Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Polska wersja przewodnika już dostępna!
Polskie biuro IFS CEE oraz portal wiedzy dla profesjonalistów FoodFakty.pl uprzejmie informują, że w dniu dzisiejszym właściciel standardu IFS opublikował oficjalną polską wersję przewodnika wdrożeniowego poświęconego przeciwdziałaniu zafałszowaniom produktów (ang. Food Fraud). Przewodnik jest pierwszym w Polsce kompleksowym i wyczerpującym narzędziem dla producentów żywności, a także wszystkich instytucji i osób zajmujących się bezpieczeństwem żywności. Dokument ten pozwala na sprawne i prawidłowe wdrożenie wymogów zawartych m.in. w standardach IFS Food wersja 6.1, IFS PACsecure wersja 1.1 oraz IFS Logistics wersja 2.2.
Przewodnik można pobrać bezpłatnie ze strony:
https://www.ifs-certification.com/index.php/de/poland/documents-and-downloads
(w sekcji dokumenty ogólne)
lub klikając bezpośrednio w link:
Food Fraud
Według szacunków wielu organizacji, wiodących ośrodków badawczych, urzędów, a także Europolu, z powodu zafałszowań żywności (Food Fraud) branża spożywcza ponosi corocznie koszty finansowe w wysokości ok. 30-40 miliardów dolarów, a są to tylko koszty bezpośrednie, nie uwzględniające strat wizerunkowych firm oraz ich konkretnych produktów. Konsument dodatkowo narażony jest na dużo większe ryzyko związane z zawartością substancji niedozwolonych pochodzących z surowców spoza legalnego obiegu. Wielodyscyplinarny zespół powołany do stworzenia przewodnika IFS Standard uznał, że podejście oparte na analizie ryzyka podatności na zafałszowanie wszystkich surowców, składników, opakowań i procesów zlecanych podmiotom zewnętrznym będzie najlepszym rozwiązaniem dla przemysłu w celu przeciwdziałania zafałszowaniom żywności (Food Fraud).
Podziękowania
Przekazany branży gotowy do wykorzystania i do bezpłatnego pobrania ponad 50-stronicowy przewodnik w polskiej wersji językowej powstał dzięki zaangażowaniu i wsparciu trzech wiodących w obszarze jakości i bezpieczeństwa żywności firm:
oraz koordynacji techniczno-merytorycznej i komunikacji z branżą spożywczą zespołu FoodFakty.pl.
Słowa kluczowe: zafałszowane produkty spożywcze, zafałszowanie żywności, food fraud
Przeczytaj także
IFS Office Central & Eastern Europe ma przyjemność poinformować, iż w dniu 3 sierpnia 2018 Rada Nadzorcza GFSI ( Global Food Safety Initiative ), uznała Standardy IFS food , IFS Logistyka i IFS PacSecure za zgodne z nową wersją 7.1 „GFSI Benchmarking Requirements ”...
Zafałszowania żywności coraz szybciej zajmują najważniejsze miejsce na liście potencjalnych problemów branży spożywczej. Zespół FoodFakty ma przyjemność poinformować, że z naszej inicjatywy już w lipcu tego roku udostępniona będzie oficjalna polska wersja przewodnika IFS Produkt Fraud, która odpowiada na nowe wymogi standardu IFS Food wersji 6.1. Jak powstaje polska wersja, jak ją otrzymać, jak zostać sponsorem projektu, sprawdź i przyłącz się.
Zafałszowania produktów spożywczych obejmują szeroki zakres umyślnych nieuczciwych praktyk związanych zarówno z żywnością jak i opakowalnictwem żywności, mających charakter ekonomiczny, a także powodujące poważne...