Suplementy diety
-
12.12.2023
Laktoferyna pochodząca z precyzyjnej fermentacji ze statusem GRAS
Laktoferyna pochodząca z precyzyjnej fermentacji wzmacniani dostępność surowca do produktów żywieniowych.
-
06.12.2023
Kontrola suplementów diety na stawy w Czechach – 50% zafałszowanych produktów z powodu błędnych deklaracji odnośnie składu
Czeska Inspekcja Rolno-Spożywcza (SZPI) opublikowała 10 listopada 2023 r. wyniki akcji kontrolnej, dotyczącej suplementów diety na kondycję stawów.
-
17.11.2023
Status oświadczeń zdrowotnych dla substancji pochodzenia botanicznego w suplementach diety - Abstrakt artykułu
Rynek suplementów diety w Polsce dynamicznie się rozwija. Coraz bardziej świadomi konsumenci chętnie sięgają po preparaty będące skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny
-
17.11.2023
Obecność niedozwolonych substancji: sildenafilu i tadalafilu w suplemencie diety
Substancje te nie mogą występować w żywności, w tym w suplementach diety, ze względu na ich działanie medyczne.
-
14.11.2023
Aktualizacja ostrzeżenia publicznego z dnia 12.10.2023 r.: Stwierdzenie produktu leczniczego w opakowaniu suplementu diety
Rozbieżność między opakowaniem produktu pn. „Balsam Jerozolimski FORTE” suplement diety 200ml, a zawartością opakowania (produkt leczniczy pn.: Antinervinum) dotyczy również innego numeru partii.
-
31.10.2023
Obecność niedozwolonej substancji: sildenafilu w suplemencie diety
W próbce produktu badanego w ramach działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono obecność sildenafilu. Substancja ta nie może występować w żywności, w tym w suplementach diety, ze względu na jej działanie medyczne. Spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia.
-
27.10.2023
Obecność syldenafilu - niezadeklarowanej aktywnej farmakologicznie substancji w partii suplementu diety
W wyniku badań przeprowadzonych na zlecenie Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono obecność syldenafilu - niezadeklarowanej aktywnej farmakologicznie substancji w partii suplementu diety White Horse. Substancja ta nie może występować w żywności, w tym w suplementach diety, ze względu na jej działanie medyczne. Spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia.
-
20.10.2023
Suplement diety czy wyrób medyczny – jak prawidłowo zaklasyfikować produkt do danej kategorii, a następnie wprowadzić go do obrotu? - Abstrakt artykułu
Przedsiębiorcy, chcąc dostosować się do specyficznych oczekiwań konsumentów, niejednokrotnie modyfikują receptury swoich produktów, zmieniając ich właściwości lub postać. Co tym samym, generuje niekiedy problem z odpowiednią kwalifikacją nowopowstałego produktu.
-
16.10.2023
Stwierdzenie produktu leczniczego w opakowaniu suplementu diety dla dzieci
W wyniku kontroli przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono wewnątrz opakowania produktu pn. „Balsam Jerozolimski dla dzieci” suplement diety 200ml, nr partii: 220602, data minimalnej trwałości: 052024, butelkę z płynem oznakowanym jako produkt leczniczy pn.: Antinervinum, nr serii: 211001, termin ważności 10.2023.
-
13.10.2023
Stwierdzenie produktu leczniczego w opakowaniu suplementu diety
W wyniku potwierdzonego przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszenia stwierdzono wewnątrz opakowań produktu pn. „Balsam Jerozolimski FORTE” suplement diety 200ml, nr partii: 220803, najlepiej spożyć przed końcem: 082024, butelki z płynem oznakowanym jako produkt leczniczy pn.: Antinervinum.
-
21.09.2023
Kontrola suplementów diety w Portugalii – obecność niedozwolonych substancji
Portugalski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Gospodarki (ASAE) przeprowadził na początku września 2023 r. akcję kontrolną, mającą na celu zwalczanie nieuczciwych praktyk w sektorze suplementów diety. Przejęto produkty o wartości 28 309 euro.
-
17.09.2023
SFD informuje o wycofaniu z obrotu wybranych partii kreatyny
Przeprowadzone przez Sanepid badania laboratoryjne potwierdziły, że w kilku partiach kreatyn przekroczone zostały normy metali ciężkich (rtęć) dopuszczalne dla suplementów diety.
-
31.08.2023
Reklama suplementów diety w aptece w kontekście projektu nowelizacji ustawy UBŻŻ - Abstrakt artykułu
Po wielu latach doczekaliśmy się projektu, który spróbuje ustabilizować rynek w kwestii reklamy suplementów diety i zasad z tym związanych. A co z aptekami w tym wszystkim?
-
08.08.2023
Czy nadmierna suplementacja kwasem foliowym może być szkodliwa?
Suplementacja kwasem foliowym niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych, jednak naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Chin zwracają uwagę, że nadmierna podaż tego składnika może być niebezpieczna.
-
02.08.2023
Badanie w USA wykazało błędne oznakowanie składu suplementów diety dla sportowców – 89% niezgodnych produktów
W USA przebadano 57 suplementów diety dla sportowców, zakupionych online i zawierających jeden z wybranych związków roślinnych o rzekomych właściwościach zwiększających wydajność. Stwierdzono błędną deklaracje składu w przypadku 89% przebadanych próbek.
-
09.06.2023
Ocena bezpieczeństwa EFSA paramylonu jako nową żywność zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2015/2283
Na wniosek Komisji Europejskiej panel EFSA ds. żywienia, nowej żywności i alergenów pokarmowych został poproszony o wydanie opinii na temat paramylonu jako nowej żywności zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2015/2283.
-
21.04.2023
Notyfikacja suplementów diety w innych państwach UE - Abstrakt artykułu
Zgodnie z prawodawstwem unijnym, państwa członkowskie UE mogą domagać się od podmiotów wprowadzających na rynek suplementy diety powiadomienia o tym właściwego organu. Z możliwości wprowadzenia takiego obowiązku skorzystała zdecydowana większość krajów unijnych
-
04.04.2023
Melisa Fix w saszetkach - wycofanie GIF
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy - MELISA FIX (Melissae folium), 2,0 g.
-
27.03.2023
Karbomer w suplementach diety - nowe zastosowanie
Komisja zezwoliła na stosowanie dodatku do żywności „karbomer” (E 1210) jako substancji wypełniającej i stabilizatora w suplementach diety w postaci stałej oraz jako stabilizatora i zagęszczacza w suplementach diety w postaci płynnej
-
17.02.2023
Co nowego w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia? cz. II - Abstrakt artykułu
Głównym założeniem tego projektu jest uszczegółowienie zasad dotyczących prezentacji lub reklamy suplementów diety ze względu na ochronę życia i zdrowia konsumentów na równi z podnoszeniem świadomości społeczeństwa. Jednak warto byłoby przeanalizować, co tak naprawdę miałoby się zmienić i co to oznacza zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców.
-
03.02.2023
Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia – o co chodzi? cz. I - Abstrakt artykułu
Planowana nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia ma wprowadzać radykalne zmiany na rynku suplementów diety, a zwłaszcza ich reklamy. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Rzeczypospolitej Polskiej w 2018 r. firmy przemysłu farmaceutycznego wydały 4,2 mld zł na reklamę suplementów diety i leków bez recepty.
Nasi partnerzy