome było, że lecytyna sojowa została użyta w wielu produktach w Wielkiej Brytanii. Poziomy zawartości białka arachidowego w produktach zawierających zanieczyszczoną lecytynę sojową różnią się w zależności od początkowego poziomu zanieczyszczenia i dalszego przetwarzania w łańcuchu dostaw. Na przykład zanieczyszczenie wystąpiło w czekoladzie, która jest używana jako składnik innych produktów.
Przedsiębiorstwa sektora spożywczego są odpowiedzialne za ustalenie, czy którykolwiek z ich produktów spożywczych został dotknięty skażeniem. Jeśli tak, to należy podjąć kroki, mające na celu zapewnienie ochrony konsumentów i bezpieczeństwa sprzedawanej żywności. Przedsiębiorstwa powinny wykorzystać identyfikowalność w celu wykrycia produktów (lub składników produktów) zawierających lecytynę sojową, które pochodzą z zanieczyszczonych partii od producentów z Indii.
Komunikat Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Lecytyny
Europejskie Stowarzyszenie Producentów Lecytyny (ELMA) stwierdziło, że jest bardzo zaniepokojone opisywanym problemem, a członkowie przeprowadzali dodatkowe analizy i kontrole, aby zapobiec obecności orzechów ziemnych i białka z orzechów ziemnych w lecytynie sojowej. Jak dotąd wiadomo, że dotyczy to tylko dodatku z Indii. Środki przyjęte przez członków obejmują zwracanie się do indyjskich dostawców o przeprowadzenie testów przed wysyłką oraz przeprowadzenie własnych analiz na obecność białka z orzechów ziemnych przed wprowadzeniem do obrotu i przy użyciu zwalidowanych metod.
ELMA zdecydowanie zaleca (w obecnych okolicznościach) użytkownikom lecytyny sojowej z Indii przeprowadzenie analizy ryzyka oraz ewaluację sposobu komunikowania potencjalnego ryzyka dla alergików.
Przedsiębiorstwa powinny również upewnić się, że wszelkie przyszłe dostawy lecytyny sojowej nie zawierają niezadeklarowanego białka z orzechów ziemnych przed dalszym przetwarzaniem lub produkcją.
Aktualizacja FSA i FSS z 23 maja 2022 r.
FSA i FSS informują w odpowiedzi na niewielką liczbę obaw związanych ze skażoną lecytyną sojową, zgłaszanych przez osoby z alergią, że obecnie nie ma dowodów na wprowadzenie niebezpiecznej żywność na rynek.
FSA i FSS współpracowały z firmami i władzami lokalnymi w celu zbadania problemu i zostały uspokojone dowodami dostarczonymi do tej pory przez branżę, które sugerują, że incydent był kontrolowany.
Źródła:
Przeczytaj także
Włoska Guardia di Finanza z Palermo i urzędnicy Inspektoratu ds. Ochrony Jakości i Zwalczania Nadużyć w Przemyśle Rolno-Spożywczym (ICQRF) przejęli zafałszowane produkty winiarskie o wartości ponad 5 mln euro.
Na przełomie października i listopada 2021 doszło do licznych wycofań produktów z powodu błędnego oznakowania i obecności niezadeklarowanego alergenu – orzechów ziemnych. Problem wywołał błędnie oznakowany składnik produktów. Olej arachidowy został oznakowany jako słonecznikowy.
Konsumenci muszą być odpowiednio poinformowani o ryzyku reakcji alergicznej, dlatego na etykietach produktów spożywczych znajdziemy określenia takie jak „produkt zawiera orzeszki ziemne” czy „może zawierać orzeszki ziemne”. Tego typu ostrzeżenia są niezbędne dla osób o wysokim stopniu wrażliwości, jednak nie są użyteczne dla tych, którzy tolerują pewne minimalne ilości orzechów arachidowych.