Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Europejski Urzęd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dnia 6 maja 2021 roku wydał opinię, której istotę podsumowywuje prof. Maged Younes, przewodniczący panelu ekspertów EFSA ds. dodatków do żywności i środków aromatyzujących (FAF) - “Uwzględniając wszystkie dostępne badania i dane naukowe, panel stwierdził, że dwutlenek tytanu nie może być dłużej uznawany za bezpieczny jako dodatek do żywności”.
Należy pamiętać, że rolą EFSA jest jedynie ocena ryzyka związanego ze stosowaniem dwutlenku tytanu jako substancji dodatkowej. Prerogatywy w zakresie dopuszczenia lub wycofania dodatku E171 należą do Komisji Europejskiej oraz Państw Członkowskich UE.
Dwutlenek tytanu dopuszczony jest do żywności w Unii Europejskiej jako substancja dodatkowa o numerze E171 na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w sprawie dodatków do żywności (Dz. U. L 354 z 31.12.2008 r.).
Zespół FoodFaktów postanowił prześledzić polskie półki sklepowe, aby zbadać częstotliwość występowania produktów zawierających w swoim składzie dwutlenek tytanu.
W 8 sklepach znaleźliśmy 66 produktów zawierających w swoim składzie dodatek E171.
Co zawiera Raport:
- Ujęcie ilościowe oraz procentowe znalezionych produktów wg kategorii produktów
- Szczegółową listę znalezionych produktów z dodatkiem E171 wg kategorii produktów
- Przegląd artykułów FoodFaktów dotyczących dodatku E171 na przestrzeni lat
Ze względu na bardzo dużą pracochłonność przygotowania tej informacji udostępniamy to opracowanie za niewielką opłatą. Materiał mozna zakupić po zalogowaniu się na koncie użytkownika FoodFakty.
Materiał udostępniony przez: FoodFakty
Materiał opublikowany dnia: 26.05.2021
Aby zakupić materiały musisz się zalogować
Załóż konto