Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Salmonella – Zagrożenia występowania i techniki wykrywania w żywności

Salmonella – Zagrożenia występowania i techniki wykrywania w żywności
To już drugie wydanie FF NAWIGATORA, po tematyce Prawo Żywnościowe skupiliśmy  się  na SALMONELLI.
 
Pobierz bez żadnych opłat i ryzyka - Gwarancja Foodfakty
 
To cały czas najgroźniejszy i najczęściej stwierdzany patogen żywności wywołujący epidemie przenoszone przez żywność.
Polska ma niestety niechlubne pierwsze miejsce w rankingu produktów z Salmonella w Europie, warto zapoznać się ze szczegółami. 
 
Zaprosiliśmy wybitnych ekspertów w dziedzinie, którzy przedstawiają najważniejsze kwestie z punktu widzenia branży spożywczej. Wszystko znajdziecie Państwo w 52 stronicowym opracowaniu do pobrania za darmo dzięki naszym Partnerom. 
 
 

SPIS TREŚCI

CZĘŚĆ 1 – RYZYKO WYSTĘPOWANIA SALMONELLI W ŻYWNOŚCI

 • Salmonella – najczęstsza przyczyna wybuchu chorób przenoszonych przez żywność w UE (Jakub Ostaszewski, FoodFakty)
 • Zwalczanie Salmonelli – informacje podstawowe działań kontrolnych w UE (Michał Snopkiewicz, FoodFakty)
 • 5 sposobów, aby Salmonella nie znalazła się w twoim produkcie (okiem praktyka) (Food Safety Experts, Rob Kooijmans i Kitty Apples)
 • Sprawozdanie podsumowujące UE w sprawie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe u bakterii zoonotycznych i wskaźnikowych pochodzących od ludzi, zwierząt i żywności w latach 2017/2018 (Katarzyna Oleksy, FoodFakty)
 • Incydenty związane z bezpieczeństwem żywności w I kw. 2020 r.– podsumowanie INFOSAN (Jakub Ostaszewski, FoodFakty)
 • Analiza kryzysów wywołanych Salmonellozą w 2020 r. na podstawie systemu RASFF (Michał Snopkiewicz, FoodFakty)
 • Sposoby ograniczania Salmonelli w stadach brojlerów

CZĘŚĆ 2 – TECHNIKI WYKRYWANIA SALMONELLI

 • Salmonella laboratoryjnie. Diagnostyka laboratoryjna bakterii Salmonella dla sektora spożywczego (dr Justyna Korycka-Korwek, Katedra Żywienia Człowieka i Dietoterapii, Filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie)
 • Wykrywanie Salmonella spp. w produktach żywnościowych (dr inż. Artur Gąsior, bioMérieux)
 • Problemy w wykrywaniu Salmonelli w ziołach i przyprawach (dr hab. inż. Agnieszka Nowak prof. PŁ, dr hab. inż. Małgorzata Piotrowska prof. PŁ, Zakład Mikrobiologii Technicznej, Instytut Technologii Fermentacji i Mikrobiologii, Politechnika Łódzka)
 • Czy umiesz wykryć Salmonella spp.? (Hanna Dziadkowiak, Aleksandra Ołdak, Sterbios)
 • Serotypowanie Salmonelli przy użyciu sekwencjonowania całego genomu (Katarzyna Oleksy, FoodFakty)
 • Metody szybkiego wykrywania Salmonelli w żywności (dr Suzanne Jordan, Campden BRI)

CZĘŚĆ 3 – TABELA FIRM – PRZEGLĄD OFERTY RYNKOWEJ

 

WYBRANE ARTYKUŁY:

Problemy w wykrywaniu Salmonelli w ziołach i przyprawach


Obowiązujące na terenie Unii Europejskiej Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych, wraz z późniejszymi zmianami, nie określa żadnych wymagań dla tej grupy produktów spożywczych. Należy jednak pamiętać o tym, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności ciąży na przedsiębiorcy, który ją produkuje, transportuje, przechowuje lub sprzedaje. Nie zwalnia to zatem od samodzielnego stworzenia kryteriów mikrobiologicznych. Analiza ryzyka wskazuje, że jednym z wymagań, które powinny zostać uwzględnione, zarówno przez producentów przypraw, jak i przez przedsiębiorstwa gdzie są one surowcem, powinna być nieobecność Salmonella w 25 g. Jednocześnie matryca ta uznawana jest za jedną z trudniejszych w analityce mikrobiologicznej, a dane literaturowe wskazują na częste uzyskiwanie wyników fałszywie ujemnych.

