Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
PKN poinformował o zatwierdzeniu nowej normy EN ISO 16140-3 dotyczącej weryfikacji metod w mikrobiologii żywności – „Microbiology of the food chain - Method validation - Part 3: Protocol for the verification of reference methods and validated alternative methods in a single laboratory”.
Niniejsza norma zawiera protokoły i kryteria, aby wykazać, że laboratorium użytkownika może w sposób zadowalający przeprowadzić zwalidowaną metodę i że metoda ta jest odpowiednia do zamierzonego celu. Norma obejmuje rozważania dotyczące metody i zakresu laboratoryjnego, liczby powtórzeń, posiewu próbki, a także ocenę i interpretację wyników w celu potwierdzenia, że metoda jest dobrze wdrożona i dostosowana do matryc żywności analizowanych w laboratorium użytkownika.
Niniejszy dokument określa protokół weryfikacji metod referencyjnych i zwalidowanych metod alternatywnych do wdrożenia w laboratorium użytkownika. Ma zastosowanie do weryfikacji metod stosowanych do analizy (wykrywania i / lub kwantyfikacji), potwierdzania i typowania mikroorganizmów w:
- produktach przeznaczonych do spożycia przez ludzi;
- produktach przeznaczonych do karmienia zwierząt;
- próbkach środowiskowych w zakresie produkcji i obróbki żywności i pasz;
- próbkach z pierwotnego etapu produkcji.
Dokument ten dotyczy w szczególności bakterii i grzybów. Niektóre klauzule mogą mieć zastosowanie do innych (mikro) organizmów lub ich metabolitów, które należy określić indywidualnie dla każdego przypadku.
Protokoły techniczne do weryfikacji zwalidowanych metod jakościowych i zwalidowanych metod ilościowych są opisane w Rozdziale 5 i 6. Protokół techniczny do weryfikacji zwalidowanych alternatywnych metod potwierdzania i typowania opisano w Rozdziale 7. Protokoły weryfikacji niezwalidowanych metod referencyjnych opisano w załączniku F.
Źródło: ISO
Przeczytaj także
Kodeks ma na celu określenie wspólnej roli uczestników łańcucha żywnościowego w procesie przechodzenia na bardziej zrównoważony system żywnościowy UE...
Urzędnicy Włoskiej Agencji Celnej i Monopolistycznej przejęli ponad 22 tony świeżych granatów z powodu fałszowania pochodzenia.