Biznes
-
14.08.2024
-
12.08.2024
VIII Narodowy Kongres Żywieniowy: Partnerstwo instytucjonalne w trosce o zdrowie dzieci i młodzieży
19 września 2024 roku w Centrum Wodnym SGGW odbędzie się VIII Narodowy Kongres Żywieniowy, organizowany przez Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. Wydarzenie to, będące kontynuacją prestiżowej serii kongresów, odbędzie się pod hasłem „Partnerstwo instytucjonalne w trosce o zdrowie dzieci i młodzieży” i zgromadzi ekspertów z różnych dziedzin, którzy podzielą się najnowszą wiedzą i wynikami badań.
-
22.07.2024
e-usługa IJHARS - uzyskaj dokumenty graniczne
Od 15 lipca 2024 roku w serwisie Single Window administrowanym przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) udostępniona została nowa usługa – Uzyskaj graniczne dokumenty jakości handlowej artykułów rolno - spożywczych.
-
19.07.2024
UOKiK zobowiązał OSM Koło do zmiany praktyk
Prezes UOKiK zobowiązał OSM w Kole do zmiany praktyk niekorzystnych dla dostawców mleka. Zakwestionowane działania dotyczyły jednostronnej zmiany cennika, braku możliwości weryfikacji badań mleka i sankcji za zakończenie współpracy. Spółdzielnia przedstawi rolnikom propozycję zmiany obowiązujących umów.
-
11.07.2024
Podpisanie polsko-chińskich porozumień weterynaryjnych
Wiceminister podpisał, w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, memorandum o porozumieniu w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), jak również protokół dot. warunków eksportu do ChRL dzikich produktów wodnych.
-
01.07.2024
Napięcia handlowe między UE a Chinami: sektor rolno-spożywczy w krzyżowym ogniu
W następstwie wszczętego już dochodzenia w sprawie produkcji brandy w UE władze chińskie ogłosiły rozpoczęcie dochodzenia antydumpingowego dotyczącego wywozu wieprzowiny z UE. Decyzja ta jest następstwem zakończonego niedawno dochodzenia Komisji Europejskiej w sprawie importu chińskich pojazdów elektrycznych.
-
27.06.2024
EFSA o komunikacji ryzyka w bezpieczeństwie żywnościowym: strategiczna mapa działań
EFSA zmienia komunikację o ryzyku w bezpieczeństwie żywnościowym. Nowa mapa działań skupia się na poprawie przejrzystości i zaangażowania.
-
26.06.2024
Organizacje producentów owoców i warzyw mogą się ubiegać o dofinansowanie
Rozpoczął się nabór o wsparcie dla producentów owoców i warzyw. Wnioski można składać wyłącznie drogą internetową od 20 czerwca do 22 lipca br.
-
25.06.2024
Polskie mięso z laboratorium - premiera podczas New Food Forum Proveg
Firma LabFarm, specjalizująca się w produkcji mięsa komórkowego, zaprezentowała pierwszy w Polsce prototyp kulki mięsnej z drobiowego mięsa komórkowego. Prezentacja odbyła się 12 czerwca podczas ProVeg New Food Forum i stanowi istotny krok w kierunku nowoczesnego rolnictwa komórkowego.
-
24.06.2024
Komisja Europejska nałoży cła na import jaj z Ukrainy
KE wprowadzi w ciągu najbliższych dwóch tygodni cła na import jaj z Ukrainy. Stanie się tak, ponieważ przywóz jaj z tego kraju przekroczył w tym roku średnią wielkości importu odnotowaną w ostatnich latach.
-
21.06.2024
Zniesienie zakazu importu żywego drobiu, mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego z Polski na rynek RPA
Wznowienie z dniem 17 czerwca br. możliwości eksportu drobiu i mięsa drobiowego na rynek RPA.
-
21.06.2024
Ile zapłacimy za lody latem 2024? Globalne ceny i trendy
W obliczu rosnących cen lodów na całym świecie, przyglądamy się, jak sytuacja wygląda w różnych krajach i jakie czynniki wpływają na te zmiany.
-
20.06.2024
Trendy, wyzwania i przyszłość branży sokowniczej – relacja z Sympozjum KUPS
Otwarcia sympozjum dokonał prezes KUPS Julian Pawlak, krótko przestawiając wyzwania branży sokowniczej, szczególnie uwypuklając regulacje prawne i wynikające z nich konsekwencje dla branży. Podkreślił, że stoi przed branżą sokowniczą wiele wyzwań, szczególnie prośrodowiskowych, społecznych i klimatycznych.
-
17.06.2024
SIAL Paris inspiruje branżę spożywczą - jaka będzie tegoroczna edycja?
Tagi SIAL Paris odbędą się w dniach 19–23 października 2024 r. Hasło przewodnie targów brzmi: „Own the Change” w ten sposób organizatorzy targów chcą zainspirować specjalistów z branży spożywczej do zmierzenia się z przemianami i globalnymi wyzwaniami związanymi z żywnością.
-
11.06.2024
Światowy Dzień Środowiska: Bądźmy Re:Generacją!
Na całym świecie ekosystemy są zagrożone. Od lasów i terenów suchych po pola uprawne, jeziorai mokradła — naturalne przestrzenie, od których zależy nasza egzystencja, osiągają punkt krytyczny.
-
10.06.2024
Jak polscy rolnicy widzą przyszłość produkcji żywności? Nowy raport RoślinnieJemy
Raport przygotowany przez organizację RoślinnieJemy analizuje aktualne wyzwania stojące przed systemem produkcji żywności oraz możliwe kierunki jego transformacji.
-
05.06.2024
Bądźmy Re:Generacją. Przed nami 52. Światowy Dzień Środowiska
5 czerwca – Światowy Dzień Środowiska. Dzień ten przypomina nam, że czyste powietrze, rzeki i jeziora zasobne w wody słodkie, bujne łąki, lasy i mokradła, a przede wszystkim żyzne grunty, stanowią podstawę naszej egzystencji, i że są z nami współzależne.
-
04.06.2024
Przekrojowe spojrzenie na teraźniejszość i przyszłość sektora alternatywnych źródeł białka: Dołącz do New Food Forum 2024
New Food Forum, konferencja organizowana przez Fundację ProVeg, odbędzie się 12 czerwca 2024 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
-
20.05.2024
Przełomowy wzrost rynku produktów roślinnych: New Food Forum 2024 kluczowym wydarzeniem branżowym
Według raportu Smart Protein, polski rynek produktów roślinnych rośnie w imponującym tempie – 48% konsumentów w Polsce deklaruje ograniczenie spożycia mięsa w ciągu ostatniego roku, a popularność diet roślinnych stale wzrasta.
-
16.05.2024
Agronomiczne aspekty zrównoważenia produkcji mleka i żywca bydlęcego - ZPPM zaprasza na bezpłatne szkolenie
Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie, które odbędzie się 23 maja 2024r., w Centrum Konferencyjnym “Zielna” w Warszawie.
-
15.05.2024
Czy wzrost cen kakao wpłynie na jakość czekolad?
Przy szybko rosnących cenach kakao coraz częściej pojawiają się spekulacje o tym, że producenci mogą chcieć zmienić skład swoich produktów aby zmniejszyć koszty produkcji. Jednak nie jest to takie proste. Konsumenci mogą być spokojni, ich ulubiony smakołyk będzie im gwarantował takie same doznania smakowe.