Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według najnowszych prognoz OECD-FAO światowa produkcja mleka w latach 2020-2029 będzie rosła w przeciętnym tempie 1,6% rocznie i w 2029 r. wyniesie 997 mln ton. Oznacza to, że produkcja mleka na świecie będzie rosła szybciej niż produkcja większości pozostałych produktów rolnych.
Prognoza na następną dekadę
W przeciwieństwie do poprzedniej dekady, przeciętne tempo wzrostu pogłowia krów (+0,8% rocznie) będzie wyższe od tempa wzrostu średniej ich wydajności (+0,7% rocznie), gdyż pogłowie będzie rosło szybciej w krajach o niskiej wydajności mlecznej.
Produkcja mleka w Azji
Należy zauważyć, że wolumen wzrostu produkcji mleka w Indiach i Pakistanie będzie odpowiadał za ponad połowę całkowitego przyrostu produkcji mleka na świecie. W konsekwencji w 2029 r. kraje te będą produkować ponad 30% światowego wolumenu mleka.
Zwiększenie wielkości stad w Afryce
Silnego wzrostu produkcji mleka oczekuje się też w Afryce, przede wszystkim na skutek zwiększenia wielkości stad, które zwykle będą miały niską wydajność. Według eksportów dodatkowy wypas będzie odbywał się na tych samych pastwiskach, co może prowadzić do ich nadmiernej eksploatacji.
Zmniejszenie pogłowia bydła w UE
Według analityków OECD-FAO produkcja mleka u drugiego, po Indiach, największego producenta mleka na świecie – Unii Europejskiej - w prognozowanym okresie, będzie rosła w tempie niższym niż średnio na świecie. Będzie to związane przede wszystkim ze zmniejszającym się, w tempie 0,6% rocznie, pogłowiem bydła mlecznego, podczas gdy wydajność krów będzie rosła w tempie 1,0% rocznie. Ponadto oczekuje się, że udział produkcji mleka ekologicznego w UE zwiększy się.
Najwyższa wydajność w USA i Kanadzie
Najwyższą wydajność osiągają krowy w Ameryce Północnej, gdzie udział modelu produkcji opartego na żywieniu pastwiskowym jest mały, a sposób produkcji w wyspecjalizowanych farmach jest skoncentrowany na wysokich wydajnościach. Pogłowie krów mlecznych zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Kanadzie, w okresie najbliższych dziesięciu lat powinno pozostać na podobnym poziomie jak obecnie, a wzrost produkcji będzie opierał się na dalszym zwiększaniu wydajności.
Żywienie pastwiskowe w Nowej Zelandii
W ostatnich latach, w Nowej Zelandii odnotowano niewielki wzrost produkcji mleka. System produkcji opiera się głównie na wypasie, co oznacza, że wydajność krów jest niższa niż w Stanach Zjednoczonych czy Unii Europejskiej. Głównymi czynnikami ograniczającym dalszy wzrost produkcji mleka w Nowej Zelandii będą dostępność ziemi i rosnące wymagania środowiskowe. Natomiast eksperci OECD-FAO nie oczekują zmiany systemu produkcji na bardziej intensywny.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Rosnąca produkcja mleka, ujemne wskaźniki makroekonomiczne, napięcia w handlu zagranicznym a także powolne ożywienie w sektorze HoReCa zwiększą, w okresie najbliższych miesięcy, poczucie niepewności na unijnym rynku mleczarskim.
Rynek brytyjski został znacząco dotknięty przez epidemię wirusa SARS - COV-2, co w połączeniu z Brexitem skutkowało istotnie mniejszym importem produktów mleczarskich ze Wspólnoty.
Mleko i produkty mleczne są spożywane przez ludzi od wielu tysięcy lat. Wraz z pojawieniem się badań metagenomicznych wzrosła nasza wiedza na temat mikroflory mleka i przetworów mlecznych, szczególnie tych, na które wpływ mają środowisko, parametry produkcji i przechowywania.