Uwagi wstępne
W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano zawiadomienie Komisji w sprawie wdrażania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych). Zgodnie z klauzulą zawartą na początku zaleceń „Niniejsze zawiadomienie Komisji ma na celu pomóc organom krajowym w stosowaniu rozporządzenia (UE) 2017/625. Do dokonywania obowiązującej wykładni przepisów UE upoważniony jest jedynie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.”.
Treść wytycznych
Zalecenia stanowią obszerny dokument wyjaśniający wiele praktycznych zagadnień związanych z urzędowymi kontrolami. Wytyczne zostały podzielone na trzy obszerne tytuły tj.: przedmiot, zakres i definicje; kontrole urzędowe i inne czynności urzędowe państwach członkowskich oraz laboratoria i ośrodki referencyjne. Każdy z nich zawiera rozdziały i podpunkty zawierające informacje w zakresie poszczególnych zagadnień związanych z urzędową kontrolą takich jak np. metody i techniki przeprowadzania urzędowych kontroli: sprawdzanie i audyty; kontrole wytwarzania produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi; przekazywanie pewnych zadań właściwych organów (w tym również warunki tego przekazania); pobieranie próbek, analizy, badania i diagnostyka; druga ekspertyza; kontrola przesyłek wprowadzanych na terytorium Unii (m.in. przesyłki i dokumenty dokumenty towarzyszące, certyfikacja elektroniczna i stosowanie dokumentu CHED oraz zmiana przeznaczenia i szczególne traktowanie przesyłek); nielegalne wprowadzanie przesyłek oraz postępowanie z przesyłkami niezgodnymi z przepisami; urzędowa certyfikacja oraz poświadczenie i świadectwo urzędowe.
Sprzedaż online
Kilka podpunktów zostało poświęconych kontrolom urzędowym handlu elektronicznego, w tym rejestracji podmiotów zajmujących się takim handlem, a także pobieraniu próbek i analizie zwierząt i towarów sprzedawanych przez Internet oraz działań w przypadku niezgodności i ryzyka. W dobie stale rosnącej skali handlu internetowego, takie wskazówki są szczególnie cenne dla przedsiębiorców rozszerzających swoją ofertę o sprzedaż wysyłkową. Trafnym rozwiązaniem jest określenie najlepszych praktyk w odniesieniu do strategii kontroli handlu elektronicznego. W ich ramach Komisja zwróciła uwagę na to, że:
-Kontrole handlu elektronicznego należy przeprowadzać przy użyciu odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, aby umożliwić wyszukiwanie informacji w internecie i dokonywanie zakupów przez internet bez ujawniania tożsamości właściwego organu.
-Wyszukiwanie informacji w internecie należy również wykorzystywać do identyfikacji internetowych ofert towarów, które podczas kontroli urzędowych uznano za niezgodne z wymogami lub stwarzające ryzyko lub w przypadku podejrzenia niezgodności, w tym towarów zgłoszonych w systemie iRASFF.
-Kontrolom urzędowym przeprowadzanym przez właściwe organy państw członkowskich powinno towarzyszyć wyszukiwanie informacji w internecie w celu identyfikacji sprzedawców internetowych znajdujących się na terytorium państwa członkowskiego, którzy nie są jeszcze znani właściwym organom, aby poddać ich kontrolom opartym na ocenie ryzyka.
Pełen tekst wytycznych dostępny jest pod adresem:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=OJ:C_202406481
Autor:Magdalena Wolska
Prawniczka, ekonomistka. Ekspertka prawa żywnościowego i liderka projektu FoodFakty LEX Scan. Doktorantka w Zakładzie Prawa Rolnego i Żywnościowego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Warszawie. Przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą urzędowej kontroli w rolnictwie ekologicznym. Autorka artykułów naukowych z zakresu prawa żywnościowego.
Kontakt: magdalena.wolska@foodfakty.pl
tel. 660 146 148
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/mwolskaeko/