Opakowania
-
17.01.2024
Kontrola jakości i bezpieczeństwa opakowania i produktu - aspekty materiałowe, technologiczne i środowiskowe
Kolejna edycja Warsztatów i FORUM wiedzy managerskiej FoodFakty Science 4 Business - Jakość i bezpieczeństwo opakowań i produktu zapakowanego już w lutym. Prezentujemy dziś Państwu Perspektywę - Kontrola jakości i bezpieczeństwa opakowania i produktu - aspekty materiałowe, technologiczne i środowiskowe. Zapraszamy do zapoznania się szczegółowymi opisami warsztatów!
-
10.01.2024
Grupy konsumenckie złożyły skargę do Komisji Europejskiej przeciwko głównym producentom za mylące oznakowanie na plastikowych butelkach
Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC) i organizacje członkowskie z 13 krajów zgłosiły Komisji Europejskiej wprowadzające w błąd twierdzenia handlowe dotyczące możliwości recyklingu, które zamieszczane są na plastikowych butelkach.
-
02.01.2024
Polska Wersja językowa - Wytyczne dotyczące oznaczania daty i innych informacji na temat żywności, opracowane przez EFSA
Dostępna jest już wersja dokumentów w języku polskim.
-
29.12.2023
Value4Pack przygotowuje biznes i samorządy na nową rzeczywistość
Polskie stowarzyszenie na czele międzynarodowego projektu, który pomoże firmom i samorządom przygotować się do zmian w unijnym prawie opakowaniowym.
-
22.12.2023
Znakowanie win i aromatyzowanych produktów sektora winiarskiego
Od 8 grudnia 2023 r. obowiązują nowe przepisy określające wymagania dotyczące znakowania win i aromatyzowanych produktów sektora wina.Dodatkowo KE opublikowała Q&A dot. wdrożenia nowych przepisów UE dotyczących etykietowania wina, które odpowiada na wiele pytań kierowanych do KE związanych z nowymi przepisami.
-
19.12.2023
IARC ocenił rakotwórczość PFAS
PFOA i PFOS to szeroko stosowane substancje chemiczne należące do dużej grupy związków PFAS. Po dokładnym zapoznaniu się z obszernym przeglądem literatury Grupa RoboczaIARC (WHO) przeprowadziła ocenę zagrożenia nowotworowego.
-
19.12.2023
Stawki opłat za opakowania i odpady - nowe rozporządzenia
Ogłoszono pakiet trzech rozporządzeń ustanawiających m.in. stawki opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami oraz opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań
-
11.12.2023
Greenwashing w branży opakowaniowej – aspekt prawny
Stowarzyszenie Natureef zaprasza na webinarium dotyczące projektu dyrektywy w sprawie oświadczeń środowiskowych. Podczas webinarium (14 grudnia godz. 9:00) omowiony zostanie projekt rozporządzenia oraz przedstawiony problem zjawiska greenwashingu w branży opakowaniowej.
-
05.12.2023
„Zawiera owady jadalne” – nowy znak graficzny na opakowaniach żywności
Celem nowej regulacji jest zapewnienie krajowym konsumentom jednolitej, graficznej informacji na temat obecności w środkach spożywczych nowej żywności z owadów.
-
28.11.2023
PE określił najnowsze stanowisko w odniesieniu do opakowań w UE
Wśród kluczowych planowanych zmian znalazł się m.in. zakaz sprzedaży bardzo lekkich plastikowych toreb, zwiększenie poziomu redukcji opakowań z tworzyw sztucznych oraz umożliwienie konsumentów korzystania z własnych pojemników np. w restauracjach
-
09.11.2023
Paletyzacja i magazynowanie – roboty wspierają człowieka
Temat robotyzacji możemy zacząć nieco abstrakcyjnie, bo jeszcze w niedalekiej przeszłości tak był traktowany – hipotetycznie i trochę z niedowierzaniem. To, co niedawno można było zobaczyć tylko w filmach science fiction, zagościło na stałe w naszej codzienności i wielokrotnie możemy korzystać z doskonalszej wersji niż pierwotne koncepcje.
