Opakowania
-
14.04.2023
Metodologia oceny wpływu żywności i napojów na środowisko - ECO IMPACT
Przemysł spożywczy jest odpowiedzialny za jedną trzecią światowych emisji. Po ponad roku intensywnych badań, rozwoju i testów z partnerami i zainteresowanymi stronami, organizacja non-profit Foundation Earth opublikowała nową metodę oceny wpływu żywności i napojów na środowisko.
-
31.03.2023
Piwo z puszki czy z butelki, które smakuje lepiej?
Browary używają do dystrybucji produktów zarówno aluminiowych puszek, jak i szklanych butelek. Wyniki badań pokazują, że rodzaj opakowania znacząco wpływa na metabolity piwa, a tym samym na jego stabilność.
-
22.03.2023
Utrudniają recykling, zanieczyszczają środowisko. Opakowania problematyczne – jak z nimi walczyć?
Opakowania plastikowe zrewolucjonizowały świat w XX wieku – nie można odmówić im licznych zalet, do których zalicza się np. niewielką masę, niskie koszty produkcji, czy dobre właściwości ochronne, które pozwalają m.in. na ograniczenie marnowania żywności.
-
20.03.2023
Między ekologią a inflacją: branża opakowań w 2023 roku
Inżynierowie, projektanci i producenci opakowań nie przestają pracować nad rozwiązaniami wpisującymi się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Wysoki koszt kapitału i niższy popyt może jednak stanowić problemem dla producentów planujących inwestycje – zauważają eksperci NATUREEF – stowarzyszenia skupiającego firmy i ekspertów z branży opakowaniowej, recyklingowej i spożywczej.
-
15.03.2023
Norweski system kaucyjny - drugi Cyrkularny Czwartek przed nami!
W imieniu Instytutu INNOWO serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym webinarium z cyklu Cyrkularnych Czwartków, poświęconemu analizie funkcjonowania skutecznych systemów depozytowo-kaucyjnych.
-
13.03.2023
Branża opakowaniowa na drodze do zerowej emisji CO2
Ochrona środowiska i wymierne korzyści finansowe zachęcają firmy z branży opakowaniowej do podążania w kierunku zeroemisyjności – wynika z obserwacji stowarzyszenia Natureef, które zrzesza liderów z branży opakowaniowej, recyklingu oraz produkcji żywności.
-
14.02.2023
Powłoka do zrównoważonych opakowań do żywności nadających się do recyklingu i kompostowania
Powłoka na bazie szelaku sprawia, że materiały celulozowe nadają się do żywności bez użycia polimerów lub metali na bazie ropy naftowej.
-
07.02.2023
Nowe rozdanie Targów Packaging Innovations
Oczy są najważniejszym zmysłem człowieka – dzięki nim poznajemy świat i ludzi, reagujemy na otoczenie i wyrażamy emocje. Wiedzą to dobrze projektanci i producenci opakowań, starając się ich designem wpływać na nasze decyzje zakupowe; śledząc jednocześnie zmiany w nastawieniach rynku i trendy, kształtowane przez młode pokolenia nabywców. Wiedzą również, że to właśnie podczas Targów Packaging Innovations mogą zweryfikować swoje projekty, zaprezentować je szerokiemu gronu profesjonalistów, odwiedzających targi.
-
06.02.2023
Opakowanie mleka wpływa na jego smak
Badania amerykańskich naukowców wykazały, że opakowanie wpływa na smak – a papierowe kartony nie zachowują świeżości mleka tak dobrze, jak pojemniki szklane i plastikowe.
-
06.02.2023
Recykling pokonsumpcyjnego PET do materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością – ocena bezpieczeństwa EFSA
Recyklingowany PET uzyskany w procesie Poly Recycling nie budzi obaw pod względem bezpieczeństwa, jeżeli jest stosowany w ilości do 100% do produkcji materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu ze wszystkimi rodzajami środków spożywczych, w tym z wodą pitną.
