Procesy i Technologie
-
28.06.2022
Niższe koszty produkcji żywności dzięki optymalizacji procesów
Rosnące koszty oznaczają, że zakłady produkcyjne muszą stale optymalizować procesy. Poniżej przedstawiamy cztery przykłady jak to zrobić, nie rujnując przy tym budżetu.
-
22.06.2022
Czyste mikrobiologicznie posadzki żywiczne z dodatkiem Polygiene® – na czym polega mechanizm ich działania?
W branży spożywczej kluczowe jest zachowanie najwyższego poziomu higieny. Stosowane w tego typu obiektach materiały wykończeniowe, m.in. posadzki, mają wpływ na poziom bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Aby dobrze pełniły swoją funkcję, powinny być łatwe w czyszczeniu oraz trwałe i wytrzymałe. Przykładem tego typu rozwiązań są czyste mikrobiologicznie, bezspoinowe posadzki poliuretanowo-cementowe z grupy Flowfresh marki Flowcrete, z antybakteryjnym dodatkiem Polygiene®.
-
06.06.2022
Ocena śladu węglowego istotna dla wizerunku firmy
Budowa biznesu odpowiedzialnego społecznie to jeden ze sposobów na osiągnięcie neutralności klimatycznej całego świata. W tym celu należy nie tylko zbadać ślad węglowy przedsiębiorstwa. Warto także przygotować i wdrożyć strategię dekarbonizacji, a także poddać się transparentnej ocenie przez niezależne jednostki, jak CDP.
-
27.05.2022
Ishida prezentuje technologie zwiększające wydajność i rentowność
Tematem przewodnim stoiska Ishida Europe na targach VIV Europe będą rozwiązania, dzięki którym przetwórcy drobiu mogą maksymalizować wydajność i przepustowość linii produkcyjnych, usprawnić produkcję i zmniejszyć ilość odpadów produkcyjnych. Firma zaprezentuje szeroki zakres swoich możliwości w zakresie projektowania maszyn produkcyjnych do pakowania drobiu – zarówno pojedynczych, jak i w pełni zintegrowanych linii, a także instalacji indywidualnych rozwiązań.
-
27.05.2022
Nowe techniki hodowli roślin i ich zbywalność w kontekście unijnych przepisów dotyczących GMO - Abstrakt artykułu
Rozwój biotechnologii i ogólnie nauk przyrodniczych skutkuje powstaniem nowych metod, które można zastosować w hodowli. Takie metody określane są mianem nowych technik hodowlanych (new breeding techniques - NBT), wśród których znajdują się m.in. techniki edycji genomu, które pozwalają na wprowadzenie precyzyjnych mutacji lub łatwą inkorporację nowych fragmentów DNA do genomu.
-
24.05.2022
6 metod kompletacji w zakładach produkcji żywności i w obszarze handlu
Kompletacja zamówień ma kluczowe znaczenie w logistyce magazynowej – i wiąże się z wysokimi kosztami. W wielu przedsiębiorstwach stanowi ona około 50 procent kosztów magazynowych. Dobra wiadomość jest taka, że w tym obszarze kryje się też duży potencjał oszczędnościowy, który można szybko wydobyć przy użyciu nowoczesnych technologii.
-
12.05.2022
System kontroli rentgenowskiej od Ishida gwarancją bezpieczeństwa i jakości, na które postawił portugalski producent
Wszechstronność systemu kontroli rentgenowskiej IX-EN-4093-S firmy Ishida umożliwiła portugalskiemu producentowi dań gotowych jeszcze bardziej zaostrzyć surowe standardy bezpieczeństwa i jakości produkowanej przez niego żywności.
-
11.05.2022
Rewolucja czy ewolucja? Cytometria przepływowa i weryfikacja czystości w zakładach produkcji żywności
Bezpieczeństwo żywności zależy w dużej mierze od warunków higienicznych panujących w zakładach produkujących żywność. Obecność wysokich poziomów bakterii niepatogennych może mieć wpływ na trwałość i jakość artykułów żywnościowych przeznaczonych dla konsumentów.
-
02.05.2022
Nowe urządzenie do szybkiej i taniej detekcji alergenów w żywności
Urządzenie pozwala na prowadzenie analiz zarówno jakościowych, jak i ilościowych. Wykrycie alergenu w próbce żywności zajmuje zaledwie 12 minut.
-
20.04.2022
System HACCP cz. II – problemy praktyczne
Wprowadzanie systemu HACCP jest bardzo czasochłonne i przedsiębiorcy z sektora spożywczego mogą napotkać w związku z tym wiele trudności. Rozpoczynając od przygotowania samego zakładu, przez wdrażanie systemu, do jego utrzymania. Na podstawie naszego doświadczenia możemy śmiało stwierdzić, że głównym czynnikiem minimalizującym ryzyko pogubienia się w gąszczu przygotowań jest dobra organizacja i znajomość tematu.
-
18.04.2022
KE zatwierdziła białko z fasoli mung jako składnik torując wprowadzenie roślinnego „jajka” w UE
Firma Eat Just, która wykorzystuje najnowocześniejszą naukę i technologię do misji tworzenia zdrowszej, bardziej zrównoważonej żywności, poinformowła, że kluczowy składnik produkowanego przez nich roślinnego zamiennika jajka uzyskał aprobatę Komisji Europejskiej.