-
03.11.2023
Auchan wycofuje kostki do lodu wielokrotnego użytku ACTUEL
Powód wycofania to możliwość pomylenia produktu z żywnością i zadławienia się (zwłaszcza przez dzieci).
-
30.10.2023
Znakowanie opakowań to sztuka
Pomijanie danych, niejasne, niejednoznaczne lub wręcz fałszywe twierdzenia – lista grzechów firm, które dopuszczają się greenwashingu zamieszczając informacje na opakowaniach swoich produktów jest długa, jednakże nie muszą one wynikać ze złej woli i próby umyślnego wprowadzania w błąd. Znakowanie opakowań, w tym umieszczanie informacji o charakterze środowiskowym, jest skomplikowanym zagadnieniem i łatwo tu o niejasności oraz błędy. Poruszać się w tym temacie pomagają eksperci stowarzyszenia NATUREEF.
-
24.10.2023
NATUREEF apeluje o zmiany w PPWR
Rozporządzenie parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (tzw. PPWR) będzie dokumentem o ogromnym wpływie na europejski i polski rynek. Jego projekt, nad którym trwają obecnie prace, nie uwzględnia jednak wielu kwestii technologicznych dotyczących opakowań i możliwości branży recyklingowej, stanowiąc jednocześnie źródło wielu niejasności dla przedsiębiorców.
-
19.10.2023
Label Innovations, czyli przepis na sukces Twojego opakowania
Tematyka skupia się wokół opakowań, etykiet, nowych trendów opakowaniowych oraz praktycznych rozwiązań z tego zakresu. Wydarzenie startuje 31 października o 9:30.
-
05.10.2023
TETRA PAK EDUKUJE NA TEMAT RECYKLINGU W KAMPANII „DAJ MU DRUGĄ SZANSĘ”
Jej idea ma na celu edukację młodego pokolenia w zakresie prawidłowego sortowania opakowań kartonowych po żywności płynnej, umożliwiającego ich recykling i ponowne wykorzystanie surowców.
-
03.10.2023
Nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
Uchwalono nowelizację, która wprowadza przepisy dotyczące m.in. zasady działania systemu kaucyjnego w gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustalania wysokości opłaty produktowej
-
02.10.2023
Jak skłonić konsumentów do rezygnacji z plastikowych sztućców przy zamawianiu jedzenia na dowóz?
Nowe badanie naukowe pokazuje, że „zielone impulsy” stosowane przez firmy oferujące żywność z dostawą do domu mogą znacząco wpłynąć na ilość generowanych przez konsumentów plastikowych odpadów.
-
25.09.2023
Tworzywa sztuczne czy papier? Jakie opakowania najmniej wpływają na środowisko?
Wpływ na środowisko opakowań plastikowych oraz powlekanego papieru o podobnych funkcjach jest podobny – wynika z badań przeprowadzonych przez polskie, niemieckie i belgijskie instytuty badawcze i uczelnie.
-
22.09.2023
Narażenie na bisfenol A przekracza dopuszczalne poziomy bezpieczeństwa zdrowotnego
W krajach, które wzięły udział w biomonitoringu BPA, poziom przekroczeń wahał się od 71% do 100%. Narażenie ludności na BPA w Europie jest zatem zbyt wysokie i stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia.
-
15.09.2023
III Konferencja Urodzinowa Polskiego Paktu Plastikowego
Polski Pakt Plastikowy, międzysektorowe partnerstwo na rzecz zamknięcia obiegu opakowań z tworzyw sztucznych w Polsce, obchodzi trzecie urodziny! FoodFakty jako Członkowie Wspierający Paktu serdecznie zapraszamy do dołączenia do nas podczas III Konferencji urodzinowej Paktu „Wiele perspektyw – wspólna wizja zamknięcia obiegu opakowań” już 10 października w Warszawie.
Nasi partnerzy