-
30.01.2023
Analiza Rozporządzenia Komisji UE 2022/1616, aspekty prawne i praktyczne - zaproszenie na szkolenie
Szkolenie dotyczyć będzie Rozporządzenia Komisji UE 2022/1616, które ma na celu usystematyzowanie przepisów dotyczących wykorzystania materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
-
20.01.2023
Hiszpania wprowadza pionierski podatek od jednorazowych plastików
Z dniem 1 stycznia 2023 w Hiszpanii zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzające specjalny podatek od jednorazowych opakowań z plastiku. Wyniesie on 0,45 euro od każdego kilograma wyprodukowanych lub nabytych tworzyw sztucznych nie nadających się do ponownego wykorzystania. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Unii Europejskiej (UE).
-
17.01.2023
Francja zakazała jednorazowych opakowań i sztućców w restauracjach typu fast-food
Ustawa jest częścią wysiłków tego kraju na rzecz ograniczenia odpadów z tworzyw sztucznych i innych rodzajów odpadów.
-
16.01.2023
Nowe, inteligentne opakowanie - torebka doypak z rzepem
Po raz kolejny, w hali pokazowej Fenix Systems można zobaczyć innowacyjną maszynę firmy Volpak do pakowania produktów w torebki typu doypak z rzepem.
-
12.01.2023
Trendy w opakowaniach do żywności i napojów
Wysoki wzrost w światowym przemyśle spożywczym i napojów będzie napędzał popyt na materiały opakowaniowe. Troska o środowisko – w tym zrównoważony rozwój, produkty przyjazne dla klimatu i składniki pochodzące z recyklingu – to atrybuty produktów i marek.
-
05.01.2023
Zmiana dyrektywy opakowaniowej - co oznacza dla branży?
W dniu 30 listopada 2022 r. Unia Europejska opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR proposal - proposal for Packaging and Packaging Waste Regulation). Jest to długo oczekiwany dokument, który jest odpowiedzią Komisji na dokonany przegląd przepisów opakowaniowych.
-
27.12.2022
Obowiązki producenta w systemie kaucyjnym
Chociaż prace legislacyjne nad projektem ustawy o systemie kaucyjnym nie dobiegły jeszcze końca, to już teraz warto się przyjrzeć jakie podstawowe obowiązki producenta z niego wynikają
-
21.12.2022
Nowe rozporządzenie, nowe wymogi – kolejny etap rewolucji antyplastikowej w regulacjach opakowań - Abstrakt artykułu
W tym roku przedsiębiorcy dostali pod choinkę od Komisji Europejskiej projekt nowego rozporządzenia dotyczącego opakowań. Rozporządzenie to ma w całej Unii kompleksowo określać wymogi dotyczące opakowań, w tym opakowań produktów spożywczych
-
20.12.2022
Biznes wspólnie dla środowiska. Polski Pakt Plastikowy kreuje przyszłość plastiku w obiegu zamkniętym
Choć o biznesie myśli się głównie w kontekście konkurencji, polskie firmy potrafią zaskoczyć. Zawiązany w 2020 roku Polski Pakt Plastikowy działa prężnie m.in. po to, by zmniejszyć zużycie pierwotnych tworzyw sztucznych oraz by wszystkie opakowania z plastiku nadawały się do recyklingu lub ponownego wykorzystania.
-
13.12.2022
Syntezy Miesiąca oraz Warsztat Strefy Managera - grudzień 2022 - nagranie
Nagranie webinarium eksperckiego "Syntezy Miesiąca oraz Warsztat Strefy Managera - grudzień 2022". Gość warsztatu - Dorota Żmudzińska, Polski Pakt Plastikowy - "9 Złotych Zasad Projektowania – antidotum na problemy rynku opakowań z tworzyw sztucznych".
-
13.12.2022
Substancje perfluoroalkilowe (PFAS) - najwyższe dopuszczalne poziomy
Ze względu na narażenie ludzi na szkodliwe działanie substancji perfluoroalkilowych w żywności wprowadzono NDP dla m.in. okonia, śledzia, baraniny oraz wołowiny.
Nasi partnerzy