Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W wyniku wykrycia Salmonelli w zakładzie produkcyjnym Ferrero w Arlon w Belgii potwierdzono łącznie 455 przypadków zachorowań na świecie – stan na dzień 15 lipca br. wg ECDC.
Jest to wzrost o dziewięć przypadków od ostatniej aktualizacji 3 czerwca 2022 r. Ostatni zgłoszony przypadek pochodzi z Wielkiej Brytanii z datą pobrania próbki 16 czerwca 2022 r. Ponadto inne przypadki zachorowań zidentyfikowano w Kanadzie, Szwajcarii oraz Stanach Zjednoczonych. Zanieczyszczona salmonellą czekolada marki Kinder była dystrybuowana do co najmniej 113 krajów.
Wybuch tej epidemii charakteryzuje się wysokim odsetkiem hospitalizowanych (około 40%) przypadków. Fabryka została zamknięta 8 kwietnia 2022 r., a wycofywanie produktów rozpoczęło się na całym świecie. Wycofanie miało na celu zapobieganie spożywaniu produktów potencjalnie skażonych salmonellą W wyniku środków kontrolnych liczba przypadków gwałtownie spadła.
W czerwcu wznowiono warunkowo produkcję
Zakład Ferrero w Arlon w Belgii otrzymał warunkowe zezwolenie na ponowne uruchomienie linii produkcyjnych na 3 miesiące w czerwcu br. To ponowne otwarcie nastąpiło po szeroko zakrojonych kontrolach czyszczenia i bezpieczeństwa żywności, prowadzonych w ścisłej współpracy z belgijskim organem ds. bezpieczeństwa żywności (AFSCA).
Przeprowadzono ponad 1800 testów jakości, zdemontowano i oczyszczono 10 000 części oraz poczyniono znaczące inwestycje. Obejmują one wymianę wielu elementów wyposażenia oraz instalację 300 metrów nowego rurociągu. Zaktualizowano również protokoły bezpieczeństwa produktów, szkolenia i pobieranie próbek w zakładzie.
Wycofano ponad 3000 ton produktów Kinder
W wyniku epidemii ze światowych rynków wycofano ponad 3000 ton produktów sprzedawanych pod marką Kinder, a incydent będzie kosztował firmę „dziesiątki milionów euro”.
Tło światowej epidemii salmonellozy po spożyciu produktów marki Kinder
Od końca 2021 r. w całej Europie zgłaszano przypadki salmonellozy. Pod koniec marca br. na podstawie danych epidemiologicznych podejrzewano związek między tymi zakażeniami a fabryką Ferrero w Arlon (Belgia). W kwietniu produkcja w zakładzie została zatrzymana.
Pisaliśmy o tym:
Źródło: https://www.ferrero.com/news/Ferrero-Plant-in-Arlon-Authorized-to-Restart-Production
Przeczytaj także
Stany Zjednoczone podejmują działania przeciwko Salmonelli, ogłaszając plany uznania jej za substancję fałszującą w surowych produktach z kurczaka w panierce oraz nadziewanych.
Rzecznik grupy poinformował, że produkcja została ochronnie wstrzymana w fabryce, która produkuje płynną czekoladę w partiach hurtowych dla 73 klientów produkujących słodycze. Wdrożone w grupie programy bezpieczeństwa żywności pozwoliły jej szybko zidentyfikować lecytynę jako źródło zanieczyszczenia.
Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że przepisy należy interpretować w ten sposób, że organ krajowy może uznać świeże mięso drobiowe za niebezpieczne, jeśli zostaną wykryte patogenne mikroorganizmy inne niż rodzaje Salmonelli wymienione w rozporządzeniu UE.