-
12.04.2022
Circular Restart! Polska w obiegu zamkniętym
Jak cyrkularna jest Polska? Innowo, Natural State oraz Circle Economy zbadają poziom cyrkularności w Polsce i wytyczą konkretne kierunki działań, aby polska gospodarka stała się bardziej cyrkularna, zrównoważona i konkurencyjna.
-
06.04.2022
Czy powlekany papier może być przyjazny środowisku?
Powlekany papier zyskuje na popularności jako materiał do pakowania żywności, zastępując m.in. plastik i zabronione już opakowania ze spienionego polistyrenu. Nie istnieje jednak żadna uniwersalna metoda określania jego przydatności do recyklingu. Nie do końca wiadomo też, do pakowania jakich produktów nadaje się on najlepiej. Jak zatem produkować, a następnie dobierać najlepsze materiały w celu skutecznego i przyjaznego środowisku pakowania żywności? Odpowiedzi na te pytania przyniosą wyniki projektu REPAC².
-
05.04.2022
IFFA 2022 – Meat Management made easy
W dniach 14-19 maja 2022 r. odbędą się Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Mięsnego IFFA we Frankfurcie nad Menem. CSB-System zaprezentuje na nich nowe rozwiązania, trendy oraz inspiracje skupione wokół optymalizacji procesów w zakładach przetwórstwa mięsa. Optymalizacja to dziś słowo klucz, zwłaszcza w obliczu rosnących wyzwań, z którymi na co dzień mierzą się producenci. Ale też ciekawy temat do rozmów z naszymi ekspertami. Serdecznie zapraszamy na stoisko C30 w pawilonie 11.1.
-
04.04.2022
Niezawodna technologia pomiaru poziomu dla perfekcyjnej mieszanki kawy
Każdy kto wymaga perfekcji od produktu końcowego, wymaga tego samego od zastosowanej technologii. Sonda VEGAPULS do pomiaru poziomu umożliwia stałe rejestrowanie stanu napełnienia i dostarcza informacje o rzeczywistych zasobach w silosach. Nie tylko usprawnia to procesy, ale także ułatwia planowanie zmian mieszanek.
-
31.03.2022
Ishida: Wyjątkowo rygorystyczna kontrola jakości w Soto
Rozwiązania Ishida w zakresie urządzeń kontrolnych i kontroli jakości pomagają zapewnić najwyższe standardy jakości wiodącemu niemieckiemu producentowi organicznej wegetariańskiej żywności.
-
22.03.2022
Centrum Usług HPP w Michałowicach, czyli jak paskalizacja rozwija się w Polsce
Ostatnie lata pokazały, że polski foodtech stał się polem do rywalizacji wśród producentów żywności, szukających unikalnych produktów spożywczych oraz efektywnych metod eliminacji zagrożeń mikrobiologicznych. Jedną z nowoczesnych metod utrwalania, jaka staje się aktualnie niezwykle popularna w Polsce jest proces HPP.
-
17.03.2022
Challenge Labs 2022 – weź udział w maratonie projektowania innowacji w sektorze rolno-spożywczym
EIT Food (Europejski Instytut Technologii i Innowacji) już po raz czwarty organizuje w tym roku warsztaty projektowania produktów żywnościowych i rozwiązań przyszłości - Challenge Labs. Podczas dwutygodniowego wydarzenia uczestnicy połączeni w kilkuosobowe zespoły zmierzą się z wyzwaniami branży spożywczej i opracują nowatorskie rozwiązania, które następnie przedstawią w formie prezentacji inwestorskich. Zespoły, które stworzą najbardziej innowacyjne koncepcje otrzymają nagrody. Za pierwsze miejsce do wygrania jest aż 2000 Euro. Zgłoszenia do udziału w projekcie można wysyłać do 10 kwietnia 2022 r.
-
16.03.2022
Technologia HPP zapewnia bezpieczeństwo żywności bez uszczerbku dla jakości – opinia EFSA
Utrwalanie żywności pod wysokim ciśnieniem (HPP) skutecznie niszczy szkodliwe mikroorganizmy i nie stwarza większych obaw w zakresie bezpieczeństwa żywności niż inne metody obróbki. Są to dwa wnioski z opinii naukowej opublikowanej przez EFSA.
-
15.03.2022
Automatyzacja intralogistyki w branży spożywczej – kiedy warto rozważyć wdrożenie autonomicznych robotów mobilnych?
Robotyzacja, wdrażanie nowych technologii, takich jak autonomiczne roboty mobilne (autonomous mobile robots, AMR), są często klasyfikowane jako inwestycje w technologię. Warto widzieć w nich jednak strategiczne narzędzia wspomagające firmę jako całość – przedsiębiorstwa z sektora spożywczego zaczynają to dostrzegać. W jakich warunkach i dlaczego szczególnie korzystne jest włączenie robotów AMR do procesów intralogistycznych? W jaki sposób podnoszą one elastyczność i efektywność zakładów?
-
15.03.2022
System HACCP cz. I – co powinniśmy o nim wiedzieć?
System HACCP to System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (ang. Hazard Analysis and Critical Control Points). Głównym założeniem systemu jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności za pomocą identyfikacji i oszacowania skali zagrożeń z punktu widzenia jakości zdrowotnej, jak również ryzyka wystąpienia zagrożeń na każdym etapie produkcji i dystrybucji żywności.
Nasi partnerzy