Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Międzynarodowy projekt
Już niebawem na rynku pojawi się nowy system, który pozwala w szybki, precyzyjny i niedrogi sposób wykrywać alergeny w żywności. Mowa o projekcie SaPher, finansowanym w ramach europejskiego programu Horyzont 2020, którego liderem jest Politechnika w Walencji oraz hiszpańskie przedsiębiorstwo Lumensia Sensors. W przedsięwzięciu biorą również udział firmy Nestlé i Eurofins Ingenasa, a także Duński Uniwersytet Techniczny.
Nowość na rynku
„Urządzenie do wykrywania alergenów opracowane zostało przez Lumensię i pomyślnie przeszło testy laboratoryjne oraz pilotażowe. Naszym celem jest teraz przygotowanie technologii do wdrożenia na skalę przemysłową. Na rynku nie ma obecnie żadnego produktu, który posiadałby możliwości zbliżone do systemu Sapher”, podkreśla Santiago Simón, dyrektor generalny Lumensia Sensors.
Automatyczne urządzenie pomiarowe
Sapher to autonomiczne i automatyczne urządzenie pomiarowe, które pozwala na szybką detekcję alergenów w produktach spożywczych. W jego skład wchodzą komponenty optyczne, fotoniczne i elektroniczne, specjalistyczne oprogramowanie oraz interfejs użytkownika. Integralną część systemu stanowią zaprojektowane przez Lumensię płytki z biosensorem, na które nanosi się badaną próbkę. Koszt produkcji samego urządzenia szacowany jest na ok. 5 100 €.
Analiza w 12 minut
„Nasze urządzenie pozwala na prowadzenie analiz zarówno jakościowych, jak i ilościowych. Wykrycie alergenu w próbce żywności zajmuje zaledwie 12 minut, a cały proces charakteryzuje się wysoką czułością i swoistością, precyzją oraz niskim kosztem”, opisuje Simón. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy projekt wszedł w fazę prób w zakładach przemysłu spożywczego w Walencji oraz w innych miejscach w Hiszpanii. System testowany jest przy produkcji m.in. bakalii, żywności dla dzieci i niemowląt, wyrobów mlecznych oraz gotowych posiłków, a także w laboratoriach świadczących usługi analityczne.
Źródła:
Przeczytaj także
Metody molekularne, w tym qPCR mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjną procedurą wykrywania patogenów w żywności. PCR jest skutecznym narzędziem w detekcji bakterii Salmonella spp., gdyż uzyskany wynik jest obiektywny i niezależny od stanu fizjologicznego mikroorganizmów.
Część badań epidemiologicznych wskazuje na związek pomiędzy spożyciem napojów słodzonych fruktozą a niealkoholowym stłuszczeniem wątroby.
Eksperci określili również potrzebę lepszego zrozumienia wydajności testów w różnych matrycach żywnościowych i większej przejrzystości w zakresie odczynników specyficznych dla testów, takich jak przeciwciała stosowane w metodzie ELISA, które mają kluczowe znaczenie dla wydajności testów.