Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według danych Eurostat, w kwietniu 2020 r. w Unii Europejskiej (UE-27) ceny detaliczne nabiału (mleka, jogurtów, deserów mlecznych, serów i jaj) były o 1,8% wyższe niż przed rokiem. Ceny detaliczne żywności ogółem wzrosły natomiast o 4,5% co oznacza, że nabiał dla konsumentów stał się relatywnie tańszy. Warto dodać, że nabiał podrożał w znacznie mniejszym stopniu niż inne podstawowe źródło biała zwierzęcego – produkty mięsne, których roczna dynamika wzrostu cen wyniosła 6,7%.
Zmiany cen nabiału w UE
Najbardziej dynamiczny, w skali roku, wzrost cen detalicznych nabiału w UE odnotowano w przypadku Węgier i Bułgarii, gdzie w kwietniu 2020 r. produkty te były odpowiednio o 6,7 i 6,4% droższe niż przed rokiem. We Wspólnocie były też kraje, głównie z północnej części Europy, w których nabiał był tańszy niż w kwietniu 2019 r. Na Łotwie spadek cen wyniósł 1,8%, w Danii 1,7%, w Irlandii 1,1%, Szwecji 0,5% a w Finlandii o 0,3%.
Wzrost cen w stosunku do 2019 r.
Wśród produktów nabiałowych, największy w relacji rocznej wzrost cen detalicznych w UE odnotowano w przypadku „pełnego” mleka świeżego. Jego ceny w kwietniu 2020 r. były o 2,9% wyższe niż w kwietniu 2019 r. podczas gdy ceny mleka świeżego o obniżonej zawartości tłuszczu wzrosły o 1,9%. Taką samą dynamikę wzrostu cen obserwowano w przypadku jaj. Natomiast ceny jogurtów zwiększyły się o 1,8%, a serów i twarogów o 1,7%.
Spadek ceny masła
Warto zauważyć, że w przypadku masła, które w analizie cen detalicznych zaliczane jest do tłuszczów, odnotowano spadek cen. W kwietniu 2020 r. masło na unijnych półkach sklepowych było przeciętnie o 2,5% tańsze niż w kwietniu 2019 r.
Koronawirus a ceny nabiału
Zawirowania w popycie na żywność związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS COV-2 nie miały większego wpływu na kształtowanie się cen nabiału na rynku detalicznym. W okresie dwóch miesięcy (marzec-kwiecień 2020 r.) ceny detaliczne nabiału w UE wzrosły o 0,6% podczas gdy ceny żywności w tym czasie zwiększyły się o 1,6%. Najbardziej wzrosły ceny nabiału w Luksemburgu i Portugalii (po 2,4%) oraz w Bułgarii (o 2,3%). We Włoszech natomiast zwiększyły się o 1,4%. Najgłębsze spadki cen odnotowano w Estonii (o 0,8%).
Stosunek cen w Polsce i w UE
W Polsce w kwietniu 2020 r. za nabiał w detalu konsumenci musieli zapłacić przeciętnie o 3,5% więcej niż przed rokiem, co oznacza, że dynamika wzrostu cen była większa niż przeciętna w UE. Podobnie jednak jak w przypadku Wspólnoty, skala wzrostu cen nabiału w Polsce była dużo niższa niż skala wzrostu cen żywności ogółem, która wyniosła 7,7%. Ceny masła w Polsce, w relacji rocznej spadły natomiast o 2,8%.
Stabilne ceny mleka
Biorąc pod uwagę sytuację podażowo-popytową na rynku mleka, zarówno w Polsce jak i w UE, nie ma, po stronie producentów, przesłanek do podnoszenia cen produktów mleczarskich. W związku z tym, w najbliższych miesiącach nie spodziewamy się znaczących wzrostów cen produktów mleczarskich na półkach sklepowych.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
W Polsce, w kwietniu 2020 r. wielkość produkcji poszczególnych wyrobów mleczarskich była znacząco inna niż przed rokiem. Obserwowane zmiany pokazują, że producenci przenieśli nacisk na produkcję wyrobów o przedłużonym terminie przydatności do spożycia, takich jak proszki mleczne, masło czy mleko UHT.
W 2020 r. łączna produkcja produktów mleczarskich w UE zwiększy się o 0,4%, podczas gdy popyt wewnętrzny spadnie o 0,3%, a wolumen eksportu obniży się o 6,3%.
W 2019 r. przychody firm zajmujących się przetwórstwem mleka zwiększyły się o 4,5% do 35,1 mld zł. Koszty ogółem w tym okresie wzrosły o 4,3% do 34,5 mld zł.