Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ostatni raport Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency) pokazuje, że sprzedaż środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt gospodarskich w latach 2010–2017 w Europie spadła o 20%. Dotyczy to 25 krajów, które dostarczyły dane dotyczące tego okresu.
W sumie 31 krajów europejskich - 30 krajów UE/EOG i Szwajcaria - przekazało Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency) dane dotyczące sprzedaży lub przepisywania recept (dwa kraje) na przeciwdrobnoustrojowe, weterynaryjne produkty lecznicze (antybiotyki).
Raport wykazał jednak, że sytuacja nie jest jednolita w całej Europie. W sześciu krajach odnotowano wzrost sprzedaży o ponad 5%. W Polsce zużycie środków przeciwbakteryjnych przez hodowców, w porównaniu do okresu analizowanego wcześniej przez EMA, zwiększyło się o 28 %.
Duże różnice
Znaczną różnicę w sprzedaży w 2017 r., wyrażoną w mg/kg masy zwierzęcia, zaobserwowano między krajami o najwyższej i najniższej sprzedaży (od 3,1 do 423,1 mg / kg). Łączna sprzedaż dla wszystkich 31 krajów, które dostarczyły dane w 2017 r., wyniosła 107,0 mg /kg, a mediana wyniosła 61,9 mg/kg.
Najmniejsze ilości antybiotyków stosowane są w Norwegii, Szwecji i na Islandii (patrz tabela) . Najwięcej antybiotyków zużyto natomiast w 2016 roku na Cyprze (453,4 mg na 1 kg mięsa). W przypadku Polski w 2017 roku sprzedaż antybiotyków wyniosła 165,2 mg na 1 kg. W tabeli wyżej plasują się jedynie Cypr, Hiszpania, Włochy i Węgry.
Tabela: Roczna sprzedaż antybiotyków dla gatunków zwierząt gospodarskich (w mg / kg masy ciała zwierzęcia), według kraju, od 2010 do 2017 r.
Najczęściej występujące środki
Z ogólnej sprzedaży środków przeciwdrobnoustrojowych w 31 krajach w 2017 r. największe ilości, wyrażone w mg/kg, stanowiły tetracykliny (30,4%), penicyliny (26,9%) i sulfonamidy (9,2%). Ogólnie rzecz biorąc, te trzy klasy stanowiły 66,5% całkowitej sprzedaży w 31 krajach.
Przyczyny różnic
Różnice między 31 krajami w raportowanej sprzedaży i wzorcach sprzedaży prawdopodobnie wynikają częściowo z różnic w występowaniu chorób bakteryjnych, w składzie populacji zwierząt i systemach produkcyjnych. Ponadto istnieją znaczne różnice w zakresie dziennych dawek stosowanych dla różnych środków przeciwdrobnoustrojowych i postaci farmaceutycznych. Czynniki te mogą jednak tylko częściowo wyjaśnić zaobserwowane różnice, dlatego też należy wziąć pod uwagę inne czynniki. Niektóre kraje zmieniły swoje krajowe systemy gromadzenia danych na przestrzeni lat (np. Słowenia w 2013, Hiszpania w 2014 i 2017, Rumunia w 2015) lub stwierdziły zaniżenie sprawozdawczości w niektórych latach (np. Bułgaria 2014 , Hiszpania 2014), co może mieć wpływ na przedstawione dane. Ogólnie rzecz biorąc, podkreśla to, że danych przedstawionych w niniejszym raporcie nie należy wykorzystywać do bezpośredniego porównywania między krajami bez uwzględnienia różnic między nimi, a zmiany obserwowane w czasie dla niektórych krajów należy interpretować ostrożnie.
Pełny raport: Sales of veterinary antimicrobial agents in 31 European countries in 2017
Przeczytaj także
Na stronie internetowej GIS ukazał się raport „Stan sanitarny kraju w roku 2018” opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Opracowanie zawiera podsumowanie i wyniki działań podjętych przez Inspektorat w zakresie bezpieczeństwa i higieny ogółem.
Wycofania produktów mięsnych oraz drobiu klasy I wzrosły w USA o 83%, a łączna liczba wycofanych artykułów spożywczych zwiększyła się od 2013 r. o 10% – według najnowszego raportu organizacji konsumenckiej U.S. PIRG Education Fund system bezpieczeństwa żywności w Stanach Zjednoczonych wymaga zdecydowanych zmian. Wyniki badań z okresu między 2013 a 2017 r. świadczą...
Portal FoodFakty informował niedawno o niepokojących wynikach kontroli NIK, dotyczącej stosowania antybiotyków w polskich gospodarstwach. Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG) opublikowała krytyczną odpowiedź, w której odniosła się do licznych nadinterpretacji zawartych, jej zdaniem, w raporcie z kontroli.
Bakterie, zagrażające zdrowiu ludzi i zwierząt, wciąż wykazują wysoką oporność na działanie środków przeciwdrobnoustrojowych. Zgodnie z najnowszym raportem opublikowanym przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)...