Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikował relację z dziesiątego dorocznego kongresu Rosyjskiego Krajowego Związku Producentów Mleka na której Minister Rolnictwa Dimitrij Patruszew przedstawił sytuację rosyjskiego sektora mleczarskiego.
Wzrost produkcji mleka w Rosji
Według danych rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa, w 2018 r. produkcja mleka w tym kraju wzrosła o 1,5% do 30,6 mln t. Ministerstwo prognozuje, że w 2019 r. wzrost produkcji mleka przyspieszy do 2,8% co oznaczałoby poziom 31,1 mln t. Warto przy tym zauważyć, że pogłowie krów na koniec 2018 r. było o 0,8% mniejsze niż przed rokiem, wyniosło 8,2 mln szt.
Wsparcie przez Ministerstwo Rolnictwa
Minister Patruszew w trakcie wystąpienia zaznaczył, że rozwój przemysłu mleczarskiego jest priorytetem dla rządu, a aktywna pomoc wspierała pozytywną dynamikę produkcji surowca. W 2018 r. wsparcie krajowe dla przemysłu obejmowało dotacje na inwestycje i pożyczki krótkoterminowe, dotacje na zwrot nakładów inwestycyjnych dla gospodarstw mleczarskich oraz dotacje na wzrost wydajności w hodowli bydła mlecznego. Ponadto, w ramach programu w 2018 r. rząd zapewnił wsparcie w formie dotacji dla ponad 3 tys. małych gospodarstw rolnych i nowych rolników, wśród których 60% beneficjentów stanowiły gospodarstwa mleczarskie.
Ogółem, rząd rosyjski przeznaczył ponad 28,3 mld rubli (452,5 mln USD) na rozwój przemysłu mleczarskiego. Minister Patruszew powiedział, że wszystkie wymienione przez niego programy wsparcia krajowego dla producentów mleka będą kontynuowane w 2019 r. Ponadto rząd rozszerzy obszar objęty wsparciem na budowę zakładów produkujących mleko w proszku w standardzie dla niemowląt.
Spadek spożycia mleka w Rosji
Warto jednak zaznaczyć, że wg danych zawartych w opublikowanym przez rosyjski związek raporcie „Przemysł mleczarski 2018-2019” spożycie mleka i produktów mleczarskich w Rosji w 2018 r. obniżyło się o 1,9% do 226,5 kg/mieszkańca rocznie. Oznacza to, że ubiegły rok był piątym z rzędu, kiedy spożycie malało.
Planowany wzrost produkcji i eksportu
Według Patruszewa rządowe środki wsparcia pomogą zwiększyć produkcję mleka, jak również zmniejszyć import produktów mlecznych do Rosji. Zauważył również, że Rosja potrzebuje zwiększenia eksportu produktów mleczarskich, który w 2018 r. spadł o 12% do 243,5 mln USD.
Minister wyraził przekonanie, że do 2025 r. rosyjski eksport mleka zwiększy się do 1 mld USD, czyli ponad 4-krotnie wobec 2018 r. Minister powiedział, że Rosja powinna zbadać nowe rynki, aby osiągnąć swoje cele. Jak zaznaczył, interesujące są Chiny i kraje Azji Płd.-Wsch. Według Ministra, prace dotyczące tych rynków są już w toku. Pod koniec 2018 r. Chiny zezwoliły na eksport produktów mlecznych z pierwszych dziesięciu rosyjskich przedsiębiorstw, a 4.02.2019 r. Ministerstwo przesłało listę 23 dodatkowych producentów do zatwierdzenia przez Chiny.
Przeczytaj także
Według wstępnych danych MF (za MRiRW) w 2018 r. łączna wartość wyeksportowanych z Polski produktów mleczarskich ponownie przekroczyła 2 mld EUR, była o 2,0% wyższa niż przed rokiem.
Rada Eksportu Produktów Mleczarskich w Stanach Zjednoczonych (USDEC, Mark O'Keefe) przygotowała zestawienie najważniejszych przedsięwzięć rozwojowych największych mleczarni na świecie. Z opracowania wybraliśmy te, z II p. 2018 r., które dotyczyły firm europejskich.
Rada Eksportu Produktów Mleczarskich w Stanach Zjednoczonych (USDEC, Mark O'Keefe) przygotowała zestawienie najważniejszych działań rozwojowych największych mleczarni na świecie. Z opracowania wybraliśmy najważniejsze, z I p. 2018 r., które dotyczyły firm europejskich.