Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
16 października z inicjatywy FAO obchodzimy Światowy Dzień Żywności. W tym roku hasło przewodnie brzmi – „Nasze Działania Naszą Przyszłością” i takie hasło towarzyszy również naszej inicjatywie – FoodFakty Summit.
W obliczu obecnych i przyszłych wyzwań ludzkości funkcjonujące systemy rolno-spożywcze cechuje wiele słabych stron. Do 2050 r. nasza planeta będzie musiała wyżywić 10 mld ludzi, co spowoduje jeszcze większą presję skierowaną na zasoby naturalne, środowisko i klimat, zmiany muszą zostać wprowadzone i to w trybie pilnym. Produkcja żywności na obecnym poziomie wolumenu i jej nieodpowiedzialna konsumpcja powoduje degradację i zniszczenie środowiska, przyczyniając się do wymierania gatunków oraz generując miliardowe straty za utracone i zmarnowane zasoby. Podczas gdy miliony ludzi na całym świecie cierpią z powodu głodu, każdego dnia marnowane są ogromne ilości żywności, a wraz z nią cenne zasoby wykorzystywane do jej produkcji. Aż 10% światowej emisji gazów cieplarnianych jest związana z produkcją żywności, która nie jest potem spożywana.
Nie sposób dostarczyć bezpiecznie żywność bez opakowania, które są w bardzo dużym stopniu odpowiedzialne za odpady środowiskowe. Szacuje się, że branża spożywcza jest największym odbiorcą opakowań. Ostatnie dwa lata przewrotnie dzięki pandemii to ogromny rozwój branży opakowaniowej związany ze zmianą zwyczajów zakupowych, ale również nowe wyzwania, do których należy się przygotować jak najszybciej. Jednym z nich jest projekt nowego systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi. Niedawno opublikowany projekt ustawy, który realizować powinien cele środowiskowe, w ocenie przedstawicieli branży spożywczej wymaga przygotowania projektu ustawy od nowa, z uwzględnieniem postulatów i uwag wszystkich uczestników systemu.
Rok 2021 to niestety kolejne kryzysy bezpieczeństwa żywności. Niepodważalnie negatywną „gwiazdą” wszystkich rankingów w minionych miesiącach był tlenek etylenu, skala wycofań produktów jest porażająca. Mimo ogromnego postępu technologii, metod upraw rolniczych i hodowli zwierząt, problem niepożądanych pozostałości w żywności pozostaje i narasta.
Te wszystkie wyzwania, nadchodzące zmiany, potrzeba dostosowania i ujednolicenia podejścia wiąże się z licznymi zmianami w przepisach prawa żywnościowego. Obecny rok przyniósł ich setki. Branża spożywcza musi być z nimi na bieżąco. Zapoznanie się z taką ilością przepisów to jedno, a ich interpretacja i prawidłowe stosowanie to drugie, wyboru jednak nie ma.
Spis treści:
Serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie w FoodFakty Summit 2021
Patronowi Wydarzenia - IJHARS
oraz Partnerom i Instytucjom
Materiał udostępniony przez: FoodFakty
Materiał opublikowany dnia: 21.10.2021
Aby pobrać materiały, musisz się zalogować lub założyć darmowe konto
Załóż konto