Pełny tekst dostępny po pobraniu opracowania.

Autorzy:

Dr hab. inż. Agnieszka Nowak

profesor Politechniki Łódzkiej. Zainteresowania naukowe: Mikrobiologia żywności, prawo żywnościowe, bioaktywne dodatki do żywności, nowoczesne systemy pakowania żywności.

 

 

Dr hab. inż. Małgorzata Piotrowska

profesor Politechniki Łódzkiej. Zainteresowania naukowe: Mikrobiologia żywności, grzyby pleśniowe, mykotoksyny, mikroorganizmy chorobotwórcze w żywności, analityka mikrobiologiczna.


Wykrywanie Salmonella spp. w produktach żywnościowych   

   


Wykrywanie patogenów w żywności obarczone jest dużym ryzykiem, ponieważ wynik ma ogromny wpływ nie tylko na reputację firmy, ale wiąże się z ogromnymi kosztami. Uzyskiwanie błędnych wyników zarówno fałszywie negatywnych, jak i fałszywie pozytywnych powoduje generowanie znaczących kosztów. Co dzieje się w przypadku „fałszywego alarmu”? Która procedura została zastosowana? Jak wiarygodne są wyniki? Czy liczba badanych prób jest wystarczająca, czy może po prostu badamy zbyt mało, żeby znaleźć zanieczyszczenie? To są pytania i wątpliwości przed jakimi staje każdy kierownik laboratorium.

Firma bioMérieux to nie tylko dostawca usług, ale przede wszystkim to partner, który pomoże Państwu sprawnie wdrożyć i później użytkować rozwiązanie najbardziej dostosowane do Państwa potrzeb. Razem z systemami firmy bioMérieux otrzymają Państwo nie tylko najbardziej wiarygodne rozwiązania do wykrywania Salmonelli, ale przede wszystkim 50 lat doświadczeń firmy bioMérieux, lidera w rozwiązaniach dla laboratoriów mikrobiologicznych.

Pełny tekst dostępny po pobraniu opracowania.

Autor:

 

Dr inż. Artur Gąsior

Zarządzający Grupą Produktów Przemysłowych – Europa Wschodnia bioMérieux

 

 


Czy umiesz wykryć Salmonella spp.?


Podstawowe wyposażenie laboratorium mikrobiologicznego to waga, homogenizator, cieplarka i miejsce posiewu (w przypadku oznaczania mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych – zaleca się stosowanie komór laminarnych) oraz wydzielone miejsce odczytu. Tak zorganizowane laboratorium może wydać wynik w 48 h stosując odpowiednie, chromogenne podłoża. Każdy producent żywności wie, jaki koszt wiąże się z 1 dniem zwłoki we wprowadzeniu produktu na rynek, ile traci przez 1 dzień nieobecności na półce sklepowej, ale też jakie ryzyko wiąże się z wprowadzeniem do obrotu zakażonego produktu. W świetle tych danych inwestycja we własne mini laboratorium wydaje się uzasadniona ekonomicznie.

Pełny tekst dostępny po pobraniu opracowania.

Autorzy:

Hanna Dziadkowiak

Sterbios

Aleksandra Ołdak

Sterbios


Salmonella
 laboratoryjnie. Diagnostyka laboratoryjna bakterii Salmonella dla sektora spożywczego


Mikrobiologiczne zanieczyszczenia żywności są poważnym problem zarówno dla producentów, jak i konsumentów na całym świecie. Stanowią ono nie tylko spore ryzyko zdrowotne, ale co równie istotne, niosą za sobą negatywne skutki ekonomiczne i gospodarcze. Jedną z najbardziej znanych przyczyn bakteryjnego zatrucia pokarmowego i związanych z nim stanów zapalnych żołądka i jelit jest z całą pewnością Salmonella. W związku z tym, z ponad 30 patogennych czynników, bakteria ta jest głównym powodem do niepokoju w przemyśle spożywczym, a kontrola jej występowania na każdym etapie procesu produkcyjnego ma zasadnicze znaczenie dla producentów żywności.

