KE: nowe przepisy na rzecz większej przejrzystości i niezależności
Od 27 marca 2021 r. zaczyna obowiązywać rozporządzenie w sprawie przejrzystości i zrównoważonego charakteru unijnej oceny ryzyka w łańcuchu żywnościowym.
Od 27 marca 2021 r. zaczyna obowiązywać rozporządzenie w sprawie przejrzystości i zrównoważonego charakteru unijnej oceny ryzyka w łańcuchu żywnościowym.
Wraz z 1 stycznia 2021 roku zakończył się okres przejściowy i co za tym idzie, cały import z Wielkiej Brytanii do UE podlega formalnościom celnym i musi być zgodny z przepisami strony importującej. W związku z tym kraje unijne, które do tej pory prowadziły stałą wymianę towarów z Wielką Brytanią, w tym Polska, muszą przygotować się na zmiany.
W Dzienniku Urzędowym UE z 19 marca 2021 r. zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2021/468 z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do gatunków roślin zawierających pochodne hydroksyantracenu.
Opublikowano interesujące uzasadnienie do wyroku WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2020 r. (VII SA/Wa 1062/20) dotyczące niedozwolonych oświadczeń zdrowotnych oraz sugerowania właściwości leczniczych suplementu diety.
Rozporządzeniem Komisji (UE) 2019/649 zmieniono poziomy izomerów trans kwasów tłuszczowych, innych niż izomery trans kwasów tłuszczowych naturalnie występujące w tłuszczu pochodzenia zwierzęcego.
W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i zakończeniem okresu przejściowego, od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania przestała uczestniczyć w jednolitym rynku i unii celnej i jest traktowana jak państwo trzecie.
Komisja Europejska opublikowała sprostowanie do polskiej wersji rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/2151 z dnia 17 grudnia 2020, które wprowadza obowiązkowe oznaczenia dla wybranych opakowań z tworzyw sztucznych (m.in. kubków na napoje).
W lutym 2021 uchwalono 98 nowelizacji prawa żywnościowego, na co złożyło się 77 zmian prawa unijnego oraz 21 prawa krajowego. Komentarz do zmian teraz dostępny także w formie podcastu.
Wnioski o przyznanie pomocy w ramach „Premii dla młodych rolników” i „Restrukturyzacji małych gospodarstw” można składać od 31 marca 2021 r. do 29 maja 2021 r.
Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/127 określono szczególne wymogi dotyczące wprowadzania na terytorium Unii drewnianych materiałów opakowaniowych do transportu niektórych towarów pochodzących z niektórych państw trzecich i wymogi dotyczące kontroli zdrowia roślin w odniesieniu do takich materiałów.
Przedsiębiorstwa spożywcze, które wprowadzają suplementy diety na polski rynek są zobowiązane do regularnego powiadamiania Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) o nowych produktach. Skuteczne powiadomienie musi nastąpić najpóźniej w dniu wprowadzenia określonego produktu po raz pierwszy do obrotu.
Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (UK) ogłosił 11 marca br. zmianę harmonogramu wdrożenia procedur kontroli produktów rolno-spożywczych na granicy UE – UK.
Rozporządzeniem Komisji (UE) 2021/82 zezwolono na wprowadzanie na rynek soli sodowej 6’-sjalolaktozy (6’-SL) jako nowej żywności. Będzie ona mogła być stosowana np. w batonach zbożowych, żywności specjalnego przeznaczenia medycznego oraz suplementach żywnościowych.
W roku 2021 uprawa konopi odmiany Finola nie kwalifikuje się do płatności bezpośrednich, a także do płatności obszarowych w ramach PROW.
Do 9 maja br. zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi do EFSA w sprawie projektu „Wytycznych naukowych dotyczących składania dokumentacji dotyczącej enzymów spożywczych”, które należy zawrzeć we wnioskach o zezwolenie na nowe enzymy spożywcze, a także o rozszerzenie stosowania w przypadku istniejących zezwoleń, składanych na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1331/2008 i jego przepisów wykonawczych.
Po zakończeniu okresu przejściowego po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, pojawiają się nowe wymogi dotyczące znakowania produktów spożywczych na ten rynek.
Rozwijający się coraz bardziej trend związany ze zdrową, jak najmniej przetworzoną żywnością nakłada na producentów pewną presję w tworzeniu udoskonaleń swoich receptur. Konsumenci bowiem coraz częściej sięgają po produkty „naturalne”, takie które nie zawierają w swoim składzie dodatków do żywności.
Opublikowano rozporządzenie Komisji (UE) 2020/2040 z dnia 11 grudnia 2020 r., które zmienia rozporządzenie nr 1881/2006 oraz wprowadzające nowe najwyższe dopuszczalne poziomy alkaloidów pirolizydynowych dla suplementów diety, herbat i suszonych ziół.
Komisja Europejska zezwoliła na wprowadzenie na rynek proszku z częściowo odtłuszczonych nasion Brassica rapa L. i Brassica napus L. jako nowej żywności.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że nie jest możliwe nazwanie wyrobem winiarskim, produktu będącego mieszaniną dwóch rodzajów win.
Najnowsza nowelizacja załączników rozporządzenia Komisji (UE) nr 852/2004 włączyła do przepisów w sprawie higieny środków spożywczych regulacje dotyczące zagwarantowania kultury bezpieczeństwa żywności oraz redystrybucji żywności.