Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Dobrostan zwierząt stanowi coraz częściej przedmiot debaty w krajach członkowskich UE. Z prowadzonych badań wynika, że dla konsumentów europejskich nie jest obojętne to w jakich warunkach hodowane są zwierzęta oraz, że popierają poprawę dobrostanu zwierząt przeznaczonych na żywność.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości poparł w Belgii zakaz uboju zwierząt, które nie zostały ogłuszone. Grupy żydowskie i muzułmańskie ostrzegają, że może to ograniczyć wolność religijną.
Polska utraciła status kraju wolnego od tej choroby, co skutkuje ograniczeniami w eksporcie.
Po czterech i pół latach ścisłej współpracy Komisja Europejska podnosi żółtą kartkę Kiribati. „Żółta kartka” jest oficjalnym ostrzeżeniem wydanym przez Unię Europejską partnerom handlowym, którzy nie radzą sobie z nielegalnymi, nieraportowanymi i nieuregulowanymi połowami (NNN).
Singapur jako pierwszy kraj na świecie dopuszcza do sprzedaży mięso hodowane komórkowo.
Komisja, Rada i Parlament osiągnęły tymczasowe porozumienie polityczne w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury (EMFAF) na lata 2021–2027.
Badania prowadzone przez naukowców potwierdzają, że wykryty w Polsce szczep wirusa H5N8 nie jest groźny dla konsumentów i nie zagraża zdrowiu publicznemu.
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące niektórych suszonych kiełbas marki Saint-Azay. Powodem jest ryzyko zanieczyszczenia pałeczką Salmonella.
Producenci świń będą mogli ubiegać się o pomoc na wyrównanie utraconych dochodów.
Beyond Meat wprowadza nowe wersje burgerów, w których ograniczono zawartość tłuszczów nasyconych. Rynek roślinnych burgerów rośnie dynamicznie, a jaki wpływ będzie mieć pojawienie się już na początku przyszłego roku burgerów McPlant w sieci McDonald’s?
KE zaprasza producentów rolnych oraz przetwórców rolno-spożywczych, do wypełnienia ankiety nt. wpływu pandemii COVID-19 na podmioty funkcjonujące w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych.
Naukowcy z Uniwersytetu Illinois przeprowadzili badania oceniające jakość białka różnych mięs. Dowiedziono, że zarówno drogie kawałki mięsa, jak tańsze przetworzone produkty mięsne zawierają równie dobrze przyswajalne aminokwasy.
Z opublikowanego sprawozdania wynika, że handel produktami rolno-spożywczymi w UE utrzymywał się na wysokim poziomie w okresie od stycznia do lipca 2020 r., w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku.
W jaki sposób przenosi się ASF i czy spożywanie mięsa pochodzącego od zakażonych zwierząt może wywołać chorobę? BfR wyjaśnia - bezpośredni kontakt z chorymi zwierzętami lub spożywanie żywności z zakażonych świń domowych lub dzików nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi.
Służba właściwa Filipin poinformowała o zniesieniu nałożonego na Polskę zakazu związanego z HPAI.
Bioprotekcja polega na wprowadzeniu do produktu spożywczego monokultury lub kultury mieszanej mikroorganizmów i/lub ich metabolitów w celu poprawy bezpieczeństwa mikrobiologicznego oraz wydłużenia okresu trwałości. Duży potencjał w tym zakresie posiadają bakterie kwasu mlekowego, które są bezpieczne do spożycia, a w czasie przechowywania w naturalny sposób dominują mikroflorę w wielu produktach spożywczych.
Podczas wideokonferencji Głównych Lekarzy Weterynarii Polski i Niemiec, omówiono kwestie dwustronnej wymiany doświadczeń w zakresie działań podejmowanych w ramach zwalczania ASF.
Od początku roku ceny skupu indyków w Polsce uległy znacznej obniżce.
Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że stosowanie produktów leczniczych w ramach tzw. kaskady powinno odbywać się wyłącznie na zasadach określonych w rozporządzeniu.
60 gmin w woj. lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim zostało uwolnionych z „niebieskiej strefy”. Tym samym nastąpiło złagodzenie restrykcji nałożonych na podstawie przepisów UE na sektor wieprzowiny, w szczególności hodowców świń. Uwzględniając dotychczasowe zmiany w regionalizacji, w tym roku zniesione zostały restrykcje ze stref niebieskich łącznie w 114 gminach.
Hiszpańska firma biotechnologiczna BioTech Foods otrzyma grant w wysokości 2,7 mln EUR o na badania nad mięsem hodowanym komórkowo, które nie pochodzi od zwierząt.
Nasi partnerzy