Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wystąpienie pandemii Covid-19 spowodowało znaczący spadek popytu na świeże pieczarki, co negatywnie obija się na branży produkcji i handlu pieczarkami.
W 2019 r., wg danych EUROSTAT, wartość polskiego importu świeżych warzyw (kod CN 07) wyniosła 1,011 mld EUR, tj. o 25% więcej niż rok wcześniej. Najważniejszym ich dostawcą była Hiszpania.
Według danych USDA światowa produkcja koncentratu soku pomarańczowego w sezonie 2019/20 spadnie o 17% do poziomu 1,7 mln t (65 BRIX), a głównym powodem obniżki będzie mniejsza produkcja w Brazylii.
W wyniku epidemii COVID-19 nastąpiło zmniejszenie wymiany handlowej owocami i warzywami z krajami azjatyckimi, a spadek popytu importowego doprowadził do prób przekierowania przesyłek znacznych ilości owoców i warzyw do innych części świata.
Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesadzić z ilością zakupów spożywczych, a w efekcie wyrzucić część jedzenia do kosza. Statystyki mówią, że pozbywamy się jedzenia zwykle z powodu jego zepsucia, a trzecią co do wielkości grupą produktów najczęściej trafiających na śmietnik są – po pieczywie i wędlinach – świeże owoce.
Drastyczny spadek podaży malin spowodował istotne ograniczenie produkcji mrożonych malin w Polsce do poziomu 30-35 tys. t. Jednocześnie istotnie zwiększył się import tych mrożonych owoców i Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie zaraz po Niemczech i Francji.
W ubiegłym sezonie Polska wyeksportowała 398 tys. t. koncentratu soku jabłkowego, o 130% więcej w stosunku do poprzedniego sezonu.
Po warzywa i owoce sięgamy coraz bardziej świadomie. Moda na zdrowe odżywianie sprawia, że częściej szukamy też informacji o ich właściwościach odżywczych.
W 2018 r. Maroko było czwartym eksporterem pomidorów na świecie. Ponad 43% eksportu pomidorów z Maroka, o wartości 3,5 mln EUR, została ulokowana na rynku Unii Europejskiej. Francja, Wielka Brytania i Hiszpania należą do najważniejszych partnerów handlowych Maroka w Unii Europejskiej, importując łącznie ponad 93% całego marokańskiego eksportu świeżych pomidorów.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat wartość światowego eksportu warzyw świeżych i przetworzonych zwiększyła się o 78%, a największy udział na poziomie 19% miały „pozostałe warzywa” tj. grzyby, szparagi, bakłażany, papryki, oliwki, karczochy czy dynie.
Rozpoczęta w październiku i listopadzie kolejna kampania cytrusowa w Europie będzie naznaczona prognozowaną niższą produkcją i spadkiem zbiorów w Hiszpanii, Grecji i Maroku, które to czynniki dają producentom nadzieję, że kryzys cenowy z drugiej połowy poprzedniego sezonu na rynku pomarańczy się nie powtórzy.
Odkrycia Fusarium (TR4) w najważniejszym na świecie regionie eksportu, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, a także jego trwałe występowanie w Azji, zasiało niepokój w branży eksportu bananów i zmieniło prognozy FAO dla tego sektora.
Owoce i warzywa to bogate źródło witamin i substancji mineralnych, dlatego należy spożywać je do każdego posiłku i pamiętać o nich bez względu na porę roku.
W bieżącym sezonie prawie wszystkie główne prowincje produkujące jabłka w Chinach miały sprzyjające warunki uprawy...
Obszar uprawny ziemniaków w UE od dawna maleje, a produkcja jest skoncentrowana w siedmiu państwach członkowskich: Belgi, Niemczech, Francji, Holandii, Polsce, Rumuni i Wielkiej Brytanii...
Według danych KE, w 2019 r. produkcja pomidorów w Unii Europejskiej wyniesie 17,5 mln t, tj. o prawie 6,5% więcej r/r...
Całkowitą produkcję warzyw gruntowych w Polsce w 2019 r. GUS szacuje na 3,8 mln t, tj. na poziomie o prawie 9% niższym r/r i 11% niższym niż średnia z 5 lat. Z kolei produkcja wszystkich podstawowych gatunków przetworzonych warzyw prawdopodobnie wzrośnie o 2% r/r
Kampanijny charakter zaopatrzenia w surowiec, występujący w przetwórstwie owoców, wpływa na kampanijność procesu produkcyjnego i jest przyczyną długiego cyklu produkcyjno-handlowego.
Oznakowanie świeżych warzyw i owoców krajem pochodzenia jest obowiązkowe. Do UOKiK docierały liczne sygnały o niewłaściwym oznakowaniu warzyw i owoców, dlatego sprawdza to Inspekcja Handlowa.
W ostatnim czasie obserwujemy największą falę bankructw w branży handlu owocami i warzywami. Bankrutują producenci, grupy producenckie jak i firmy prywatne.
Niniejsza dyrektywa, wprowadzająca zmiany do dyrektywy 2000/29/WE, została przyjęta 21 marca 2019 r., a przepisy stosowane są od 1 września 2019 r. Dotyczy ona wzmocnienia ochrony UE przed...
Nasi partnerzy