Suplementy diety
-
16.11.2021
Wycofanie określonych partii suplementów diety ze względu na wykrycie tlenku etylenu w surowcu użytym do ich produkcji
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę YANGO sp. z o.o. wycofaniu określonych partii suplementów diety ze względu na zastosowanie przy ich produkcji składnika, który w wyniku badań przeprowadzonych przez firmę okazał się zanieczyszczony tlenkiem etylenu.
-
05.11.2021
Zespół ds. Suplementów Diety określił maksymalne poziomy selenu i molibdenu w suplementach diety
Zespół do spraw Suplementów Diety określił maksymalne poziomy selenu i molibdenu w suplementach diety oraz kontynuował prace dot. listy substancji i surowców roślinnych, które nie powinny być stosowane w suplementach diety.
-
13.10.2021
Wycofanie określonych partii suplementu diety „Moja Figura – Ograniczenie Łaknienia” 60 kapsułek ze względu na zastosowanie składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę Aura Herbals Sp. z o.o., wycofaniu produkowanych przez nią suplementów diety ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
-
17.09.2021
Wycofanie niektórych suplementów diety marki Royal Green ze względu na zastosowanie składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę Open4Nature wycofaniu dystrybuowanych przez nią w Polsce niektórych partii suplementów diety marki Royal Green ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
-
10.09.2021
Wycofanie niektórych partii suplementu diety „Molekin Osteo” ze względu na zastosowanie składnika zanieczyszczonego 2-chloroetanolem
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmy Natur Produkt PHARMA Sp. z o.o. oraz Natur Produkt ZDROVIT Sp. z o.o. wycofaniu wskazanych poniżej partii suplementów diety pn.: ,,Molekin Osteo”, 60 tabletek, ze względu na zastosowanie do ich produkcji węglanu wapnia zanieczyszczonego 2-chloroetanolem.
-
10.09.2021
Wycofanie niektórych partii suplementów diety Biowap Osteo D3 oraz Biowap Osteo D3 + K2 ze względu na zastosowanie składnika zanieczyszczonego 2-chloroetanolem
GIS został poinformowany o prowadzonym przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK - AM Sp. z o.o. o wycofaniu partii suplementów diety pn.: „Biowap Osteo D3”, 60 tabletek oraz „Biowap Osteo D3 + K2”, 60 tabletek ze względu na zastosowanie do ich produkcji węglanu wapnia zanieczyszczonego 2-chloroetanolem.
-
06.09.2021
Zespół do spraw Suplementów Diety – rozpoczęcie prac dot. listy substancji i surowców roślinnych, które nie powinny być stosowane w suplementach diety
Dokonano analizy 7 substancji/grup substancji i surowców roślinnych, które Zespół uznał jako niedozwolone do stosowania w suplementach diety.
-
01.09.2021
Decyzja Prezesa UOKiK - zmowa na rynku suplementów diety
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której stwierdził, że ceny suplementów diety marki Solgar były ustalane w wyniku porozumienia ograniczającego konkurencję. Oznacza to, że konsumenci przez wiele lat przepłacali za te produkty. Na Solgar Polska została nałożona sankcja w wysokości ponad 1,2 mln zł.
-
30.08.2021
Ostrzeżenie GIS - wycofanie produktów marki APTONIA ze względu na zastosowanie składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu
Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona.
-
25.08.2021
Kolejne wycofania suplementów diety z powodu obecności tlenku etylenu
23 sierpnia 2021 r. Chorwacka Agencja ds. Rolnictwa i Żywności poinformowała o wycofaniu różnego rodzaju suplementów diety z powodu obecności tlenku etylenu w tych produktach.
-
09.08.2021
Ważny wyrok WSA – zakaz wprowadzania do obrotu suplementu diety
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławie stwierdził, że do wydania decyzji nakazującej czasowe wstrzymanie wprowadzania do obrotu suplementu diety wystarczające jest samo podejrzenie co do leczniczych cech produktu.
-
30.07.2021
Niedobory składników odżywczych – jak mówić o nich w reklamie i znakowaniu
„Polacy mają największe niedobory wapnia na terenie Europy[1].” Taki tekst na etykiecie środka spożywczego (w tym suplementu) będącego źródłem wapń mógłby zainteresować wielu konsumentów. Podobnie „słaby stan skóry i włosów może oznaczać, że brakuje Ci ważnych składników odżywczych” lub „Niewystarczająca ilość żelaza w diecie może mieć negatywne skutki dla zdrowia”. Czy można stosować takie treści marketingowe? Według jakich kryteriów oceniać ich zgodność z przepisami?