Pełny tekst dostępny po pobraniu opracowania.

Autor:

Dr Justyna Korycka-Korwek

Kierownik Katedry Żywienia Człowieka i Dietoterapii, Uniwersytet Zielonogórski. Zainteresowania naukowe: mikrobiologia żywności, biochemia i toksykologia żywności, jakość i bezpieczeństwo w łańcuchu żywnościowym.


5 sposobów, aby Salmonella nie znalazła się w twoim produkcie – okiem praktyka


Czy kiedykolwiek ucierpiałeś z powodu zakażenia bakterią Salmonella na linii produkcyjnej, w surowcach lub Twoich produktach? Jeśli tak, na pewno doświadczyłeś, że bakteria ta lubi powracać i ciężko się jest jej pozbyć. Salmonella jest niezwykle wytrzymała, nawet w warunkach o niskiej aktywności wody. Wiele urządzeń przeznaczonych do mieszania suchych produktów sypkich często zakażonych jest tym drobnoustrojem nawet bez naszej wiedzy. Dlatego też bardzo ważne jest, aby znać dostawców nie tylko surowców, ale także firmy dostarczające urządzenia wykorzystywane przez Twoją firmę, ponieważ mogą one stać się czynnikiem wysokiego ryzyka wystąpienia Salmonelli w Twoich (gotowych) produktach.

Pełny tekst dostępny po pobraniu opracowania.

Autorzy:

Rob Kooijmans i Kitty Apples

Eksperci Food Safety Experts, których wizją jest świat, w którym bezpieczna żywność jest dostępna dla każdego.


Salmonella
 – najczęstsza przyczyna wybuchów chorób przenoszonych przez żywność w UE


Prawie co trzeci wybuch epidemii przenoszonych przez żywność w UE w 2018 r. był spowodowany przez Salmonellę. Jest to jedno z głównych ustaleń rocznego raportu na temat trendów i źródeł chorób odzwierzęcych opublikowanego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Pełny tekst dostępny po pobraniu opracowania.

Autor:

Jakub Ostaszewski

Absolwent SGGW w Warszawie (Technologia Żywności i Żywnie Człowieka). Project Manager FoodFakty.pl. Realizacja opracowań tematycznych z zakresu bezpieczeństwa żywności. Specjalista w zakresie komunikacji z branżą spożywczą.


FOODFAKTY NAWIGATOR DOSTĘPNY DO POBRANIA ZA DARMO DZIĘKI:


bioMérieux

Conbest, Sterbios, Argenta, ITM, LOIiWA, Fabimex oraz PALL.

Instytut Technologii Fermentacji i Mikrobiologii i Uniwersytet Zielonogórski

Firmy zainteresowane współpracą z nami przy tworzeniu ff NAWIGATORA zapraszamy serdecznie do kontaktu: foodfakty@foodfakty.pl

 


 

Foodfakty nie pobierają i nie będą pobierać żadnych opłat za pobranie materiałów ogólnodostępnych dla czytelników portalu oraz za rejestrację konta czytelnika. Jeśli materiały są możliwe do pobrania przez zalogowanego czytelnika lub poprzez kwestionariusz, to na pewno nie łączą się z tym żadne opłaty, ani przyszłe zobowiązania. Jeśli materiały są odpłatne, to są jednoznacznie oznaczone oraz podana jest cena, a udostępnienie materiału następuje wyłącznie po wcześniejszej zapłacie, która jest potwierdzeniem zlecenia.

 

SearchConsole_Nav

Materiał udostępniony przez: FoodFakty

Materiał opublikowany dnia: 23.06.2020

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies, które będą zamieszczane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies. Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi cookies na tej stronie można się zapoznać tutaj.