Alergeny
-
16.03.2023
Wykrycie niezadeklarowanej substancji alergennej – dwutlenku siarki w określonej partii produktu pn. Pasta bakłażanowa z suszonymi pomidorami
W produkcie zbadanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność dwutlenku siarki (E 220). Na etykiecie produktu nie umieszczono odpowiedniej informacji dotyczącej obecności tego składnika alergennego.
-
21.02.2023
Włochy: Śmierć z powodu reakcji alergicznej na skażone nabiałem wegańskie tiramisu
Deser sprzedawany jako wegański, ale zawierający - według wstępnych analiz – śladowe ilości produktów mlecznych, spowodował niedawno śmierć 20-letniej dziewczyny uczulonej na mleko.
-
26.01.2023
Nowy test paskowy do wykrywania alergenów w żywności
Naukowcy z Hiszpanii opracowali nowy test paskowy, który pozwala na wykrywanie alergenów w żywności przy pomocy smartfona. Metoda charakteryzuje się dużą wiarygodnością i szybkością, jest prosta w użyciu i niedroga.
-
11.01.2023
Spotkanie ekspertów FAO i WHO w celu pogłębienia wiedzy o alergenach pokarmowych
Naukowcy pogłębili wiedzę na temat dawek alergenów pokarmowych, które mogą powodować reakcje alergiczne.
-
22.12.2022
eFORUM Monitoring środowiskowy i postęp w zarządzaniu bezpieczeństwem żywności. Dzień 1 - nagranie
eFORUM Monitoring środowiskowy i postęp w zarządzaniu bezpieczeństwem żywności. Dzień 1 - nagranie z dnia 14.12.2022 r.
-
14.12.2022
Badania analityczne ELISA jako kluczowy etap w procesie zarządzania alergenami w zakładach produkcyjnych
Naukowcy z firmy ProGnosis Biotech, wychodząc naprzeciw wymaganiom producentów żywności chcących spełniać powyższe wymogi, przygotowali 20 testów działających w technice ELISA, które pozwalają zmierzyć obecność alergenów w większości potencjalnie zakażonych matryc żywnościowych.
-
28.11.2022
Siarczyny - obawy o bezpieczeństwo konsumentów, ale brak danych
Spożycie siarczynów w diecie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumentów środków spożywczych zawierających te dodatki, podsumowali eksperci EFSA w zaktualizowanej ocenie dwutlenku siarki (E220) i siarczynów (E221-228).
-
02.11.2022
Status bakterii kwasu mlekowego jako alergen
Bakterie kwasu mlekowego są bakteriami mającymi zdolność do przeprowadzania fermentacji mlekowej (fermentacja węglowodanów z wytworzeniem kwasu mlekowego) w warunkach beztlenowych.
-
27.10.2022
Wycofanie jednej partii produktu pn. Pasztet z królika, 160 g ze względu na obecność glutenu
W wyniku kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono niezgodność w zakresie zawartości glutenu w produkcie oznakowanym jako produkt bezglutenowy.
-
27.10.2022
Stwierdzenie obecności substancji alergennej – glutenu w jednej partii produktu pn. Chipsy kukurydziane solone
W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono niezgodność w zakresie zawartości glutenu w produkcie oznakowanym jako produkt bezglutenowy.
-
14.10.2022
FAO i Danone zwracają uwagę na problem nowych źródeł alergii pokarmowych
Alergie pokarmowe stanowią istotny problem zdrowia publicznego, dla którego wciąż nie znaleziono skutecznego rozwiązania. Wychodząc naprzeciw licznym wyzwaniom w tym obszarze Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wraz z Danone Food Security Center przygotowały wspólnie przegląd aktualnych oraz przyszłych trendów związanych z pojawianiem się nowych alergenów pokarmowych. Publikacja ukazała się w recenzowanym czasopiśmie naukowym Trends in Food Science & Technology.
-
03.10.2022
Wycofania żywności z powodu alergenów pokarmowych w UK - analiza zgłoszonych przypadków
57,6% przypadków wycofań żywności w UK w latach 2016-2021 r. było z powodu alergenów. Analiza wskazuje obszary, na których firmy spożywcze muszą skoncentrować swoje wysiłki, by ograniczyć szkody ekonomiczne i reputacyjne spowodowane wycofaniem.