-
02.07.2021
Maksymalne poziomy wapnia i potasu oraz warunki stosowania preparatów z Tribulus terrestris L. oraz Rhodiola rosea jako składników suplementów diety - stanowisko zespołu ds. Suplementów Diety
W kwietniu br. odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Zespołu do spraw Suplementów Diety Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. Tematem spotkania było wypracowanie stanowisk dotyczących maksymalnych ilości wapnia oraz potasu oraz preparatów z Tribulus terrestris L. oraz Rhodiola rosea możliwych do stosowania w suplementach diety dedykowanych dla osób dorosłych. Po dyskusji w gronie ekspertów Zespół przyjął cztery Uchwały.
-
23.06.2021
Nazwa marketingowa suplementu diety
Sukces sprzedaży suplementów diety w dużym stopniu zależy od obietnicy, którą producent składa konsumentowi poprzez deklarowanie korzyści dla zdrowia. Konsumenci kupują suplementy diety właśnie ze względu na oczekiwany efekt. Może nim być uzupełnienie diety w brakujące składniki odżywcze lub wprowadzenie do diety składników, których spożycie ma dawać efekt fizjologiczny np. wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego lub funkcjonowanie stawów.
-
21.06.2021
Wartość odżywcza suplementów diety – o czym pamiętać?
Wymóg dotyczący deklaracji wartości odżywczej nie ma zastosowania do suplementów diety. Jednak tabela wartości odżywczej jest czasem zamieszczana na etykietach tych produktów. Zależnie od rodzaju i przeznaczenia suplementu, informacja o jego wartości odżywczej może być istotna oraz przydatna dla konsumentów.
-
19.04.2021
Ostrzeżenie GIS - prewencyjnie wycofanie ze sprzedaży w Polsce produktów marki Colon
Wycofanie jest związane z ogniskiem zatruć u ludzi wywołanych bakterią Salmonella w Danii, którego prawdopodobnym źródłem jest spożycie kapsułek marki Husk zawierających składnik roślinny Psyllium husk (łupina nasienna babki jajowatej).
-
14.04.2021
Suplementy diety i kosmetyki z surowcami konopnymi, w tym CBD
Webinarium organizowane w ramach cyklu szkoleń związanych z pierwszym eForum prawnym. Ekspert: Magdalena Wawrzyniak - kancelaria prawna Food & PharmaLegal.
-
07.04.2021
Zafałszowania suplementów diety - niedozwolone substancje
Od początku pandemii COVID-19 notujemy bardzo duży wzrost informacji o zafałszowaniach suplementów diety. Głównym problemem jest obecność niedozwolonych substancji.
-
18.03.2021
Notyfikacja suplementów diety: Problemy z deklaracją składników aktywnych na przykładzie izomerów trans kwasów tłuszczowych
Przedsiębiorstwa spożywcze, które wprowadzają suplementy diety na polski rynek są zobowiązane do regularnego powiadamiania Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) o nowych produktach. Skuteczne powiadomienie musi nastąpić najpóźniej w dniu wprowadzenia określonego produktu po raz pierwszy do obrotu.
-
12.03.2021
Nowe limity dla suplementów diety, herbat i suszonych ziół
Opublikowano rozporządzenie Komisji (UE) 2020/2040 z dnia 11 grudnia 2020 r., które zmienia rozporządzenie nr 1881/2006 oraz wprowadzające nowe najwyższe dopuszczalne poziomy alkaloidów pirolizydynowych dla suplementów diety, herbat i suszonych ziół.
-
04.03.2021
Świadectwo wolnej sprzedaży suplementu diety - Abstrakt artykułu
Branża suplementów diety to stabilnie rozwijający się rynek. W wielu krajach pozaeuropejskich, w celu nawiązania relacji biznesowej, wymagane jest przedstawienie tzw. „świadectwa wolnej sprzedaży” (ang. Free Sale Certificate - FSC). Jest to dokument potwierdzający, że produkt może być wprowadzany na rynek konkretnego państwa zgodnie z prawem.
Nasi partnerzy