-
29.08.2022
Ocena bezpieczeństwa EFSA enzymu spożywczego chymozyna z genetycznie zmodyfikowanego szczepu Kluyveromyces lactis CHY
Niniejsza opinia naukowa jest odpowiedzią na prośbę Komisji Europejskiej o przeprowadzenie oceny bezpieczeństwa enzymu spożywczego chymozyny z genetycznie zmodyfikowanej odmiany K. lactis (szczep CHY).
-
18.08.2022
Zastosowanie modelu M4E w znakowaniu żywności bezglutenowej
Specjalistka w zakresie technologii żywności, inż. Carolina Motto, wyjaśnia jak w bezpieczny i wiarygodny sposób znakować produkty spożywcze jako „bezglutenowe” z wykorzystaniem jej autorskiego Modelu Czterech Etapów (M4E).
-
16.08.2022
Brytyjskie agencje wzywają do badania lecytyny sojowej z Indii ze względu na ryzyko wystąpienia orzeszków ziemnych
W związku z powszechnym zanieczyszczeniem lecytyny sojowej na różnych poziomach FSA i FSS doradzają, aby brytyjskie przedsiębiorstwa spożywcze, które kupują lecytynę sojową z Indii, pobierały próbki i badały produkt po jego przybyciu do Wielkiej Brytanii.
-
10.08.2022
Metody wykrywania alergenów w żywności
Pomimo tego, że spożywanie pokarmów jest dla każdego człowieka czynnością naturalną, dla niektórych może się to wiązać z ryzykiem ze względu na alergeny, które powodują coraz większe zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób. W 1995 r. Europejska Akademia Alergologii i Immunologii dokonała klasyfikacji zaburzeń występujących w organizmie człowieka, które są wywoływane spożywanym jedzeniem.
-
27.07.2022
Wycofanie określonej partii produktu pn. Lay’s Oven Baked Grilled vegetables flavoured 50% less fat, ze względu na błędne oznakowanie, w tym brak informacji o obecności alergenu - mleka
GIS został poinformowany, że firma FRITO LAY Sp. z o.o. podjęła decyzję o wycofaniu z rynku wskazanej poniżej partii produktu pn. Lay’s Oven Baked Grilled vegetables flavoured 50% less fat – pieczone formowane chipsy ziemniaczane o smaku grillowanych warzyw, 125 g, ze względu na bezpieczeństwo konsumentów z alergią na białko mleka krowiego.
-
26.07.2022
Opublikowano tłumaczenie Kodeksu Żywnościowego CXC 80-2020 „Kodeks postępowania w zakresie zarządzania alergenami pokarmowymi dla podmiotów działających na rynku spożywczym”
Głowny Inspektorat Sanitarny przygotował tłumaczenie dokumentu Kodeksu Żywnościowego CXC 80-2020 „Kodeks postępowania w zakresie zarządzania alergenami pokarmowymi dla podmiotów działających na rynku spożywczym”.
-
30.06.2022
Obecność niezadeklarowanych jaj (składnik alergenny) w jednej partii batonów proteinowych
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany, że firma Herbalife Nutrition rozpoczęła wycofywanie ze sprzedaży określonej poniżej partii batonów proteinowych o smaku waniliowo-migdałowym, ponieważ niewielka ilość batonów o smaku cytrynowym została nieprawidłowo zapakowana jako batony o smaku waniliowo-migdałowym.
-
27.06.2022
Detekcja glutenu w żywności za pomocą… smartfona
Według naukowców z UPV testy laboratoryjne nowej metody dowodzą, że system biodetekcji jest wysoce skuteczny i może przyczynić się do poprawy kontroli bezpieczeństwa żywności.
-
27.06.2022
Ocena ryzyka alergenów pokarmowych – raport FAO/WHO
Opublikowano raport pt. Ocena ryzyka alergenów pokarmowych. Część 1 – Przegląd i walidacja listy priorytetowych alergenów Codex Alimentarius poprzez ocenę ryzyka. Jest on podsumowaniem serii spotkań ekspertów Komisji Kodeksu Żywnościowego.
Nasi partnerzy